To właśnie nietypowy wygląd sprawia, że coraz więcej osób chce go obecnie mieć w swoim domu lub mieszkaniu. German rex jest bardzo czuły, inteligentny i towarzyski. Co więcej, pomimo delikatnej budowy ciała jest długowieczny oraz odporny na wszelkie urazy

Dzięki poniższemu tekstowi dowiesz się, ile kosztuje german rex, jaki ma charakter ten kot oraz jak wygląda kot niemiecki rex. To pozwoli ci na właściwe zaopiekowanie się tym zwierzęciem.

German rex – popularność

Kot niemiecki rex w ostatnich latach staje się jedną z najpopularniejszych ras w Polsce. Wszystko za sprawą jego nietypowego wyglądu, spokojnego charakteru i oczywiście bardzo przyjemnego w dotyku futerka. 

Zanim jednak udasz się do sklepu zoologicznego lub poszukasz w Internecie czegoś takiego jak „hodowla niemieckiego kota rexa”, upewnij się, że faktycznie nadajesz się na właściciela tego delikatnego stworzenia!

Koty rasy rex – wygląd

Koty rasy rex – wygląd

German rex to kot, którego trudno przeoczyć np. na ulicy. To ze względu na trójkątną głowę, szerokie uszy u nasady (nieco przypominające te występujące u nietoperzy), a także szeroko rozstawione owalne i bardzo duże oczy. 

Nic dziwnego, że wiele osób porównuje koty niemieckie rex do elfów lub nawet kosmitów. German rex ma muskularne ciało, długie smukłe nogi i falowaną sierść, nierównomiernie rozmieszczoną na całym ciele. Najwięcej jest jej na nogach, uszach, bokach oraz przy ogonie. Najmniej natomiast na klatce piersiowej, brzuchu i głowie.

Kot niemiecki rex – charakter

German rex to bardzo wesoły, towarzyski i czuły kot. Nie ma zbyt dużego temperamentu, ale zdecydowanie lubi znajdować się w centrum uwagi. Chętnie uczestniczy w życiu rodzinnym swoich właścicieli.

Co istotne, koty te bardzo kochają swoich domowników, ale tylko za jednym członkiem rodziny potrafią chodzić krok w krok, jednocześnie zabiegając o jego uwagę, np. poprzez głośne miauczenie. 

Lubią też spać ze swoim ukochanym opiekunem w jednym łóżku, aby ten nie czuł się samotny. Są to bowiem bardzo troskliwe, czułe i opiekuńcze koty – w przeciwieństwie do zwykłych kanapowców. Właśnie dlatego cieszą się taką popularnością.

Koty german rex – potrzeby

Koty german rex – potrzeby

Niemiecki kot rex nienawidzi samotności. Z tego powodu nie jest odpowiednim zwierzakiem dla pracoholików oraz osób, które nie lubią siedzieć w domu. Jeśli z jakiegoś powodu stałeś się właścicielem niemieckiego kota rexa, ale spędzasz większość czasu poza domem, dokup drugiego kota!

German rex nie jest też zbyt cierpliwy, dlatego nie poleca się go jako towarzysza dla maluchów. W tej roli znacznie lepiej sprawdzą się inne rasy kotów.

Koty niemieckie rex – zachowanie

German rex to typ zwierzaka, którego wszędzie pełno. Właśnie dlatego trzeba bardzo na niego uważać, żeby nie zrobić mu przez przypadek krzywdy. To zwierzę, które uwielbia zaglądać do wszystkich przestrzeni w twoim domu lub mieszkaniu. Nie zdziw się, gdy znajdziesz go w szafkach kuchennych, pod łóżkiem czy nawet w biurku!

To z pewnością bardzo inteligentne zwierzęta, które można nawet nauczyć sztuczek. Właśnie dlatego wybór german rexa jest dobrym pomysłem, jeśli masz już doświadczenie ze zwierzakami. 

Pamiętaj, żeby nie puszczać ich wolno! Są zbyt ufne i nazbyt odważne. Oznacza to, że na dworze będą narażone na niebezpieczeństwa i nieprzychylnie nastawione im osoby!

German rex – zdrowie

Niemiecki kot rex nie choruje zbyt często, pod warunkiem, że odpowiednio o niego zadbasz. Jest to długowieczna, zdrowa i przede wszystkim odporna rasa kota. Problemy, które są spotykane w jej przypadku najczęściej (ale rzadko), to:

  • kardiomiopatia przerostowa, czyli choroba związana z przerostem mięśnia sercowego, która może ostatecznie skończyć się obrzękiem płuc (wskazane jest coroczne przeprowadzanie badania echa serca kota),
  • miastemia, czyli schorzenie genetyczne polegające na zanikaniu mięśni,
  • problemy skórne.

Znacznie zwiększysz szansę na uniknięcie tych schorzeń, jeśli wybierzesz dobrą, renomowaną hodowlę i zadbasz o regularne badania kontrolne. W ten sposób twój kot może osiągnąć długowieczność i dożyć nawet 15 lat.

Kot niemiecki rex – jak go pielęgnować?

German rex to kot, który nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Oznacza to, że nie musisz go szczotkować (wręcz nie powinieneś tego robić!). Jedynie raz na jakiś czas wygładź sierść zwierzaka miękką, czystą ściereczką. 

Może się jednak okazać, że futerko niemieckiego kota rexa przeciera się lub prostuje w niektórych miejscach. W takim przypadku po prostu to zignoruj – w  przypadku tej rasy to całkowicie normalne. 

Uważnie obserwuj skórę kota. Jeśli pojawią się na niej jakieś zmiany, czym prędzej skontaktuj się z weterynarzem. Specjalista zdiagnozuje problem i wdroży szybkie (a przez to tańsze) leczenie. Dzięki temu unikniesz poważniejszych problemów, które wiązałyby się z rozwojem choroby.

German rex – wybór hodowli

Gdy kupujesz niemieckie koty rex, zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy wybrana przez ciebie hodowla jest zrzeszona w WCF lub FIFe. Unikaj pseudohodowców oraz podejrzanych sprzedawców, którzy oferują zwierzęta w podejrzanie niskich cenach. 

Wybieraj hodowle, które są w stanie okazać ci dokumenty poświadczające, że koty były regularnie badane i szczepione.

Zwróć też uwagę na fakt, że nie powinieneś kupować german rexa mającego mniej niż dwanaście tygodni. W przeciwnym razie może skończyć się to naprawdę sporymi zaburzeniami behawioralnymi!

Niemiecki kot rex – ile kosztuje?

Cena german rexa zależy przede wszystkim od hodowli. Cena kota z rodowodem to zazwyczaj od 3500 do 8000 zł.

German rex – dla kogo?

Niemiecki kot rex to połączenie wierności, inteligencji oraz bystrości. Uwielbia się ukrywać i bawić, ale kocha też się chować i znajdować sobie coraz to lepsze kryjówki. Choć jest spokojny i ma opanowany temperament, w rzeczywistości jest go wszędzie pełno i właśnie dlatego ma tylu fanów. 

Pamiętaj jednak, że koty te nie sprawdzą się w domu z małymi dziećmi oraz u pracoholików. Nie są cierpliwe oraz nienawidzą przebywać same. To także zwierzęta nieodpowiednie dla starszych osób. Koty tej rasy są naprawdę aktywne i wymagają dużo uwagi.

Co zrobić, aby german rex czuł się swobodnie w nowym domu?

Jeśli posiadasz niemieckiego kota rexa, koniecznie zabezpiecz dom, aby zwierzak nie zrobił sobie krzywdy i nie wyszedł na podwórko. Dokup mu też towarzysza, np. innego kota lub psa. Dzięki temu kot będzie miał z kim spędzać czas.

Pomyśl też o stworzeniu mu kryjówek np. w szafach czy szufladach.

German rex to wyjątkowy kot, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Jest ceniony zarówno za swój wygląd, jak i charakter. Kot niemiecki rex jest bardzo popularny także w Polsce. Wiele hodowli to dla ciebie gwarancja, że szybko znajdziesz swojego wymarzonego zwierzaka.

Teraz kiedy już poznałeś rasę german rex, możesz poważnie przemyśleć zdecydowanie się na jednego z jej przedstawicieli!

Źródło zdjęcia: Grx-vd-huettenwerken via Wikipedia, Public domain

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)