Topniejąca wieczna zmarzlina wydobywa na światło dzienne prastare nicienie. Naukowcy, niczym bohaterowie filmu science fiction, przywrócili je do życia! Dowiedz się więcej o tej niewiarygodnej historii.

Zaskakujące odkrycie: przetrwały 46 tysięcy lat!

Niezwykłe organizmy wydobyte z wiecznej zmarzliny okazały się być robakami z plejstocenu, przetrwały 46 tysięcy lat w lodzie. Zaskakująco, naukowcy z rosyjskiego Instytutu Problemów Fizykochemicznych i Biologicznych Gleboznawstwa odkryli, że należą one do nowego gatunku – Panagrolaimus kolymaensis, nazwanego od miejsca ich znalezienia.

Jak przywrócić do życia starożytnego robaka?

Zastanawiasz się, jak naukowcy dokonali tego niebywałego odkrycia? Kluczem do sukcesu okazało się nawodnienie nicieni przez jedną z badaczek. Dzięki temu skomplikowanemu procesowi, nicienie wróciły do życia, przewieziono je następnie do laboratorium w Niemczech na dalsze analizy. Okazało się też, że po odmrożeniu zaczęły się rozmnażać i udało się wyhodować aż sto pokoleń gatunku.

Sekrety kryptobiozy: jak nicienie przetrwały tysiące lat?

Możliwość przetrwania nicieni w ekstremalnych warunkach wynika z fascynującego procesu kryptobiozy – stanu, w którym organizm praktycznie „zawiesza” swój metabolizm, umożliwiając przetrwanie przez bardzo długi czas. Ta zdolność do przetrwania w ekstremalnych warunkach jest rzadko spotykana w świecie natury, ale właśnie dzięki niej, te dawne robaki zdołały przetrwać tysiące lat.

Źródło: Polsatnews.pl

Archiwum: sierpień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.