Istnieją rasy odpowiednie dla początkujących psiarzy, wymagające mniej zajęć. Sprawdź, jakie są sposoby na zapoznanie ze sobą kolejnych zwierząt. Poznaj też najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać, wychowując szczeniaka lub dorosłego psa. 

Jak wybrać pierwszego psa?

Wybierając pierwszego psa w swoim życiu, powinieneś poważnie zastanowić się nad tym, czego oczekujesz od zwierzęcia. Czy chcesz typowego kanapowca, czy raczej zwierzę, które będzie z tobą godzinami biegać i bawić się na dworze? Czy ma to być rasa mała, czy duża? A może po prostu kundelek?

Jeśli decydujesz się na pierwszego psa, postaraj się, aby był to przedstawiciel rasy łatwej w pielęgnacji i wychowaniu. Dzięki temu poradzisz sobie z nowym towarzyszem, a jego pojawienie się nie przysporzy ci frustracji.

Psy dla początkujących

Rasy, które dobrze sprawdzą się jako pierwsze psy w naszym domu to m.in.:

  • shih tzu;
  • cavalier King Charles spaniel;
  • labrador.

Oczywiście, każda rasa będzie miała swoje wymagania, o czym nie możesz zapominać. Niektóre psy potrzebują np. bardzo dużo ruchu, a inne – nieustającego towarzystwa człowieka. Nie zapomnij dowiedzieć się więcej o rasie, zanim zdecydujesz się przygarnąć jej przedstawiciela. 

Jak wprowadzić drugiego psa do domu?

Masz już jednego psa i chcesz wprowadzić do domu następne zwierzę? Ten proces może być skomplikowany, a popełnienie błędu będzie cię sporo kosztować. Jak zabrać się do przedstawienia twojemu dotychczasowemu pupilowi nowego domownika?

Postaw na czas

Pamiętaj, że przyzwyczajanie zwierząt do siebie może zająć sporo czasu. Nie staraj się na siłę przyśpieszyć tego procesu, bo nie wyniknie z tego nic dobrego. Nie zapomnij też, aby, szczególnie w początkowej fazie zaznajamiania, zapewnić psom osobne przestrzenie, w których będą mogły od siebie odpocząć. Jeśli nie masz takiej możliwości, zastanów się, czy kolejny pies to na pewno dobry wybór.

Pamiętaj, aby nie odsuwać na bok psa rezydenta, który do tej pory znajdował się w centrum zainteresowania. Odczuwający zazdrość zwierzak z pewnością nie przekona się do nowego towarzysza. Codziennie przyzwyczajaj psy do wspólnej zabawy, ale dawaj im też czas na przebywanie w samotności. 

Przyzwyczaj zwierzęta do siebie stopniowo, na początku np. za pomocą klatek kennelowych. Jeśli ich relacje są spokojne i zrównoważone, nagradzaj je za to. Poznaj też podstawy psiej komunikacji, aby wiedzieć, co oznaczają dane reakcje twoich zwierząt. 

Jak wychować psa?

Znalazłeś już wymarzonego psa? Teraz pora zadbać o jego wychowanie. Pamiętaj, że to od ciebie zależy, w jaki sposób będzie zachowywał się twój pupil. Nie zapominaj, że tresura nie służy tylko tobie, ale przede wszystkim twojemu psu. Ucząc go czystości czy określonych komend dajesz mu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Szkolenie pupila należy zacząć jak najszybciej – najłatwiej będzie wyszkolić szczeniaka. Nie oznacza to jednak, że dorosłego psa nie można nauczyć nowych zachowań, wbrew temu, co mówi znane przysłowie. Należy jednak przygotować się na to, że będzie to proces znacznie dłuższy i prawdopodobnie frustrujący – głównie dla ciebie.

Aby wychować psa, postaraj się przestrzegać poniższych zasad:

  1. Zaczynaj naukę każdej komendy w spokojnym miejscu pozbawionym potencjalnych czynników rozpraszających.
  2. Zwiększaj stopień trudności dopiero wówczas, gdy pies zawsze wykonuje polecenie.
  3. Jeśli pies przestaje reagować, wróć do poprzedniego etapu nauki.
  4. Kończ każdą sesję nauki, gdy pies jest jeszcze zainteresowany; nie czekaj, aż się znudzi. 
  5. Sesje treningowe powinny być krótkie, a ich koniec – wyraźnie zaznaczony. 
  6. Ucz tylko jednej komendy podczas jednej sesji treningowej. 
  7. Obserwuj psa i dostosuj naukę do niego.
Archiwum: maj 2022
Photo of author

Anna Frankiewicz

Studentka dziennikarstwa. Od zawsze kocha pisać – od fikcji po prace naukowe – i czytać, szczególnie fantastykę i science fiction. Kocha zwierzęta i jest szczęśliwą kocią mamą ślicznej kotki. Interesuje się zwierzęcą behawiorystyką.