Choć zaliczany jest do grupy kotów azjatyckich, jego bezpośrednie pochodzenie nie ma z nimi wiele wspólnego. Nazwę tą uzyskał tylko przez wzgląd na swoich przodków. To wciąż młoda i rozwijająca się rasa, która jednak zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników czworonogów. Mimo tego w Polsce niezbyt często się o niej słyszy. A szkoda, bo te zwierzęta naprawdę potrafią zachwycać! Kot burmilla może świetnie sprawdzić się w twoim mieszkaniu.

Kot burmilla – rasa z Wielkiej Brytanii

kot burmilla

Jak wiele współczesnych ras, kot burmilla jest efektem skrzyżowania przedstawicieli dwóch innych ras. Miało to miejsce w 1981 roku. Wtedy to kot perski o szynszylowym umaszczeniu, noszący imię Sandqvist, został skrzyżowany z brązowym kotem burmskim Fabergé. Miało to miejsce w Wielkiej Brytanii i stało się zupełnym przypadkiem. Obydwa czekały na skojarzenie z przedstawicielami swoich ras. Niestety, ktoś po prostu nie zamknął drzwi i… stało się. Na świat przyszedł pierwszy miot. Dzięki nietypowemu umaszczeniu zwierzęta zostały zauważone i po jakimś czasie uznane za rasę.

Cechy charakterystyczne rasy burmilla

Zwierzęta te mają szeroką głowę z szeroko rozstawionymi uszami oraz nieco skośnymi oczami. Ich sylwetka ma być muskularna, ale jednocześnie elegancka. Są to więc zdrowo wyglądające koty. Mogą swobodnie się poruszać i nie mają problemów ze wskakiwaniem nawet na bardzo strome lub niewielkie przestrzenie. Mają szerokie klatki piersiowe i szczupłe nogi. 

Są dość przeciętnej wielkości, ważąc ok. 3-6 kg. Dzięki temu nie wymagają nadmiernej ilości miejsca. Nie są też przesadnie ciężkie, zwłaszcza dla starszego opiekuna.

Koty burmilla i ich wyjątkowe umaszczenie

Nie da się ukryć, że kot rasy burmilla zasłynął właśnie ze swojego umaszczenia. Charakterystyczne dla rasy jest to, że 1/8 końcówek ich sierści ma inny kolor. Ze względu na tę cechę, tę nową rasę nazywa się również kotem azjatyckim cieniowanym. Na dodatek może występować w dwóch długościach – krótkiej oraz półdługiej sierści. To właśnie na dłuższej odmianie szczególnie intensywnie widać unikalną poświatę. Jaśniejsze odmiany kolorystyczne kotów burmilla przypominają przez to szynszylę. 

Sierść powinna być jedwabista w dotyku. W odmianie krótkiej musi dobrze przylegać do ciała, zapewniając doskonałą ochronę przed zimnem.

kot burmilla 2

Odmiany kolorystyczne kotów rasy burmilla

Ten azjatycki krótkowłosy kot występuje w wielu kolorach mimo tego, że wyróżnia go cecha związana z kolorem końcówki włosów. Znajdziesz m.in. koty czarne, niebieskie, liliowe, brązowe, rude czy czekoladowe. Z tego powodu możesz wybrać, jaki kolor jest twoim ulubionym. 

Znajdź odpowiedzialnego hodowcę, który ma zwierzęta w twoim wymarzonym kolorze i poinformuj go, jakie są twoje preferencje. W ten sposób uda ci się dobrać zwierzę, które będzie idealnie dostosowane do twoich potrzeb oraz poczucia estetyki.

Burmilla – zdrowie

Obecnie nie da się dokładnie określić, czy w rasie występują jakieś typowe choroby genetyczne. To efekt tego, że jest to stosunkowo młoda linia hodowlana. Nie zmienia to faktu, że warto patrzeć na choroby występujące wśród jego przodków, zwłaszcza wśród kotów burmańskich (burmskich). Te, nieco częściej niż inne zwierzęta, cierpią na cukrzycę. Z tego powodu warto regularnie badać swojego pupila także pod tym kątem. 

Alergie czasem się zdarzają – kot burmilla może na to cierpieć

Zauważono, że burmille częściej niż inne rasy chorują na alergię. Mogą wywoływać ją różnorodne alergeny, w tym ugryzienia pcheł. W razie podejrzeń, że twój kot choruje, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Nie zapominaj o tym, że alergię można nabyć poprzez nadmierny kontakt z danym czynnikiem. Zdarzają się także kocie alergie na pyłki czy pleśń, dlatego zawsze dbaj o higienę w przestrzeni, w której znajduje się kot.

Jaka jest długość życia burmilli?

Jako rasa stosunkowo zdrowa, kot burmilla żyje tyle, co przeciętny kot, czyli ok. 12-15 lat. Nie wyróżnia się szczególnie na tle innych ras. Biorąc pod swój dach takie zwierzę, możesz być pewny, że jeśli nie zachoruje nagle na poważną chorobę, będzie towarzyszył ci przez długie lata.

Burmilla – charakter tych niezwykłych zwierząt

To zwierzęta o średnio aktywnym temperamencie. Charakter burmilli wskazuje na jego niezależność. Jednak, mimo tego, kot ten jest bardzo towarzyski względem ludzi i lubi spędzać z nimi czas. Rozwija mocne relacje zarówno z ludźmi, jak i z innymi czworonogami, dlatego doskonale nadaje się na zwierzę domowe, także w przypadku domów z mniejszymi dziećmi. 

Koty burmilla mają w sobie trochę z persa, bo są dość zrównoważone i empatyczne. Lubią, gdy poświęca się im czas, jednak nie są nadmiernie atencyjne. Dzięki temu świetnie odnajdą się w sytuacji, gdy wszyscy domownicy pracują w pełnym wymiarze godzin.

Burmilla – cena tych kotów w Polsce

Szukając rasowego kota ze sprawdzonej hodowli, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Często zwierzęta niewykastrowane lub niewysterylizowane są znacznie droższe. 

Niestety, w Polsce nie ma zbyt wielu hodowli tej rasy, dlatego może okazać się, że będziesz musiał rozglądać się za nimi także za granicą. Wtedy cena burmilli może znacznie wzrosnąć, zwłaszcza jeśli będziesz chciał zakupić kota w Wielkiej Brytanii, Francji lub innym zachodnim kraju. Czasem jednak warto zapłacić więcej za tak wspaniałego przyjaciela!

Pamiętaj, że karma jest niezwykle istotna!

Kot burmilla wymaga karmienia wysokiej jakości pożywieniem. Oznacza to, że powinien dostawać przede wszystkim mięso, najlepiej w czystej postaci. Unikaj suchej karmy, która może doprowadzić do odwodnienia się zwierzęcia i źle wpłynąć na jego układ trawienny. Często tego typu jedzenie dla zwierząt zawiera produkty zbożowe, które nie są dobrze trawione przez koty. Pamiętaj, że ten koty tej rasy zaliczają się do najbardziej mięsożernych zwierząt na planecie. Nie ma możliwości karmienia zwierząt w sposób wegetariański, a tym bardziej wegański. Może do doprowadzić jedynie do ich powolnej śmierci.

kot burmilla 3

Dostosuj swój dom do kocich potrzeb

Choć nie są nadmiernie aktywne, koty burmilla uwielbiają spać na wysokościach. Dlatego postaraj się przystosować swój dom do potrzeb swojego nowego przyjaciela. Stwórz kładki na ścianach, na których będzie mógł spać, i zaopatrz się w kocią wieżę. Weź pod uwagę, że koty znacznie lepiej dostrzegają poruszającą się wodę, dlatego zakup fontanny może być dobrym pomysłem. Nie rezygnuj też z zaopatrzenia się w naprawdę duże ilości zabawek. Piłki, wędki, pluszaki, wiklinowe kule… to wszystko może świetnie sprawdzić się w zabawie z twoim podopiecznym.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)