Aż dziesięć piskląt bielika zostało zaobrączkowanych w trzech wielkopolskich nadleśnictwach – informują Lasy Państwowe. Jak czytamy, w tej chwili populacja bielika w Polsce jest trzecią co do wielkości w całej Europie.

Trojaczki w dwóch nadleśnictwach

Dwie pary trojaczków tego drapieżnika zostały zaobrączkowane w nadleśnictwach Koło i Łopuchówko. Lasy Państwowe podkreśliły, że jest to niezwykle rzadka sytuacja. W Nadleśnictwie Turek zaobrączkowane zostały z kolei bliźnięta bielika.

Na stronie internetowej czytamy też, że obrączkowanie należy do podstawowych, klasycznych metod badawczych, które są stosowane w ornitologii. Dzięki temu możliwe jest zbieranie informacji o długości życia ptaków, śmiertelności oraz jej przyczynach. Można też śledzić trasy ich wędrówek, czy obserwować miejsca zimowania.

Jakie obrączki otrzymują ptaki?

Lasy Państwowe dodają, że obrączki są dwie – czarna i srebrna. Ta pierwsza (ornitologiczna) posiada specjalny kod alfanumeryczny, który pozwoli rozpoznać ptaka w przyszłości i dowiedzieć się, skąd pochodzi. Obrączka srebrna zawiera zapis w postaci znacznie większych cyfr, co pozwala przy użyciu lornetki określić, skąd ptak pochodzi. Nie ma więc konieczności jego odławiania z natury.

Obecnie w Polsce żyje około 1000-1400 par bielików. W przeciągu ostatnich 100 lat populacja ta wzrosła aż 25-krotnie, a dwukrotnie w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Okres lęgowy bielików trwa od stycznia aż do końca lipca. Wtedy to młode, jeśli nastąpił sukces lęgowy, opuszczają swoje gniazdo.

Za: Lasy.gov.pl

Źródło zdj. ilustracyjnego: Yu Moskalenko via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.