Najbardziej inteligentny pies świata – taki tytuł zobowiązuje! Tymczasem warto wiedzieć, co oceniają testy SmartDog i czy faktycznie mowa o psie najbardziej inteligentnym. Sprawdź, co ocenili naukowcy i jakie rasy znalazły się w ścisłej trójce zestawienia.

Najbardziej inteligentny pies – czyli jaki?

Najbardziej inteligentny pies – czyli jaki?

Dotychczasowy tytuł najbardziej inteligentnego psa dzierżył border collie. Rasa ta została ustawiona na początku zestawienia przez znanego neuropsychologa, Stanleya Corena. Przeprowadził on testy, które miały wskazywać na największą inteligencję tych właśnie psów. Tytuł ten oparty był m.in. o ocenę znajomości słów (border collie znał ich ok. 1000) i ocenę ankiet wypełnionych przez ponad 200 behawiorystów i trenerów. Nie był to więc test idealny, choć jak na lata 90. XX wieku – zaawansowany.

Dziś tytuł ten został przekazany w łapy owczarka belgijskiego malinois. To on ma być najbardziej inteligentnym psem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co kryje się pod tym enigmatycznym pojęciem. Testy SmartDog nie oceniają bowiem wszystkich psich cech!

Od Redakcji

Pamiętaj, że sama inteligencja psa nigdy nie powinna być wyznacznikiem jego wyboru. Wiele osób decyduje się obecnie w Polsce na owczarki belgijskie malinois, nie mając odpowiedniej wiedzy czy przygotowania, a także predyspozycji do opieki nad takim psem. Powstaje coraz więcej pseudohodowli, w których psy sprzedawane są w niskiej cenie, ale jednocześnie bywają porywcze, trudne do opanowania, z poważnymi wadami, jeśli chodzi o charakter. Inteligencja jest tylko jednym z elementów, które warto brać pod uwagę przy wyborze psa, i to w przypadku, gdy zamierzasz z nim regularne pracować lub trenować.

SmartDog – co to za testy?

Wykorzystane podczas poszukiwań najbardziej inteligentnego psa testy SmartDog zostały stworzone przez fińską doktor nauk Katriinę Tiirę w 2016 roku. Dotychczasowe badania opierały się na ocenie osobowości w skrajnościach od lękliwej po odważną. Przez to specjaliści uznali, że nie były miarodajne, bo na zachowanie czworonoga wpłynąć może wiele różnych aspektów. Z tego powodu SmartDog opierają się przede wszystkim na testach poznawczych.

SmartDog – co to za testy?

W sumie zwierzęta poddano 10 testom, które obejmują:

  • witanie się z obcą osobą;
  • badanie aktywności z narzędziem FitBark;
  • ocenę skłonności do eksploracji w nowym otoczeniu;
  • test cylindra oceniający kontrolę nad impulsami oraz impulsywność;
  • test rozpoznawania ludzkich gestów;
  • V-detour – test umiejętności rozwiązywania problemów, polegający na dostaniu się do widocznej, ale ukrytej za ogrodzeniem w kształcie litery V miski z jedzeniem;
  • ocenę logicznego wnioskowania;
  • ocenę reakcji w obliczu niedostępności miski z jedzeniem, która obejmuje sięganie po pomoc człowieka, niezależne działanie albo porzucenie zadania;
  • pamięć vs gesty – ocenę, do czego pies odwołuje się częściej w rozwiązywaniu problemów;
  • test pamięci krótkotrwałej.

Jak przebiegają testy SmartDog?

Wszystkie testy, które mają w teorii wskazać najbardziej inteligentnego psa, przebiegają w etyczny sposób. Przeprowadzane są w zamkniętych pomieszczeniach, bez zmuszania zwierząt do interakcji – mogą one zrezygnować z realizacji zadania, co również jest informacją zwrotną. Podczas testów we wnętrzu nie przebywają osoby trzecie, czyli widownia. To pozwala na testowanie również psów lękliwych. Z drugiej strony wszystkie badania oparte są na jedzeniu jako nagrodzie. Z tego powodu zwierzęta, u których motywacja na jedzenie jest niska, mogą osiągać niemiarodajne wyniki.

Od Redakcji

Warto zauważyć, że testy takie nigdy nie są w pełni miarodajne. Badacze nie mają wpływu na to, skąd pochodzi zwierzę, jacy są jego przodkowie ani czego i w jaki sposób był uczony pies. To wszystko może wpływać na ostateczne wyniki, nawet w obrębie jednej rasy. Warto wziąć na to poprawkę – dopiero dużo grupa badanych osobników da statystycznie miarodajne wyniki badań.

Najbardziej inteligentny pies świata – co mówią wyniki?

Podczas testów odkryto następujące trzy najbardziej inteligentne rasy psów w kolejności od pierwszego do trzeciego miejsca:

Nie oznacza to, że zwycięzca wszystkie testy wykonał najlepiej; w niektórych, jak test impulsywności, otrzymały najniższe wyniki. W sumie jednak zdobył najwięcej punktów we wszystkich zadaniach.

Najbardziej inteligentny pies świata – co mówią wyniki?

Czy testy SmartDog, oparte na 1002 przedstawicielach 13 ras i mieszańcach, można uznać za wyznacznik przy określeniu najbardziej inteligentnego psa? Niekoniecznie, bo są to testy umiejętności poznawczych. Dodatkowo grupa 1000 psów jest stosunkowo mała i może być jedynie punktem wyjściowym do dalszych analiz. 

Wnioski z badań

Jak potwierdziły badania, poszczególne rasy różnią się od siebie i są to różnice związane z ich współczesnym wykorzystaniem. Niektóre aspekty trudno wyjaśnić, np. znacząco odmienne wyniki w przypadku części ras pasterskich. Według prowadzących badań, nie było konieczności wykluczania z nich psów policyjnych, które stanowiły znaczny odsetek wśród owczarków belgijskich malinois (aż 45%).

Badania SmartDog są bardzo popularne w Finlandii i można je wykonać również samodzielnie. Wskazują na pewien kierunek w ocenie zachowania psów, jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, że mogą wskazać najbardziej inteligentnego psa. Z takimi wnioskami trzeba poczekać do uzyskania większej grupy badawczej.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-022-26991-5

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.