Według wielu osób indywidualizm kota sprawia, że jest on złym kompanem lub wręcz nie potrzebuje opieki czy troski. Żadna z tych rzeczy nie jest prawdą. Dowiedz się, czy kot jest zwierzęciem dla ciebie i czego będziesz potrzebować, gdy znajdzie się już pod twoim dachem. Poznaj najważniejsze zasady wychowania kota. 

Kot – dlaczego warto go mieć?

Zanim zaczniesz czytać o kocich rasach, zastanów się, dlaczego to właśnie kot ma z tobą zamieszkać. Pamiętaj, że koci indywidualizm może być wielką zaletą, szczególnie jeśli męczą cię energiczne zwierzęta. Jednocześnie, możesz też trafić na kota, który wymaga atencji i zabawy – zwłaszcza gdy jest młodszy. Najczęściej jednak język miłości w przypadku kota objawia się poprzez przebywanie wraz z tobą w jednym pomieszczeniu. 

Koty to idealne zwierzęta dla osób, które nie wyobrażają sobie porannych spacerów w śniegu i deszczu. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba poświęcać im żadnej uwagi. Musisz pamiętać, że te zwierzaki również mają swoje potrzeby. Jeśli jesteś fanem psów i nie jesteś gotowy na to, aby otworzyć się przed innym zwierzęciem – nie przygarniaj kota.

Jakiego kota wybrać?

Jesteś całkowicie zdecydowany na kota? Pozostaje kwestia jego wyboru. Przede wszystkim zastanów się, czy zależy ci na kocie rasowym, czy też wolisz przygarnąć mruczka ze schroniska. Tam, podobnie jak w fundacji, znajdziesz mnóstwo kotów o różnych cechach i wyglądzie. Warto poważnie rozważyć danie szansy jednemu z tych zwierzaków, które prawdopodobnie przez wiele przeszły.

Wybierając kota ze schroniska, musisz zdecydować, czy chcesz młode zwierzę, czy wolisz przygarnąć kilkuletniego kota lub staruszka. W przypadku kociąt wiele schronisk poleca wziąć od razu parę. W ten sposób zwierzaki będą zajmowały się sobą, co pomoże im spożytkować nadmiar energii. Jeśli zdecydujesz się przygarnąć seniora, powinieneś liczyć się z większymi wydatkami na weterynarza. Dasz jednak kotu szansę na spędzenie ostatnich lat w kochającym domu.

Jak się przygotować na kota w domu?

Pojawienie się w twoim domu kota wymaga od ciebie planowania ze znacznym wyprzedzeniem. Przede wszystkim wybierz odpowiedni czas. Najlepszy będzie okres, w którym możesz dużo czasu spędzać w domu, na przykład wakacje lub po prostu urlop. Nawet jeśli kot będzie zostawał sam przez dłuższy czas, warto dać mu szansę na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu w obecności opiekuna. 

Bezpieczeństwo kota przede wszystkim

Kolejną kwestią jest przygotowanie bezpiecznej przestrzeni dla nowego domownika. W tym celu usuń z domu wszelkie rośliny niebezpieczne dla kotów. Pamiętaj, że bardzo wiele kwiatów doniczkowych może być dla nich trująca. Kolejną rzeczą jest upewnienie się, że wszystkie okna są zabezpieczone, zarówno w przypadku kota niewychodzącego, jak i wypuszczanego do ogrodu. To oznacza zamontowanie w nich specjalnych siatek.

Akcesoria dla kotów

Przed przygarnięciem kota przygotuj najpotrzebniejsze kocie akcesoria, takie jak:

  • kuweta, żwirek lub piasek, łopatka do sprzątania odchodów;
  • miseczki na jedzenie i picie;
  • wybrana karma mokra i sucha;
  • legowisko;
  • drapak;
  • zabawki dla kota.

Jak zajmować się kotem?

Kiedy kot znajdzie się już w twoim domu, ustal pewnego zasady. Przestrzeganie ich i egzekwowanie sprawi, że kotu będzie lepiej żyło się w nowym miejscu. Wbrew obiegowej opinii koty da się wychować – potrzeba jednak cierpliwości. 

Nie możesz też zapominać o podstawach, czyli karmieniu kota wysokiej jakości jedzeniem oraz pilnowaniu, aby zawsze miał dostęp do czystej wody. Ponadto kot potrzebuje regularnej zabawy, aby zaspokoić instynkt łowcy. W przeciwnym razie zwierzę będzie niespokojne i może rozrabiać.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Anna Frankiewicz

Studentka dziennikarstwa. Od zawsze kocha pisać – od fikcji po prace naukowe – i czytać, szczególnie fantastykę i science fiction. Kocha zwierzęta i jest szczęśliwą kocią mamą ślicznej kotki. Interesuje się zwierzęcą behawiorystyką.