Lasy Państwowe na swojej stronie internetowej podkreślają, że ptaków jest więcej niż w ubiegłym roku. Wtedy to założono 15 lokalizatorów.

Lasy Państwowe: 19 bocianów czarnych z obrączkami

Informacja na temat obrączkowania ptaków została przekazana za pośrednictwem mediów społecznościowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Leśnicy nie kryją radości informują o tym, że tym razem potrzebnych było aż 19 obrączek i lokalizatorów GPS.

Lasy Państwowe informują, że nadajniki i obrączki zakładano w nadleśnictwach:

  • Grotniki;
  • Piotrków;
  • Poddębice;
  • Bełchatów;
  • Złoczew;
  • Kutno;
  • Kolumna.

Prof. Piotr Zieliński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego dodał też, że do niektórych z gniazd wyjeżdżano kilkukrotnie. Chodziło o to, aby wybrać odpowiedni dzień na założenie nadajników. Podał też przykrą informację:

W jednym gnieździe, niestety, doszło do straty lęgu. Najprawdopodobniej kuna leśna zabiła duże pisklę z założonym GPS-em.

Zwierzę zostawiło jednak logger oraz obrączkę w gnieździe i zostaną one użyte ponownie w przyszłym roku.

Co ciekawe, udało się też w tym roku zlokalizować nowe gniazda bociana czarnego. Dołączono je do lokacji, które będą monitorowali leśnicy i naukowcy.

Lasy Państwowe: Lokalizator nie obciąża bociana

W informacji przekazanej za pośrednictwem mediów społecznościowych Lasy Państwowe podkreśliły, że lokalizator waży zaledwie 18 gramów. Dla porównania – bateria AA to 23 gramy.

Bocian czarny waży z kolei około 3 kilogramy, więc nadajnik nie stanowi dla niego istotnego obciążenia i nie przeszkadza w codziennej aktywności. Naukowcy z kolei mogą dzięki temu śledzić losy małych bocianów, gdy te wyfruną z gniazda.

Za: Lasy.gov.pl

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.