Kot brytyjski niebieski jest tak rozpoznawalny także przez swoją obecność w mediach społecznościowych, gdzie zawsze podbija serca wszystkich użytkowników. Zanim jednak podejmiesz decyzje o zakupie, warto poznać charakterystykę rasy. Z tego tekstu dowiesz się m.in. tego, co lubi kot brytyjski krótkowłosy i jaki ma charakter. Znajdziesz tu informacje o tym, ile kosztują te zwierzęta, jak długo żyją i jakie rozmiary osiągają w dorosłym życiu.

Spis treści pokaż

Kot brytyjski krótkowłosy – podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: do 30 cm
waga: samice od 3 do 5 kg, samce od 4 do 8 kg
Szatafutro: krótkie, odstające od skóry, gęste, z obfitym podszerstkiem;
maść: jednobarwna lub dwubarwna, szylkretowe, z pręgowaniami, cieniowana, dymna i colorpoint w różnych barwach
? Charakterinteligentny, spokojny, zrównoważony, przyjacielski
❤️ Długość życia15-20 lat

Czy kot brytyjski to potomek starożytnych Rzymian? Historia rasy

Czy kotek brytyjski to potomek starożytnych Rzymian?

Tak zwany kot angielski to prawdopodobnie najstarsza rasa zamieszkująca Wyspy Brytyjskie. Przodkowie tych zwierząt przywędrowali tam wraz z Rzymianami, aby następnie po prostu się osiedlić. Koty te były wykorzystywane do łapania myszy. Zwierzaki mogły się spokojnie rozmnażać oraz zadomawiać się w mieszkaniach i domach Europejczyków Dzięki izolacji od pozostałej części świata wytworzyły się wśród nich obecne do dzisiaj charakterystyczne cechy.

Po drugiej wojnie światowej koty zaczęto krzyżować rasę z kotami kartuskimi oraz perskimi, co spowodowało zrównanie się szczególnie tych dwóch pierwszych. Do dziś obydwie są ze sobą regularnie mylone, choć uznaje się je za odrębne. Mimo tego w latach 1970–1977 niebieskie koty brytyjskie były uznawane za koty kartuskie.

Kot brytyjski długowłosy – przypadkowa ciekawostka

Puszyste, długowłose koty brytyjskie zachwycają nie mniej, niż ich krótkowłosa odmiana. Pojawiły się z powodu domieszki krwi persów. Gen odpowiadający za długi włos jest recesywny, w związku z czym może on nie ujawniać się u większości populacji. Początkowo, gdy pojawiały się takie zwierzęta, były uznawane za wadliwe krzyżówki i sprzedawane jako te nieprzeznaczone do rozrodu. Ostatecznie jednak postanowiono utworzyć osobną rasę. Rozdział obowiązuje od lat 70. ubiegłego wieku. Jak widać, historia kotów brytyjskich jest naprawdę ciekawa.

Jeśli preferujesz puszyste koty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć pod swoim dachem także takiego kompana. Wszystko zależy od twoich preferencji!

Kot brytyjski niebieski, czyli sztandarowe umaszczenie. Charakterystyka rasy

Brytyjski kot krótkowłosy występuje w wielu różnych odmianach kolorystycznych. Nie da się jednak ukryć, że jest najbardziej kojarzony z jednolitym niebieskim kolorem futra. To barwa przypominająca szarą, ze specyficznym niebieskawym tonem, od którego wzięła się jej nazwa.

Często brytyjczyki charakteryzują się wyraźnie żółtymi lub nawet pomarańczowymi oczami, które wzbudzają zainteresowanie wszystkich osób w ich otoczeniu. Zatem gdy zależy ci na klasycznym wyglądzie rasy, możesz postawić na tę barwę, ale pamiętaj, że odmian barwnych jest o wiele więcej!

Kot brytyjski krótkowłosy pręgowany? Owszem i nie tylko!

Wśród umaszczeń tej rasy można znaleźć wiele dopuszczalnych wzorów; odmian barwnych można naliczyć aż 155! Kot brytyjski krótkowłosy pręgowany to tylko jedna z nich. Warto wspomnieć, że mają też różnobarwne oczy (tzw. odd eyes), m.in. pomarańczowe, miedziane czy niebieskie. Wracając do futra – oto kilka przykładowych umaszczeń, jakie dopuszcza wzorzec rasy:

  • jednolite;
  • pręgowane;
  • tabby;
  • dymne;
  • point;
  • srebrzyste;
  • szylkretowe.

Niektóre z nich mogą się mieszać, tworząc np. umaszczenie point tabby z białym. Ponadto u rasy tej istnieje możliwość pojawienia się wielu różnych kolorów. Poza wspomnianym już niebieskim mogą to być takie barwy jak czarna, czekoladowa, liliowa, biała, kremowa czy ruda (czerwona) czy cynamonowa. Dlatego, wybierając zwierzę tej rasy, możesz dobrać idealnego towarzysza dla siebie. Wystarczy tylko poszukać – na pewno w jednej z hodowli znajdzie się kot brytyjski pręgowany albo dymny!

Koci brytyjczyk – budowa zwierzęcia

Kot brytyjski krótkowłosy budowa zwierzęcia

Budowa ciała kotów tej rasy jest dość krępa, same zwierzęta są silne i muskularne. Ich łapy są krótkie i nieco zaokrąglone, o dobrze wykształconych mięśniach. Osiągają wzrost do ok. 28-30 cm. Ich ogon powinien stanowić ⅔ długości ciała, a u swej nasady być gruby i zwężać się ku zaokrąglonemu końcowi.

Charakterystyczne dla kota brytyjskiego są oczy. Powinny być duże, zaokrąglone i szeroko rozstawione. Mają różne kolory, ale najczęściej występuje intensywnie żółta barwa. Nos brytyjczyka jest krótki oraz szeroki. Taka budowa sprawia, że choć nie jest to najbardziej zwinny z przedstawicieli swojego gatunku, to może w bezproblemowy oraz w pełni zdrowy sposób się poruszać. To bardzo ważne przy wyborze pupila! Rzut oka na zdjęcia tych zwierzaków pozwala na stwierdzenie, że charakterystyczny pyszczek pozwala je poznać bardzo szybko.

Rasa kota brytyjskiego – długość życia. Czy jest długowieczny?

Jaka jest długość życia kota brytyjskiego? Podaje się, że zwierzęta te żyją od 15 do 18 lat, czyli powyżej kociej średniej. Kupując lub adoptując takiego przyjaciela, musisz więc liczyć się z tym, że będzie potrzebował domu na długie lata. Ten fakt oznacza również, że kupujesz zwierzę pozbawione nadmiernej liczby chorób, mogących powodować jego przedwczesną śmierć. Warto wybierać koty z ras naturalnych, powstałych bez dużej ingerencji człowieka

Kot brytyjski – waga. To całkiem spore koty!

To nie są wcale małe zwierzęta! Waga kota brytyjskiego mieści się w przedziale od 3 do 8 kg. Duży wpływ na nią ma płeć – kotki są zdecydowanie mniejsze. Choć trudno powiedzieć, że to olbrzymy, to nie da się ukryć, że są zwierzętami dość dużymi. Weź to pod uwagę, gdy planujesz dać takiemu zwierzęciu dom.

Bez wątpienia nie są to koty dla osób, które uwielbiają miniaturki i chcą mieszkać pod jednym dachem z malutkim, słodkim zwierzakiem. Choć tej rasie nie brakuje uroku, jej rozmiar jest po prostu nieco większy niż standardowy, a puszysta sierść tylko potęguje to wrażenie.

Kot brytyjski – charakter. Za to go pokochano

Nie bez przyczyny mówi się, że to koci arystokrata. Kot brytyjski jest niezwykle zrównoważonym zwierzęciem o średnim poziomie energii. Jest przyjacielski i lubi się bawić, dlatego możesz być pewny, że będzie tego od ciebie czasem wymagał. Nie będzie jednak aktywny przez cały dzień. 

Kota brytyjskiego pokochano go za to, jak bardzo lubi ludzkie towarzystwo i dotyk. Większość przedstawicieli tej rasy to zwierzęta, które bardzo często się łaszą i domagają uwagi opiekuna. Pieszczoty, leżenie na kolanach i wspólne spędzanie czasu to coś, do czego stworzony jest kot brytyjski. Charakter tego pupila spełnia oczekiwania wielu osób. Nie da się jednak ukryć, że – jak każdy przedstawiciel swojego gatunku – czasem może mieć zły nastrój i unikać kontaktu z człowiekiem.

Istnieje związek pomiędzy umaszczeniem kota brytyjskiego a jego osobowością

Potwierdzają to opinie posiadaczy zwierząt oraz niektóre badania. Jakie to zależności? Schemat cech charakteru brytyjskich kotów krótkowłosych w zależności od ich umaszczenia można streścić w następujący sposób:

  • kremowe koty brytyjskie krótkowłose – wielkie pieszczochy;
  • niebieskie koty brytyjskie krótkowłose – zdystansowani arystokraci;
  • dwukolorowy kot brytyjski krótkowłosy – charakterniak z silnym temperamentem;
  • czerwony kot brytyjski krótkowłosy – najlepszy przyjaciel człowieka, na równi z psem; albo i wyżej.

Niemniej warto zauważyć, że każdy kot z tej rasy jest przyjazny, towarzyski i spokojny. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup takiego kociego towarzysza. Co więcej, koty brytyjskie krótkowłose są też idealne jako koty dla dzieci.

Kot brytyjski krótkowłosy i jego popularność

Te szlachetne zwierzęta wyróżniają się nie tylko pluszową sierścią, ale też zrównoważonym i opanowanym charakterem i spokojnym usposobieniem. Jego piękny wygląd przyciąga wzrok, dlatego najczęściej możesz go zobaczyć na plakatach oraz w spotach reklamowych.

Każdy kot brytyjski jest bardzo atrakcyjny, uroczy i spokojny. Właśnie dlatego ta rasa jest tak chętnie angażowana do działań marketingowych i promocyjnych. Już od kilkudziesięciu lat oczarowują dziesiątki tysięcy kocich fanów. Nie ma wątpliwości, że koty te są jedną z najpopularniejszych ras, choć jeszcze niedawno… były zagrożone wyginięciem!

Kot brytyjski – choroby. Na co musisz być przygotowany?

Istnieje kilka schorzeń, na które – z powodu budowy i masy ciała – jest narażony kot brytyjski. Choroby te można trzymać w ryzach dzięki regularnej kontroli i profilaktyki, a także ochronie zwierzęcia przed nadwagą.

Ponadto koty brytyjskie krótkowłose często chorują na kardiomiopatię przerostową czy hemofilię typu B, przez co wymagają kontroli stanu serca. Zwróć też uwagę na to, aby rodzice twojego kota mieli wykonane badania nerek. W rasie tej może występować wielotorbielowatość nerek (PKD), która jest przenoszona genetycznie i ujawnia się z czasem, już w chwili, gdy kot jest dorosły. Do 10 tygodnia życia można tę chorobę wykryć poprzez USG, dlatego hodowca lub opiekun już na tym etapie powinien przebadać swoje maluchy.

Kot brytyjski – pielęgnacja. Czego wymaga na co dzień?

Warto wiedzieć, jak wygląda dbanie o kota brytyjskiego. Pielęgnacja kota brytyjskiego krótkowłosego, który nie wychodzi na zewnątrz, to czesanie raz w tygodniu. Nie jest to więc rasa szczególnie wymagająca pod tym względem. Jednak jeśli zwierzę regularnie opuszcza dom bądź masz pod swoim dachem odmianę długowłosą, musisz uzbroić się w cierpliwość i czesać pupila codziennie, aby nie dopuścić do kołtunienia sierści.

Na pewno będziesz musiał polubić się z odkurzaczem – koty tej rasy zostawiają naprawdę wiele kłaczków podczas linienia! Zbyt częste czesanie kota rasy brytyjskiej może wiązać się niestety z utratą typowego dla rasy wyglądu, który bierze się z obecności dużej ilości podszerstka. Musisz zatem zadbać o:

  • stan sierści;
  • higienę;
  • regularne kontrole u weterynarza;
  • odpowiednią karmę.

Kąpanie kotów brytyjskich krótkowłosych? Tylko w razie potrzeby!

Koty brytyjskie krótkowłose bardzo mocno boją się wody. Jeśli to możliwe, ogranicz kąpiele do absolutnego minimum. Ograniczysz stres i oszczędzisz nerwów zarówno sobie, jak też zwierzęciu. Kot brytyjski powinien być poddany kąpieli tylko wtedy, gdy jest taka konieczność, np. z powodu obecności pcheł lub wydzielania nieprzyjemnego zapachu. W przypadku kotów domowych taka potrzeba będzie zdecydowanie rzadsza. Mimo wszystko nie powinieneś zaniedbywać kwestii kąpieli, jeśli zależy ci na dobrym, zdrowym wyglądzie kota brytyjskiego.

Kot brytyjski i jego żywienie. Jak powinno wyglądać?

Kot brytyjski krótkowłosy wymaga specjalistycznego podejścia do żywienia. Koty są bezwzględnymi mięsożercami, co oznacza, że źle trawią pokarm inny niż ten pochodzenia zwierzęcego. Mają też dość wrażliwe żołądki, przez co musisz zapewnić im wysokiej jakości karmę.

Nigdy nie wybieraj karmy suchej i unikaj w składzie zbóż zawierających gluten. Dobrej jakości pokarm powinien zawierać mięso, podroby oraz ewentualnie niewielki dodatek produktów pochodzenia roślinnego, najlepiej warzyw czy owoców. Widzisz w składzie karmy coś więcej? Wybierz inną! Obecnie koty (a konkretniej to ty, jako właściciel) mają naprawdę szeroki wybór karm dobrej jakości.

Koty brytyjskie krótkowłose – chów

Kot brytyjski niebieski, czyli sztandarowe umaszczenie

Kot krótkowłosy z Wielkiej Brytanii bardzo łatwo oswaja się z nowym otoczeniem. Dlatego można go trzymać zarówno w domu, jak i na podwórku, gdzie będzie mógł sobie spacerować i bawić się z okolicznymi zwierzętami oraz dziećmi.

Te koty, choć bardzo towarzyskie, na początku trzymają dystans do nieznajomych. Obserwują twoich gości z daleka i dopiero na tej podstawie podejmują decyzję o tym, czy podejść bliżej, czy się gdzieś schować. Ponadto te zwierzaki są bardzo wygodnickie, więc koniecznie musisz zachęcać je do ruchu i zabawy. W przeciwnym razie twoje brytyjskie koty krótkowłose zamienią się w leniuchy!

Wyprawka dla kota brytyjskiego. Co powinna zawierać?

Kot brytyjski musi czuć się w twoim domu dobrze i bezpiecznie. Dlatego, zanim go jeszcze kupisz, zaopatrz się w potrzebne przedmioty. Musisz zainwestować w kuwetę oraz odpowiednie miejsce do spania. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku wieża, często od razu połączona z drapakiem. Ponadto nie zapomnij o przysmakach oraz zabawkach. Postaw na wędki i piłeczki albo myszki z kocimiętką. Jeśli chcesz, możesz kupić także laser, jednak powinieneś stosować go tylko jako dodatek do zabawy albo rozgrzewkę, ponieważ niemożność złapania ofiary może frustrować zwierzę.

Kot brytyjski – rasy. Czy są tylko dwie?

W tej chwili można znaleźć tylko dwie odmiany kotów brytyjskich, czyli krótkowłosą oraz długowłosą. Jeśli podoba ci się ich wygląd, ale czujesz, że to nie do końca zwierzę dla ciebie, zastanów się nad ich bliskim krewnym, czyli kotem kartuskim. Choć podobny, różni się nieco od brytyjczyka i może okazać się idealnym pupilem. Rasa ta pochodzi z Francji i ma naprawdę wysoki poziom inteligencji. To ciche zwierzę, które bardzo rzadko miauczy i nie jest problematyczne, jeśli w domu mieszkają dzieci.

Kot brytyjski – cena. Wiele zależy od samego zwierzaka

W 2020 roku koty rasowe naprawdę mocno podrożały, co ma związek m.in. ze zwiększającymi się kosztami hodowli. W dalszym jednak ciągu ich cena zależna jest od tego, do czego kot ma być wykorzystywany. Zwierzę wykastrowane lub wysterylizowane może być nawet dwa razy tańsze od tego, które ma zostać przeznaczone do hodowli. Dlatego, jeśli nie planujesz rozmnażania, warto zastanowić się nad takim pupilem.

Ile dokładnie kosztują kocięta brytyjskie?

Cena kociaka to nawet kilka tysięcy złotych. Aby ustalić konkretną kwotę, najlepiej skontaktuj się z hodowcami. Koszt zakupu małego kota brytyjskiego krótkowłosego może wahać się w przedziale od 2000 do 4000 zł, w zależności od miejsca zakupu zwierzęcia.

Pamiętaj jednak, że niska cena może oznaczać, że trafiłeś na pseudohodowlę! Takie kocięta nie tylko nie będą posiadały rodowodu, ale też prawdopodobnie będą obciążone genetycznie. Koszt leczenia zwierzęcia może być naprawdę wysoki!

Kot brytyjski krótkowłosy – zdjęcia

Kot brytyjski – opinie o hodowcach. Skąd wziąć?

Szukając swojego wymarzonego pupila, musisz zebrać informacje na temat sprawdzonych hodowli kota brytyjskiego. Opinie nabywców są bardzo ważne. Jeśli masz wśród swoich znajomych właścicieli tej rasy, skontaktuj się z nimi i dowiedz się, czy hodowca na pewno był kontaktowy, nie próbował oszukać. Sprawdź też, jak wyglądają warunki, w jakich przebywają zwierzęta.

Kot brytyjski to rasa dość popularna w Polsce, dlatego możesz bez problemu poszukać informacji na jego temat na grupach lub forach tematycznych. Nie bój się pytać o opinie i szukaj odpowiedniej osoby, z którą po prostu będziesz mieć dobry kontakt. Kot brytyjski będzie wspaniałym towarzyszem dla większości osób, nie tylko miłośników kotów.

Najczęściej zadawane pytania

Kot brytyjski – charakter. Za to go pokochano

Czy warto kupić kota brytyjskiego?

Kota brytyjskiego warto kupić, jeśli chcesz zyskać kochającego towarzysza. Te koty są bardzo towarzyskie i lubią spędzać dużo czasu z opiekunem.

Czy sierść kota brytyjskiego uczula?

Kot brytyjski jak najbardziej uczula. Wpływa na to między innymi gęsty podszerstek

Czy kot brytyjski jest drogi w utrzymaniu?

Utrzymanie kota brytyjskiego kosztuje około 200-300 złotych miesięcznie. 

Jak krzyżować koty brytyjskie?

Koty brytyjskie najczęściej krzyżuje się z persami i rosyjskimi niebieskimi.

Jakie witaminy dla kota brytyjskiego?

W okresie wymiany sierści przez kota brytyjskiego warto podawać mu aminokwasy siarkowe, cynk, miedź, witaminy z grupy B i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)