Wciśnij ESC aby wyjść

Zwierzaki > Rasy kotów

Rasy kotów

Rasy kotów są niezwykle różnorodne, dlatego bardzo łatwo wybrać takiego, który najbardziej nam odpowiada. Dla wielu osób ważny jest wygląd kociaka, warto jednak pamiętać, że – podobnie jak psy – określone rasy kotów mają swoje specyficzne charaktery.
Rasy kotów domowych uznawane są przez kilka funkcjonujących na świecie renomowanych organizacji felinologicznych. W przeciwieństwie do psów, których wzorce ras określa jedna federacja, kocie hodowle mogą być zarejestrowane w wielu związkach. Właśnie dlatego ciężko określić, ile jest ras kotów na świecie. Wybór jest jednak bardzo szeroki, a kociaki dostępne w niemal nieograniczonych wariantach kolorystycznych, różnych wielkościach i o różnej długości szaty. Znacznie różnią się od siebie także charakterami i temperamentami.

Popularne rasy kotów

W przypadku kotów o popularności ras decyduje przede wszystkim to, jakie hodowle są najszerzej dostępne. Nie bez znaczenia jest także popularność określonych dzieł popkultury. Po premierze Zakochanego Kundla – znanej i cenionej bajki Disneya – bardzo wzrosła popularność kotów syjamskich. W filmach często występowały także persy, które – szczególnie w kolorze białym – stały się w pewnym momencie bardzo cenioną rasą.
Obecnie najpopularniejsze rasy kotów w Polsce to maine coony, koty brytyjskie, ragdolle, syberyjskie oraz sfinksy. Dużą sympatią cieszą się także norweskie leśne oraz koty syjamskie. Te ostatnie są najchętniej wybieranymi przedstawicielami ras orientalnych. Wiele osób przede wszystkim zwraca uwagę na wygląd kociaków, jednak coraz częściej rasy poszukiwane są także pod kątem określonych cech charakteru, które są powiązane z rodowodem. Wynika to ze wzrostu świadomości polskich opiekunów, którzy przed wyborem zwierzęcia dowiadują się coraz więcej na temat danej rasy. Dziś zakup kota nie jest przypadkową decyzją.

Rasy kotów długowłosych

Kot domowy rasy długowłosej to marzenie wielu przyszłych opiekunów. Zwierzęta te pięknie się prezentują. Minusem posiadania takiego zwierzaka jest konieczność bardziej intensywnego dbania o jego sierść. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie długowłose koty wymagają bardzo zaawansowanej pielęgnacji.
Codzienne czesanie, najlepiej z dodatkiem specjalnych kosmetyków, jest konieczne w przypadku persów. Niektóre rodzaje kotów długowłosych, na przykład nebelung, posiadają jednak futro, które w ogóle nie ma tendencji do kołtunienia się. Wiele więc zależy od tego, na jaką rasę się zdecydujesz. Najpiękniejsi przedstawiciele ras długowłosych to między innymi:

maine coon;
kot norweski leśny;
kot syberyjski;
kot perski;
angora turecka;
kot somalijski;
ragdoll;
kot nebelung;
kot brytyjski długowłosy;
kot neva masquerade.

Rasy kotów krótkowłosych

Koty krótkowłose przyciągają przede wszystkim osoby, które nie chcą poświęcać czasu na bardzo intensywną pielęgnację futra pupila. Wielu opiekunów zwraca także uwagę na charakter zwierzaka.
Często panuje przekonanie, że koty to indywidualiści, a ich stosunek do człowieka jest raczej chłodny. Oczywiście nie jest to prawda, wiele zależy zarówno od naszego podejścia do zwierzaka, jak i od jego charakteru. Wiele ras, szczególnie tych orientalnych, zostało ukształtowanych w taki sposób, aby były jak najbardziej otwarte i czułe w stosunku do człowieka. Rasy orientalne, w dużej mierze właśnie krótkowłose, słyną z intensywnego, wręcz nachalnego wyrażania uczuć w stosunku do właścicieli. Bardzo mocno i szybko przywiązują się do opiekuna.
Rasy krótkowłose są niezwykle różnorodne. Ich kolorystyka, kształt ciała i charaktery są praktycznie nieograniczone. Wszystkie rasy kotów o krótkiej sierści są niemal niemożliwe do wymieniania, jednak poniżej znajdziesz listę tych najpopularniejszych i najpiękniejszych kotów egzotycznych.

kot brytyjski krótkowłosy;
kot syjamski;
kot bengalski;
kot singapurski;
savannah;
korat;
egipski mau;
kot bombajski;
kot rosyjski niebieski;
kot abisyński.

Rasy kotów dużych

Chociaż posiadanie w domu dużych dzikich kotów nie jest ani legalne, ani etyczne, miłośnicy domowych mruczków mogą przygarnąć pod swój dach puchate substytuty lwów i tygrysów. Wśród kotów rasowych można znaleźć wiele takich o naprawdę sporych rozmiarach.
Duże koty znajdziesz zarówno wśród ras naturalnych, jak i hybryd. Najbardziej znaną hybrydą jest kot savannah, czyli krzyżówka kota domowego z dzikim serwalem. Zwierzęta te mogą dorastać nawet do metra wysokości i ważyć do dwudziestu kilogramów. Z serwalami spokrewnione są także koty ashera – najdrożsi na świecie przedstawiciele tego gatunku.
Spośród największych ras kotów dostępnych w naszym kraju wymienić można między innymi:

koty norweskie leśne;
maine coon;
ragdoll;
koty syberyjskie;
koty bengalskie;
chausie;
kurylski bobtail.

Najmniejsze kocie rasy

Duże koty mają bardzo wielu miłośników. Istnieje jednak duża grupa osób, które cenią sobie domowe mruczki w kompaktowych rozmiarach. Hodowcy przez lata starali się wyjść naprzeciw gustom niektórych opiekunów i kształtowali rasy, które są na tyle małe, że całe życie wyglądają jak kocięta.
Omawiając najmniejsze kocie rasy warto dokonać istotnego rozróżnienia. Istnieje bowiem kilka ras, które cechują się niewielkim wzrostem. W bardzo rzadkich przypadkach można jednak spotkać koty miniaturki, tak małe, że niekiedy mieszczą się w szklance. Niestety, są to rasy kotów obciążone genem karłowatości, który wpływa destrukcyjnie na ich zdrowie. Toy bobtaile czy miniaturowe persy nie powinny być zabierane od matki przed szóstym miesiącem życia. Wymagają także specjalnego traktowania i żyją stosunkowo krótko.
Jeżeli zależy ci na niewielkim kocie, który będzie cieszył się dobrym zdrowiem, wybierz rasę, której przedstawiciele nie są miniaturkami a posiadają jedynie bardzo drobną budowę ciała. Najmniejsze rasa kota, powszechnie dostępne u hodowców kotów w Polsce, to między innymi:

kot singapurski;
cornish rex.
Niewielkiego wzrostu są także munchkiny, koty o genetycznie skróconych łapach. Obecnie nie są one jednak dostępne w naszym kraju, a najbliższej hodowli kotów będziesz musiał szukać za granicą.

Najbardziej przyjazne rasy kotów

Dla wielu osób bardziej od wyglądu istotny jest charakter kota. Właśnie dlatego liczne rasy kształtowane były w taki sposób, aby ich relacje z człowiekiem były jak najgłębsze i najczulsze. Otwartością i nachalnym wręcz uczuciem darzą opiekunów koty ras orientalnych. Bardzo łagodne i delikatne są także inne zwierzaki o bardziej swojskim wyglądzie pyszczka i kształcie ciała.