Pixie-bob cat na pierwszy rzut oka nieco przypomina klasycznego burasa. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się możesz dostrzec, że jego ogon jest bardzo krótki. Ta stosunkowo nowa rasa jest bardzo ceniona zarówno za swój wygląd, jak i cechy charakteru. Czy w Polsce można kupić kota rasy pixie-bob? Czy poza oryginalnym wyglądem coś go wyróżnia? Odpowiadamy!

Pixie-bob – jak wygląda kotek tej rasy?

Pixie-bob jest kotem o masywnej sylwetce i mocnej budowie ciała. Nie jest wprawdzie tak duży jak maine coon czy norweski leśny, jednak połączenie budowy ciała i burego pręgowanego futra sprawia, że przy pierwszym spotkaniu można pomylić go z rysiem lub naszym swojskim żbikiem. Jak go rozpoznać?

 • charakterystyczną cechą kotów tej rasy są długie łapy (tylne muszą być wzorcowo dłuższe od przednich);
 • ogon zbudowany jest tylko z kilku pierwszych kręgów i nie może być dłuższy niż 5 centymetrów;
 • samce ważą zazwyczaj od 5 do 7 kilogramów, natomiast samice są wyraźnie drobniejsze i osiągają wagę od 3 do 5 kilogramów. 

Umaszczenie i szata kota pixie-bob

Koty tej rasy występują w dwóch rodzajach szaty – długowłosej i krótkowłosej. W obydwu przypadkach wyróżniają się gęstym podszerstkiem. U kotów krótkowłosych sierść nie przylega gładko do ciała, tylko lekko odstaje, podkreślając wygląd typowy dla dzikich kotowatych. 

Umaszczenie jest zawsze bure pręgowane. Wzory na ciele kota czasami przypominają cętki.

Pixie bob cat – jaki ma charakter?

Pomimo swojego dzikiego wyglądu pixie-bob jest kotem, który słynie z łagodnego charakteru u przyjaznego usposobienia. Bardzo lubi towarzystwo swoich opiekunów i chętnie towarzyszy im w codziennych czynnościach. Jest ciekawski i bardzo bystry. 

Pixie bob cat – jaki ma charakter

Koty tej rasy uwielbiają się wspinać, dlatego warto zapewnić im dostęp do:

 • wysokich drapaków;
 • wiszących legowisk i półek. 

Zwierzaki są bardzo aktywne i lubią zabawę w polowanie. 

Pixie cat a spacery i relacje z dziećmi

Ze względu na przyjazne usposobienie taki kot nie powinien samodzielnie wychodzić na dwór. Będzie za to dobrym towarzyszem spacerów w szelkach, o ile oczywiście wcześniej go do nich przyzwyczaisz. 

Ten sympatyczny zwierzak chętnie bawi się z dziećmi. Potrzebuje jednak przestrzeni dla siebie i spokoju, o czym warto zawczasu uprzedzić najmłodszych domowników. 

Zdrowie kotów rasy pixie-bob

Na ten moment nie ma żadnych informacji na temat chorób genetycznych, które byłyby typowe właśnie dla tej rasy. Trzeba jednak pamiętać, że pixie-bob może zapadać na choroby typowe dla wszystkich kotów. 

Musisz zadbać o odpowiednie żywienie pupila i pamiętać o profilaktyce. Koty najczęściej zapadają na:

 • choroby nerek;
 • zapalenia jamy ustnej;
 • cukrzycę;
 • nieswoiste zapalenie jelit (IBD). 

W bardzo rzadkich przypadkach w rasie zdarzają się problemy z kręgosłupem, które wynikają z nadmiarowego skracania ogona. Hodowcy zrzeszeni w TICA bardzo pilnują tego, aby ogony były złożone ze wszystkich potrzebnych kręgów. 

Pixie-bob – długość życia

Przedstawiciele tej rasy uchodzą za raczej długowiecznych. Większość z nich dożywa w dobrym zdrowiu nawet 20. roku życia. Za standardową długość życia kota pixie-bob uznaje się 15 lat. 

Pixie-bob – pielęgnacja i żywienie

Pielęgnacja sierści takiego pupila nie powinna sprawić ci szczególnych problemów. Nawet długowłosa odmiana nie ma skłonności do plątania się. Trzeba jednak pamiętać o regularnym szczotkowaniu, które pomoże w pozbyciu się nadmiaru podszerstka i martwych włosów. 

Żywienie kota pixie-bob

Potrzeby żywieniowe zwierząt tej rasy nie różnią się od potrzeb innych kotów. Podstawą diety pixie-bob powinna być dobrej jakości bezzbożowa karma mokra. Jadłospis można uzupełniać o:

 • surowe mięso (trzy razy w tygodniu zamiast jednego posiłku);
 • surowe żółtko (raz w tygodniu);
 • smaczki (suszone lub liofilizowane mięso zgodnie z zaleceniami producenta). 

Unikaj suchych karm oraz tych, które mają w składzie produkty pochodzenia roślinnego i oleje roślinne. W dobrych karmach wyszczególnione są rodzaje mięsa oraz udział procentowy podrobów. Ważna jest także tauryna, której zawartość powinna wynosić przynajmniej 800 mg na 1 kilogram. 

Czy kota pixie-bob można kupić w Polsce?

Niestety, obecnie w Polsce nie działają żadne legalne hodowle kotów rasy pixie-bob. Jeżeli jednak zainteresowała cię ta rasa i myślisz nad zakupem kociaka dla siebie, możesz sprowadzić zwierzaka z hodowli w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. 

Pixie cat – cena 

Jak już wiesz, Polsce nie ma żadnej zarejestrowanej hodowli kotów tej rasy, więc kociaki trzeba sprowadzać z zagranicy. Wiążą się z tym niemałe wydatki. Za kociaka trzeba zapłacić od 2 do nawet 4 tysięcy dolarów. Trzeba doliczyć do tego jeszcze koszt transportu. 

Ile kosztuje utrzymanie kota rasy pixie-bob?

Często można spotkać się z przekonaniem, że dobrej jakości karmy dla kota są drogie. Tymczasem pakiety wysokomięsnej mokrej karmy dla jednego dorosłego kota kosztują miesięcznie mniej niż 100 złotych. 

Do tego trzeba jeszcze dołożyć koszt żwirku i podawanego okazyjnie surowego mięsa oraz przysmaków. 

Pixie-bob jest kotem umiarkowanie dużym, dlatego koszt jego utrzymania może zamknąć się w przedziale od 150 do 200 złotych. 

Historia i pochodzenie rasy pixie-bob

Historia rasy, o której piszemy, nie jest szczególnie długa. Rozpoczyna się w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wówczas Carol Ann Brewer prowadząca hodowlę Stoneisland kupiła w okolicy Gór Kaskadowych kota o krótkim ogonie i nietypowym wyglądzie przypominającym rysia. 

Historia i pochodzenie rasy pixie-bob

Z czasem po krzyżowaniu go z domowymi kotami dostrzegła, że rodzące się w miotach kocięta mają charakterystyczny wygląd. Zachęcona hodowczyni zaczęła szukać w Górach Kaskadowych podobnych kotów. Doszukała się ponad dwudziestu takich zwierząt. 

Powstanie wzorca rasy pixie-bob

Brewer zaczęła pracować nad wzorcem rasy kotów podobnych do rysia. Panowało wówczas przekonanie, że faktycznie mogą one mieć w sobie geny tych dzikich kotowatych. W 1989 roku nazwała nowo stworzoną przez siebie rasę, a cztery lata później wystąpiła do TICA z wnioskiem o jej rejestrację. 

Oficjalnie rasa pixie-bob została uznana przez organizację w 1998 roku. Rejestrują ją także CCA oraz ACFA. 

Pixie-bob – dla kogo jest ten kot?

Pixie cat to bardzo sympatyczny zwierzak, który dobrze odnajdzie się niemal w każdym domu. Jest otwarty i przyjazny charakter sprawia, że szybko zaprzyjaźnia się z opiekunem i chętnie spędza z nim czas. 

Pixie-bob a dzieci

Koty tej rasy słyną z dużej otwartości na młodych ludzi. Raczej nie są płochliwe, dlatego bardzo dobrze nadają się dla rodzin z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej otwarty kot potrzebuje spokojnej kryjówki i delikatnego traktowania. Najlepiej będzie czuł się z dziećmi, które szanują jego osobistą przestrzeń. 

Pixie-bob a inne zwierzęta

Nie przeszkód, aby pixie-bob mieszkał z psami lub innymi kotami. Najważniejsze jest to, aby trzymać się zasady socjalizacji z izolacją i bardzo ostrożnie wprowadzać do domu każdego nowego mieszkańca. 

Koty tej rasy bardzo źle znoszą samotność, dlatego jeżeli codziennie wychodzisz z domu na kilka godzin, przygarnięcie od razu dwóch mruczków będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Pixie-bob na dworze

Pixie-bob przypomina nieco zwierzaka żyjącego w lesie. Zanim jednak wypuścisz swojego kota samego na dwór, zastanów się dwa razy. Zwierzęta tego gatunku stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że koty są gatunkiem inwazyjnym, który doprowadza do zubożenia fauny. 

Koty pixie są bardzo otwarte na ludzi, co sprawia, że mogą zostać skrzywdzone albo skradzione. Aby zachować bezpieczeństwo, wyprowadzaj pupila na spacery w szelkach. Do ich zakładania trzeba jednak przyzwyczajać kota już od małego. 

Pixie-bob a osoby starsze

Zwierzaki tej rasy są energiczne, ale nie nadaktywne. Dosyć dobrze odnajdą się w domu starszej osoby, która ma świadomość tego, jak ważna dla kota jest zabawa. Jeżeli koty będą miały do dyspozycji wysokie drapaki, po których będą mogły się wspinać oraz dużo zabawek, mogą być naprawdę dobrymi towarzyszami dla starszych ludzi.

Pixie-bob – ciekawostki

 1. Przez wiele lat panowało przekonanie, że pixie-bob pochodzi od kota, który miał w sobie odrobinę genów rysia. Co ciekawe, także koty europejskie o burym umaszczeniu bywają posądzane o pokrewieństwo ze żbikami. Tymczasem udowodniono, że nie ma możliwości, aby koty domowe mieszkały się z innymi gatunkami. 
 2. W rasie często występuje polidaktylia. Oznacza to, że jej przedstawiciele mają jeden dodatkowy palec. 
 3. Rasa pixie-bob jest niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych, jednak praktycznie nieznana poza Ameryką Północną. W Europie najwięcej takich kotów mieszka na Wyspach Brytyjskich. Do Polski zwierzaki trafiają przede wszystkim z tamtejszych hodowli.

Pixie cat to stosunkowo nowa rasa, która nie jest popularna w naszej części świata. Mimo wszystko koty z krótkimi ogonami zachwycają bardzo wiele osób. Są bardzo sympatyczne, rodzinne i energiczne. Potrafią przy tym dostosować się do stylu życia opiekuna. 

Jeżeli masz zamiar kupić takiego pupila, przed tobą dosyć trudne zadanie. W Polsce nie działają oficjalnie żadne hodowle. Wprawdzie mieszka w naszym kraju kilka pixie-bobów jednak pochodzą one z hodowli w Wielkiej Brytanii lub ewentualnie w Niemczech. Zdeterminowanych kociarzy nie powstrzymają nawet duże wydatki i wyzwania logistyczne – tego jesteśmy pewni!

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.