Wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje taka rasa kota jak australijski mist. Tymczasem warto wiedzieć, czym charakteryzują się te urocze czworonogi, a także być świadomym tego, jak należy się nimi opiekować. Decyzja o przygarnięciu pupila zawsze musi być rzetelnie przemyślana, ponieważ zwierzak ma swoje potrzeby i trzeba stworzyć mu przyjazne warunki do życia. Należy wykazać się tutaj starannością oraz dużym zaangażowaniem, a także dbałością o szczegóły. Zobacz, jakie wymagania stawia przed właścicielem kot australijski mist i jak się nim zajmować!

Kot australijski mist – jak wygląda i co warto o nim wiedzieć?

Kot australijski mist prezentuje się naprawdę uroczo. Niejednokrotnie jego mina może przypominać nieco naburmuszony wyraz twarzy. Jest to rasa krótkowłosa. Zwierzak jest średnich rozmiarów, a jego budowa jest dość muskularna. Kot ten występuje w różnych odcieniach, takich jak między innymi:

  • czekoladowy;
  • liliowy;
  • złoty.

Na sierści widoczne mogą być różnego rodzaju plamki czy też paski. Omawiane koty są posiadaczami dosyć dużych uszu, a ich głowa jest okrągłego kształtu.

Jaki charakter mają australijskie misty? Dowiedz się!

Omawiana rasa jest przyjazna i lubi spędzać czas z człowiekiem. Trzeba pamiętać o tym, że czasem nawet bardzo towarzyski mruczek potrzebuje momentu w samotności. Należy to uszanować, a także umiejętnie odczytywać sygnały, jakie wysyła zwierzak. Może on nie mieć w danym momencie ochoty na czułości. Kot australijski mist jest dosyć otwarty wobec obcych osób, dzieci, a także innych zwierząt. Trzeba mieć na uwadze to, aby przy takich kontaktach zawsze zachowywać ostrożność. Jest to kot inteligentny i uwielbiający zabawę. Wymaga on od właściciela dużo uwagi i zaangażowania w budowanie relacji.

Jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela?

W trosce o sierść zwierzaka warto ją regularnie czesać raz lub dwa w tygodniu. Kot australijski mist nie jest wymagający w pielęgnacji. Gdy linieje, gubi stosunkowo mało swojego futra, co od strony praktycznej ma spore znaczenie. 

Trzeba pamiętać jednak o tym, że jest to bardzo aktywna rasa. W domu, gdzie rządzi kot australijski mist, cena kocich akcesoriów bywa sprawą drugorzędną. Należy wyposażyć posiadaną przestrzeń w różnego rodzaju konstrukcje, zabawki i drapaki. Warto zwracać uwagę na to, aby kot miał gdzie wskakiwać i się wspinać. Choć jest to dość spokojny zwierzak, jednocześnie uwielbia on rozrywkę. Trzeba więc umożliwiać mu różnorodne spędzanie czasu.

Dla kogo australijski mist może być ciekawym rozwiązaniem?

Dla tych, którzy chcą mieć przyjaciela spokojnego, a jednocześnie aktywnego, kot australijski mist okazać się może świetnym rozwiązaniem. Jak już zostało to wspomniane, koty te tolerują towarzystwo dzieci, a także innych zwierząt. Niemniej jednak zawsze należy mieć na uwadze to, aby nie być nachalnym w stosunku do kota. Mruczki są bardzo niezależne, cenią sobie własną przestrzeń oraz oczekują respektowania ich preferencji.

Bez wątpienia kot australijski mist jest bardzo towarzyskim i przyjacielskim zwierzęciem. Ważne jest jednak to, aby opiekun dbał o jego potrzeby i odpowiednio zorganizował mu przestrzeń. Zastanów się dobrze nad tym, jak chcesz to zrobić oraz czy masz czas, który możesz poświęcać swojemu zwierzakowi.

Fot. Ilustracyjne: kitty.green66 via Wikimedia, CC BY-SA 2.0

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.