Koty perskie zachwycają od dawna swoim stonowanym charakterem i wyróżniają się wyglądem. Nic dziwnego, że są popularne w hodowlach. Jednak dla niektórych osób okazały się niewystarczające. Po co mieć dużego kota, skoro można mieć jego uroczą, pomniejszoną wersję, czyli kota perskiego miniaturowego? To pytanie rodzi jednak kolejne, już mniej emocjonalne, a bardziej racjonalne. Czy to rasa warta twojej uwagi? To zależy. Nie ulega jednak wątpliwości, że zakup takiego pupila może być dość ryzykowny. Dlaczego? Na to pytanie i wiele innych dajemy odpowiedzi w naszym artykule!

Kot perski – skąd się wziął?

Persy to jedna z najstarszych ras kotów. Prawdopodobnie są powiązane z kotem nubijskim. Pojawienia się ich w Europie zostało pierwszy raz odnotowane w 1620 roku. Kot perski został sprowadzony z Chorasan w Persji przez Pietro della Valle do Włoch. Europejskie ilustracje były tworzone już w XIX wieku. Doskonale na nich widać cechy charakterystyczne rasy, takie jak długie futro czy spłaszczony pyszczek. Genetyczne badania wykazują jednak, że współczesne osobniki są mimo wszystko bliżej spokrewnione z europejskimi pupilami, niż ze swoimi potencjalnymi przodkami z Bliskiego Wschodu. To z tych linii powstał kot perski minaturowy. Właśnie nim teraz się zajmiemy.

Zobacz też:
Kąpanie kota – czy można umyć swojego pupila? Jak przygotować bezpieczną kąpiel?

Eksperymenty na rasie, czyli kot perski filiżankowy

Kot perski filiżankowy, zwany też kotem perskim miniaturowym, pojawił się w 1995 roku. Bonnie Arnold, amerykańska hodowczyni persów, wyspecjalizowała swoją hodowlę w tworzeniu jak najmniejszych osobników. Wybierała więc najmniejsze maluchy z miotu i krzyżowała je często między sobą. W ten sposób zaczęła uzyskiwać coraz to drobniejsze i mniejsze kocięta. Ważne było jednak to, że Arnold nie chciała tworzyć zwierząt ze schorzeniem karłowatości, a jedynie takie, które są mniejszymi persami. W ten sposób powstały trzy typy:

 • toy persian;
 • pixie;
 • teacup persian, czyli najmniejszy z nich wszystkich. 

Miniaturyzacja jest przekazywana przez mutacje występującą u samców.

Kot perski miniaturka – to nie jest zdrowe dla rasy

Kot perski miniaturowy nie jest wynikiem zdrowej, naturalnej hodowli. W przeciwieństwie do psów udomowione tygrysy mają silne mechanizmy, które utrudniają mutowanie genów. Aby stworzyć tego typu miniaturki, zwykle należy prowadzić chów wsobny, co oznacza krycie blisko spokrewnionych ze sobą osobników. Tak zwany inbred zmniejsza różnorodność genetyczną i może powodować wiele różnych schorzeń. To sprawia, że wiele osób nie uznaje tego typu działań za moralne. Osoby chcące kupić kota perskiego miniaturkę powinny zwrócić szczególną uwagę na to, czy w konkretnej linii nie występują wady letalne.

Pers miniaturowy – czy to odrębna rasa?

Choć został stworzony stosunkowo niedawno, kot perski miniaturowy jest obecnie często uznawany za odrębną rasę. Wiele zależy jednak od organizacji. Działająca głównie w Ameryce Północnej TICA uznaje je za przedstawicieli ras zmutowanych, ale największa organizacja zajmująca się rasowymi kotami na świecie, czyli FIFe, klasyfikuje je do persów oraz innych ras egzotycznych. Czas pokaże, czy takie zwierzęta, jak pers miniaturowy rzeczywiście zostaną z ludźmi na dłużej. Może jednak okaże się, że gdy minie na nie moda, przestaną być hodowane, choćby przez względy etyczne?

Zobacz też:
Jakie legowisko dla kota będzie najlepsze dla twojego pupila? Musisz pamiętać o kilku zasadach

Kot perski miniaturowy – czy naprawdę jest tak malutki?

Standardowy kot perski waży do 7 kg. Nie jest więc szczególnie duży, ale zalicza się go raczej do średniej wielkości przedstawicieli gatunku, przynajmniej jeśli chodzi o tę konkretną liczbę. Jego zminiaturyzowana dorosła wersja, czyli kot perski miniaturowy, powinna ważyć… do 2,7 kg, z założeniem, że najmniejszy z typów nie może przekraczać 900 g jako dorosły osobnik! Waga poniżej kilograma czyni z tych zwierząt prawdziwych rekordzistów w świecie kotów. To też wyjaśnia ich nazwę. Kociaki tej rasy dosłownie mogą zmieścić się w niewielkiej filiżance! Nie ulega wątpliwości, że właśnie to czyni z nich stworzenia, które przez wiele osób uważane są za naprawdę słodkie.

Widzimisię czy potrzeba? Hodowla ras specjalistycznych

Koty perskie, dzięki dużej populacji i naturalnemu pochodzeniu, są zwierzętami stosunkowo zdrowymi. Nic dziwnego, że żyją średnio do 17 lat. Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku kota perskiego miniaturowego. Warto zauważyć, że wiele współczesnych ras powstaje nie ze względu na większą użytkowość i liczą się walory estetyczne. Z tego powodu pojawia się kwestia etyki ich hodowli. Czy doprowadzanie do cierpienia zwierząt tylko po to, by móc cieszyć się najmniejszym kotem świata jest moralnie uzasadnione? Na to pytanie musi jednak odpowiedzieć sobie każdy, kto przyczynia się do ich rozmnażania.

Koty perskie są naprawdę popularne! Czy te miniaturowe również?

W 2008 roku koty perskie były najpopularniejszą rasą w USA. Obecnie ich populacja nieco się zmniejszyła, ale to nie oznacza, że jest ich mało. W 2012 roku były z kolei 6. najpopularniejszą rasą w Wielkiej Brytanii. Zdobycie persa wcale nie jest trudne, ale nie da się ukryć, że w Polsce ich zminiaturyzowane wersje są bardzo trudno dostępne. Jeśli więc zależy ci na tym, by kupić kota perskiego miniaturowego, koniecznie rozglądaj się za zagranicznymi hodowcami. Takie utrudnienia sprawiają jednak, że na szczęście przynajmniej w tym rejonie zwierzęta te nie są nadmiernie hodowane, co zmniejsza populację zwierząt cierpiących z powodu swojego wyglądu.

Zobacz też:
Ragdoll – piękny i łagodny kot niskopodłogowy

Pers filiżankowy – cena ich niewielkich rozmiarów

Ciała tych niewielkich miniaturek niestety muszą być w stanie udźwignąć naprawdę wiele. Pers filiżankowy płaci za to swoim słabym zdrowiem. Jak wybrać odpowiedniego psiaka? Szukaj odpowiedniej linii, która nie jest obciążona genetycznie chorobami przenoszonymi z powodu chowu wsobnego. Stawiaj tylko na sprawdzone hodowle i uważnie prześledź cały rodowód swojego potencjalnego kota. Jeśli zauważysz, że wielu przodków zwierzęcia umierało przedwcześnie, zrezygnuj z zakupu. Niestety, w takiej sytuacji może się okazać, że linia kota perskiego miniaturowego jest obciążona wadą letalną, która szybko odbierze życie twojemu ukochanemu pupilowi.

Kot perski miniaturowy – charakter tych zwierząt

Jak zachowuje się kot perski miniaturowy? Te kotki przez całe swoje życie pozostają maluszkami w dorosłym ciele, także jeśli chodzi o charakter:

 • są raczej niekłopotliwe;
 • lubią się bawić, ale przy tym są spokojne i zrównoważone;
 • cechuje je przyjacielska osobowość, która sprawia, że wiele osób chce mieć je bezustannie przy sobie;
 • przywiązują się do opiekuna i raczej bez problemu zgrywają się ze wszystkimi domownikami. 

Nie zapominaj jednak, że to wciąż pełnoprawny kot, choć niewielkich rozmiarów. Czasem, jeśli nie będzie miał na to ochoty, może unikać twojego towarzystwa i trzymać dystans. Jednak zazwyczaj zwierzęta te krążą bezustannie wokół ludzi.

Pielęgnacja długiej sierści u persa miniaturowego

Kot perski miniaturowy ma miękką, długą sierść. W związku z tym musisz koniecznie regularnie go czesać. Dzięki temu zapobiegniesz tworzeniu się nieprzyjemnych dla kota kołtunów. Oprócz tego ograniczysz ilość jego włosów, które pozostawi w domu. Pamiętaj, aby nie kąpać swojego pupila. Rób to wówczas, gdy zaleci tak lekarz weterynarii lub też jeśli malutkie zwierzę wydziela nieprzyjemny zapach. W innym przypadku lepiej tego unikać, aby nie usuwać naturalnej ochrony, jaką ma w sobie kocia sierść. Używaj do kąpania tylko profesjonalnych kosmetyków groomingowych.

Zobacz też:
Kot turecki van – odporny czworonóg, który uwielbia wodę

Kot perski miniaturowy – jakie może mieć kolory?

Pozostajemy przy sierści chwilę dłużej. Warto zwrócić uwagę na to, jakie kolory mogą mieć te zwierzęta. Kot perski miniaturowy występuje w kilku wersjach kolorystycznych: 

 • złotej;
 • srebrnej;
 • bikolorowej. 

Te pierwsze umaszczenia zwykle mają najmniejsze z kotów, czyli tzw. teacup persian. Warto przy okazji wspomnieć, że niezminiaturyzowane persy mają np. wersję szynszylową, colorpoint czy szylkretową. W rasie występują geny odpowiedzialne za kolor rudy czy biały lub kremowy. Odmian kolorystycznych można znaleźć około 150, podobnie jak w przypadku kotów brytyjskich.

Kot perski miniaturowy – przygotuj dom do przybycia tak małego kotka

Mimo niewielkich rozmiarów miniaturki pozostają dość sprawne fizycznie. Oznacza to, że musisz zapewnić im możliwość wspinania się, jeśli będą miały na to ochotę. Musisz więc dostosować dom do rozmiarów kota perskiego miniaturowego:

 • koniecznie przygotuj podesty, na które kociak będzie mógł się wspinać;
 • stwórz lub kup wieżę, na której będzie mógł wygodnie spać;
 • jeśli chcesz, na ścianach możesz wybudować kładki, po których zwierzę będzie mogło swobodnie chodzić, bez zrzucania przedmiotów;
 • zabezpiecz też wszystkie zakamarki, kable czy miejsca, w których kot będzie mógł zostać porażony prądem. 

Zrób to, nim zwierzę trafi pod twój dach!

Najmniejszy pers nie może być kotem wychodzącym!

Kot perski miniaturowy jest naprawdę malutki. Wiąże się to z tym, że absolutnie nie powinien opuszczać domu samodzielnie, bez opieki człowieka. Dlatego nie może być kotem wychodzącym. Jeśli chcesz zapewnić mu odrobinę słońca, możesz nauczyć go chodzić na spacery, wykorzystując smycz i szelki. Postaraj się także stworzyć wolierę zewnętrzną. Taką funkcję może pełnić zarówno ogrodzony balkon, jak i inna ogrodzona przestrzeń. Najlepiej, aby latem zwierzę mogło swobodnie wędrować pomiędzy domem a swoim małym rajem. Dzięki czemu zadbasz o jego samopoczucie i sprawisz, że koci malec się nie przegrzeje.

Zobacz też:
Kot bengalski – hybrydowa rasa o tygrysim charakterze

Co musisz kupić dla kota? Wyprawka kota perskiego miniaturowego

Zależy ci na zapewnieniu zwierzęciu jak najlepszych warunków? Koniecznie kup najpierw wszystkie potrzebne przedmioty do tego, aby się nim odpowiednio zająć:

 • kuwetę;
 • żwirek;
 • szczotkę lub grzebień;
 • miski na wodę i pokarm.

Jaką kuwetę kupić? Wybierz model, do którego twój niewielki kotek będzie mógł bez problemu wejść. Pachnący żwirek pomoże ci zaś w utrzymaniu czystości, a na dodatek pozwoli małemu persowi na realizację swoich potrzeb, takich jak zakopywanie odchodów. Koniecznie zainwestuj także w szczotkę lub grzebień, ponieważ w przypadku długowłosych ras nie da się uniknąć czesania. Wybierz także dwie miski – jedną na wodę i drugą na pokarm.

Kot perski miniaturowy – jakie zabawki wybrać?

Wybierając odpowiednie zabawki, postaw na jak najmniejsze. Co jeszcze? Właściwie musisz kupić wszystko to, co jest potrzebne każdemu innemu kotu. Szeleszczące piłeczki są uwielbiane przez najmłodsze zwierzaki. Nie może zabraknąć też pluszaków oraz wędki, z którą będziesz mógł doskonale bawić się ze swoim kotem. Unikaj jednak laserów. Te powinny być wykorzystywane tylko jako rozgrzewka przed docelową zabawą, ponieważ kot ma potrzebę faktycznego złapania poruszającego się przedmiotu.

Kot perski miniaturowy – właściwa dieta to absolutna podstawa!

Przygotowanie domu jest niezmiernie istotne, ale nie da się ukryć, że kluczowa dla zdrowia kota perskiego miniaturowego okaże się dopasowana do jego potrzeb karma. Choć te zwierzaki jedzą stosunkowo niewiele, to także wymagają wysokiej jakości pożywienia. Wybieraj produkty bezzbożowe, które opierają się przede wszystkim na wysokiej jakości mięsie i podrobach. Możesz także pomyśleć nad dietą BARF.

Kot perski miniaturowy to rasa pod wieloma względami wyjątkowa. Niestety, te kotki są nie tylko urocze, lecz również podatne na choroby i wady. Musisz o tym pamiętać, jeśli chcesz szukać takiego zwierzaka. Nie zapominaj również, że w Europie nie ma zbyt wiele takich miniaturek, więc na wydatki także musisz być gotowy.

Zobacz też:
Mruczenie kota – co musisz wiedzieć o tym niezwykłym zachowaniu?