Szukając swojego kociego ideału, bez wątpienia rozglądasz się za zwierzęciem zarówno unikalnym, jak i doskonale dopasowanym do twojego trybu życia. Kot bengalski na pierwszy rzut oka potrafi naprawdę zawrócić w głowie, więc pewnie będziesz chciał mieć go pod swoim dachem. Czy jednak dasz radę go okiełznać? To nie są proste w wychowaniu zwierzęta, chociaż jeśli poświęcisz im trochę czasu, mogą okazać się doskonałymi towarzyszami. Czy istnieje kot bengalski czarny? A może umaszczenie tej rasy jest tylko cętkowane? Co jedzą te zwierzaki? Na te pytania i wiele innych odpowiadamy w artykule!

Kot bengalski – rasa kotów stworzona przez naukowców

Pierwsze próby łączenia dzikiego kotka bengalskiego z kotem domowym miały miejsce już w latach 30. XX wieku. Tworzeniem hybryd zajmowała się m.in. biolog Jean Sugden Mill. Jednak mimo kilku udanych eksperymentów, które spowodowały, że kot bengalski został wpisany do wstępnej księgi The Cat Fanciers’ Associatio w latach 70., nad rasą nie zaczęto pracy aż do lat 80. ubiegłego stulecia.

Zobacz też:
Mleko dla kota – czy koty powinny je pić? Czy istnieje mleko dla kota?

Jakie były utrudnienia przy tworzeniu rasy kota bengalskiego?

Wtedy właśnie ta sama badaczka, która miała już pulę dzikich zwierząt gotowych do rozrodu, rozpoczęła swój projekt. Problemem okazała się bezpłodność kocurów, która wciąż występuje w przypadku łączenia tych dwóch gatunków (zanika przy czwartym pokoleniu) oraz nadmierna płochliwość i agresja, która jednak została przynajmniej częściowo wyeliminowana dzięki selekcji hodowlanej. Mimo tego kot bengalski jest unikatową rasą, dlatego wciąż jest rozmnażany.

Koty bengalskie – zdjęcia nie mówią wszystkiego. Jakie koty wzięły udział w eksperymencie?

Współczesne koty tej rasy tworzą jednolitą populację. Jednak aby ją stworzyć, Mill musiała sięgnąć po różne rasy kotów. Do współtworzenia ich zostały wykorzystane:

  • egipskie koty mau;
  • koty abisyńskie;
  • amerykańskie koty krótkowłose.

To właśnie dzięki domieszce krwi tych pierwszych, kot bengalski ma niezwykle lśniącą okrywę włosową. Nic dziwnego, że zdjęcia kotów bengalskich wyglądają tak efektownie!

Kot bengalski – odmiany kolorystyczne

Takie mieszanie pozwoliło również wyróżnić kilka odmian kolorystycznych. Warto zauważyć, że w tym względzie standard rasy zmieniał się przez lata, ponieważ początkowo za jedynie prawidłowe uznawane były tylko koty bengalskie cętkowane. W Europie koty te pojawiły się już w latach 80., jednak dopiero w 2006 roku pojedynczym osobnikom został przyznany status championa przez brytyjskie stowarzyszenie The Governing Council of the Cat Fancy. Popularne kolory to choćby śnieżny i marmurkowy. O umaszczeniu powiemy jeszcze więcej w dalszej części tekstu.

Kot bengalski – wielkość i inne cechy charakterystyczne

Koty bengalski jest sporym zwierzakiem. Te czworonogi osiągają długość ciała ok 35 cm. Mają więc wydłużony tułów, przez co są raczej prostokątne niż kwadratowe. Zwierzęta te powinny być krzepkie i umięśnione, o zdrowej, ale średnio mocnej sylwetce. Nie powinny mieć żadnych problemów z poruszaniem się. Wyglądem bardzo przypominają swoich dzikich przodków. Dzięki temu są stworzeniami stosunkowo zdrowymi, które mogą bez najmniejszego problemu eksplorować świat, w przeciwieństwie do ras poddanych mutacjom. Te np. pozbawiają je sierści lub skracają łapy, uniemożliwiając wygodne skakanie.

Zobacz też:
Kot maine coon – łagodny olbrzym o duszy kociaka

Kot bengalski – waga tych zwierząt a ich aktywność

Kot bengalski waży od 3 do 8 kg, co oznacza, że potrafi przybierać naprawdę duże rozmiary (przeciętny dachowiec waży ok. 4-5,5 kg). Z tego powodu to nie jest dobry wybór dla tych osób, które mogą zapewnić kotom tylko niewielką przestrzeń. Zwłaszcza że należą do tych bardzo aktywnych. Należy jednak uważać, aby ich nie przekarmiać. To może spowodować – podobnie jak w przypadku każdej innej rasy – wiele problemów zdrowotnych. Kot bengalski powinien mieć zwartą, zdrową sylwetkę i jeśli ta wydaje ci się nieodpowiednia, koniecznie skontaktuj się ze swoim weterynarzem. 

Kot bengalski marmurkowy? Umaszczenie zwierząt

Zwierzęta te, nazywane również leopardetami, mogą występować we wszystkich odmianach barwnych i nie ma co do nich większych restrykcji. Bardzo popularna jest maść lampartowa, czyli cętkowana na żółtym tle, ale np. istnieje również kolor węglowy, w którym tło zmienia się na niebieskie. Popularny jest też kot bengalski marmurkowy, który wyróżnia się dużymi, rozlewającymi się plamami. Coraz popularniejsze są również koty o maści śnieżnej. W Europie jako pierwsze były nagradzane bengalskie koty o czarnej cętkowanej maści. Takie również występują w hodowlach i stanowią sporą część populacji.

Jak wygląda sierść kota bengalskiego? Słówko o pielęgnacji

Długowłose koty są puszyste i aż proszą się o to, by je pogłaskać. To nie ulega żadnej wątpliwości! Jednak nie każdy chce mieć pod swoim dachem zwierzę, które trzeba czesać. Kot bengalski jest doskonałym wyborem właśnie dla osób, które chcą, by czesanie było szybkie i nieskomplikowane. Jego sierść jest raczej krótka, przylegająca i błyszcząca, jedwabista w dotyku. Na czole taki kocur ma zwykle charakterystyczny znak w kształcie litery „M”, który odziedziczył swoich dzikich przodkach. Pielęgnacja jest więc dość prosta. Wystarczy czasem przeczesać zwierzę szczotką, szczególnie w okresach wzmożonego linienia.

Zobacz też:
Zabawki dla kota – które wybrać, by uszczęśliwić naszego pupila? Jakich kocich zabawek się wystrzegać?

Kot bengalski – charakter dzikiego kota? Sprawdź, czy go polubisz!

Nie da się ukryć, że po swoich dzikich przodkach kot bengalski odziedziczył dużą niezależność. Te zwierzęta nie są typowymi pieszczochami. Raczej rzadko pozwalają się głaskać, więc weź to pod uwagę, rozważając, czy jest to rasa dla ciebie. Są jednak wyjątkowo aktywne, dlatego będą świetnymi towarzyszami zabaw. Zwykle nie przepadają za obcymi i nawet do nowego właściciela przywiązują się dosyć długo. Jednak jeśli poświęcisz im wystarczająco dużo czasu, odwdzięczą się. Uwielbiają towarzyszyć swoim opiekunom we wszystkich codziennych czynnościach, chodząc za nimi krok w krok.

Kot bengalski – cena

W ostatnim czasie ceny rasowych zwierząt mocno poszły w górę i bezustannie się zmieniają, dlatego nie jest możliwe, aby precyzyjnie ustalić cenę kota bengalskiego. Jednak można szacować, że za kota bengalskiego będziesz musiał zapłacić pomiędzy 2 a 6 tys. złotych. Pamiętaj tylko, aby szukać je tylko w sprawdzonych hodowlach, które odpowiednio dbają o socjalizację młodych osobników. Powstały w wyniku połączenia z dzikim kotem, dlatego wymagają wzmożonej pracy hodowcy, aby w przyszłości mogły stać się dobrymi kocimi towarzyszami. Najpierw zbierz więc opinie i dopiero wtedy podejmij decyzję o miejscu, z którego ma pochodzić wyczekiwany pupil.

Ile żyje kot bengalski? Dość długo!

Długość życia kota bengalskiego szacuje się na 10-16 lat. Można więc powiedzieć, że to stosunkowo zdrowa rasa, która jest dość długowieczna. Kupując takiego podopiecznego, możesz spodziewać się, że będzie towarzyszył ci przez lata. To sprawia, że musisz dobrze przemyśleć, czy na pewno jesteś gotowy wziąć za niego odpowiedzialność. Z powodu swojego charakteru kot bengalski może znacznie gorzej znosić rozstania z opiekunem niż inne zwierzaki. Musisz być pewny, że zapewnisz mu stabilny dom i zaspokoisz wszystkie jego potrzeby.

Zobacz też:
Obroża dla kota – czy to dobry pomysł? Jak wybrać bezpieczną obrożę dla sierściucha?

Kot bengalski musi się wyszaleć! Zabawki i dom

Z powodu swojej wzmożonej aktywności kot bengalski potrzebuje wielu zabawek, dzięki którym nie będzie się nudził. Pamiętaj, że ty także powinieneś uczestniczyć w jego rozrywkach! Nie powinien być co prawda zwierzęciem wychodzącym, ale mimo to wymaga dużej dawki ruchu. Znacznie lepiej będzie się więc czuł w dużym domu z przygotowaną zewnętrzną wolierą niż w ciasnym mieszkaniu. Planujesz przeprowadzkę i będziesz miał większą przestrzeń? Zaczekaj z zakupem tych zwierząt do chwili, w której już się przeprowadzisz. Przeprowadzki mogą bowiem powodować u kotów dość duży stres.

Jak dobrać odpowiednie zabawki dla kota bengalskiego?

Kocia zabawa polega przede wszystkim na polowaniu, które jest zakończone złapaniem zwierzyny. Dlatego powinieneś zapewnić kotu zabawki, które zapewnią mu taką możliwość. Staraj się unikać lasera. Może on być użyteczny, by rozgrzać kota i zachęcić do zabawy, jednak potem koniecznie powinieneś chwycić za coś, co kot może złapać. Świetnie sprawdzą się niewielkie, szeleszczące piłeczki. Koty często chętnie je gonią i łapią. Przydać się może także tzw. wędka. Na jej końcu zawieszone jest coś szeleszczącego lub dzwoneczek oraz piórka albo pluszak. Koty je uwielbiają!

Kot bengalski a zdrowie – jakie może mieć problemy?

Status nowej rasy został przyznany kotom bengalskim w 1986 roku przez The International Cat Association. Oznacza to, że wciąż jest to dość nowa i niekoniecznie dobrze zbadana grupa kotów. W tej chwili nie stwierdzono żadnej konkretnej choroby genetycznej, którą byłaby obarczona ta rasa, a same zwierzęta dość rzadko chorują, co jest charakterystyczne dla hybryd. Taki kot dobrze znosi niskie temperatury dzięki gęstej sierści. Wśród chorób, które pojawiają się częściej od innych, można wymienić:

  • postępujący zanik siatkówki, który powoduje utratę wzroku;
  • niedobór kinazy pirogronianowej, który może prowadzić do anemii.
Zobacz też:
Szczotka dla kota – jaką wybrać?

Kot bengalski i jego dieta

W przypadku kotów dieta jest bardzo istotna dla ich zdrowia i trzeba wiedzieć, co należy się im podawać. Twój kot bengalski powinien być żywiony tylko najwyższej jakości karmą pozbawioną zbóż, z jak największą zawartością mięsa. Nie decyduj się na suchą karmę. Najlepiej w ich przypadku sprawdzi się tzw. BARF, czyli w pełni surowa dieta. Wybór idealnej karmy najlepiej skonsultuj ze swoim lekarzem weterynarii lub ze zwierzęcym dietetykiem, który specjalizuje się w doborze jadłospisu kotów. Pamiętaj, aby zawsze uważnie obserwować wagę swojego podopiecznego.

Czy kot bengalski jest odporny na białaczkę?

Do próby połączenia kota bengalskiego z kotem domowym doszło m.in. dlatego, że te pierwsze miały wykazywać się odpornością na białaczkę. Mają one niezwykle silny układ odpornościowy, który przekazały kolejnym pokoleniom kotów żyjących w ludzkich domach. 

Jeśli więc chcesz mieć w swoim domu niezwykle odpornego kota, który będzie twoim wiernym towarzyszem mimo iście tygrysiego charakteru to może być zwierzę dla ciebie! Upewnij się tylko, że jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki, bo koty rasowe bengalskie są naprawdę wymagające. Kot bengalski to zwierzak niezależny, które jednak lubi zabawę i aktywność. Przemyśl więc sprawę i zastanów się, czy będzie odpowiedni towarzysz na długie lata!