Poza niezwykłą puszystością i miękkością selkirk rex to wyjątkowo przyjazny kocur. Nie jest przesadnie duży ani ciężki, ale dzięki wyjątkowym włosom wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości. To także jedyna rasa kota, który posiada kręcone wąsy. Pochodzi z Ameryki, a z jego nazewnictwem wiąże się dosyć ciekawa historia.

Podstawowe informacje

Wyglądwzrost: ok. 32 cm
waga: 4-6 kg
Umaszczeniedowolne
Charakterwierny, dobrze czuje się w domu pełnym ludzi
Długość życiado 20 lat

Selkirk rex – wygląd kota-owieczki

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, są kręcone włosy zwierzaka. Dzięki krzyżówce z persem zyskał on krótką kufę i bardzo gęste długie włosy. Selkirk rex jest charakterystycznie grubokościsty, co zawdzięcza połączeniu z kotem brytyjskim. W zestawieniu z niezbyt dużą sylwetką, liczącą sobie ok. 32 cm wysokości, waga kota mieści się w granicach 4–6 kg. Niższe wartości są zarezerwowane dla samiczek, zaś wyższa waga to domena kocurów. Rasę tę można również rozpoznać po dosyć pyzatym pyszczku i średnio wysokich uszach, które lubią stać. Wyróżniają się także średniej długości duże łapy.

Charakter selkirk rexa

Chociaż wyglądem przywodzi na myśl owcę, w swoim zachowaniu upodabnia się do psa. Selkirk rex jest wiernym towarzyszem i dobrze czuje się w domu pełnym ludzi. Potrafi też dogadać się z innymi kotami i nie przeszkadzają mu psy. Lubi aktywną zabawę, ale z drugiej strony przepada też za pieszczotami na kolanach. Jest cierpliwym kotem i nawet wielominutowe zabawy nie są dla niego nużące. Po dłuższej aktywności lubi jednak zażyć nieco odosobnienia i odpoczynku.

Kot selkirk rex i jego zdrowie

Koty tej rasy uznawane są za stosunkowo zdrowe, ale po persach odziedziczyły kilka uwarunkowanych genetycznie schorzeń. Zalicza się do nich wielotorbielowatość nerek i zgrubienie mięśnia sercowego, co fachowo nazywa się kardiomiopatią przerostową. Poza poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi selkirk rex wymaga również regularnego czyszczenia uszu z powodu produkowania nadmiernej ilości woskowiny. Oczy kota mają również tendencje do łzawienia, dlatego wymagają częstej troski. W zamian selkirk rex odwdzięczy ci się ujmującym charakterem i ciepłem.

Pielęgnacja kota rasy selkirk rex

Włosy kotów tej rasy są niezwykle urocze, ale także wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj, by nie czesać ich zbyt często, by nie naruszyć ich struktury. Najlepiej robić to 2–3 razy w tygodniu. Używaj do tego specjalnych szczotek dla kotów o delikatnej sierści. Selkirk rex potrzebuje również przycinania paznokci, które mogą mu przeszkadzać w funkcjonowaniu, szczególnie w domowych warunkach. Wymaga również regularnych szczepień, zabiegów odrobaczających i wizyt u weterynarza.

Jak wygląda hodowla selkirk rexa?

Poszczególne koty tej rasy są w stanie dożyć nawet 20 lat. Są nieprzewidywalne pod kątem ubarwienia i wyglądu ciała, ponieważ na skutek licznych krzyżówek nie ustabilizował się jednolity całokształt kota. Z tego powodu hodowla tej rasy może być niekiedy zaskoczeniem dla właściciela oczekującego określonych cech kociąt. Nie zamartwiaj się jeśli malutkie kotki zgubią część sierści – jest to normalne zjawisko. Jej grubość stabilizuje się przed osiągnięciem 1. roku życia.

Cena młodego kotka rasy selkirk rex

Biorąc pod uwagę fakt, że jest to stosunkowo młoda rasa, ceny nie należą do najniższych. Jeśli chcesz sprawić sobie takiego czworonoga, musisz być przygotowany na wydatek przekraczający 2500 zł. Odpowiednio pielęgnowany i zaopiekowany selkirk rex, odwdzięczy ci się swoim przywiązaniem oraz ciepłym, ujmującym charakterem.

Selkirk rex – historia rasy

Pierwotna wersja dotycząca nazewnictwa miała wiązać się z pewną górą nieopodal pierwszej hodowli tych kotów. Jednak z czasem okazało się, że tak nazywał się ojczym kobiety odpowiedzialnej za skrzyżowanie persa z kotem o kręconej sierści. Pierwszy egzemplarz nowej rasy przyszedł na świat w 1987 roku, a w Europie jego przedstawiciele pojawili się w 1992 roku. Za pomysłodawczynię skrzyżowania persa z kotem o kręconej sierści uznawana jest Jeri Newman, która z pasją oddawała się hodowli persów. Z czasem do krzyżówki włączono również kota brytyjskiego.

Dla kogo jest selkirk rex?

Selkirk rex jest wyjątkowo spokojnym kotem z delikatną nutką polotu do zabawy i aktywności ruchowej. Dzięki temu dobrze pasuje do rodzin z dziećmi i do miejsc, w których mieszkają już inne zwierzaki. Kot tej rasy bardzo lubi spędzać czas z właścicielem, nie tylko w pewnej odległości podążając za nim, ale też szukając bliskiego kontaktu. Nie zaleca się więc zostawiać go na wiele godzin samego.

Ciekawostki na temat rasy selkirk rex

Za mutację w postaci kręconej sierści odpowiada gen dominujący, dlatego kot ten nie cierpi z powodu jednostek chorobowych związanych z krzyżówką. Najczęściej nazywany jest kocią owieczką, ponieważ jego włosy są łudząco podobne do owczej wełny. Bardzo gęste i kręcone, szybko prostują się nawet po kąpieli. Selkirk rex polecany jest wszystkim tym, którzy oczekują po kocie spokojnego charakteru i dobrego zachowania. Nie buntuje się on nawet pod wpływem długiego głaskania i przytulania.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka rasa kotów ma włosy?

W rzeczywistości nie istnieje coś takiego jak kot z włosami. Wszystkie koty mają sierść.

Ile kosztuje kot rasy devon rex?

Koty devon rex z rodowodem kosztują od 3 500 do nawet 8 000 złotych.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)