Kolejne dobre wieści na temat ptaków żyjących w Polsce. W Nadleśnictwie Barlinek (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) wykluło się już pierwsze z piskląt, którego rodzicami są Brynka i Barlinek. Jak przypominają na swojej stronie internetowej Lasy Państwowe, gniazdo tych ptaków można obserwować dzięki transmisji online.

Pisklę przyszło na świat 25 maja

Malutki rybołów ma zaledwie dwa dni. Wykluł się 25 maja wieczorem. Praca ta zajęła mu cały dzień, bo jajo zaczęło pękać rano tego samego dnia.

Ptaków będzie najpewniej więcej. Na stronie Lasów Państwowych czytamy, że pozostały jeszcze trzy jaja, a pierwsze ptasia mama złożyła 14 kwietnia. Gniazdo, w którym mieszkać będą pisklęta, znajduje się na 35-metrowej sośnie, która rośnie w zachodniej Polsce, na terenie Nadleśnictwa Barlinek.

Praca rodziców po wykluciu młodych dopiero się rozpocznie. Każdego dnia trzeba je karmić siedem, a nawet osiem razy. W trakcie jednego sezonu lęgowego złowią średnio aż 140 kilogramów ryb.

Szybkie pierwsze loty rybołowów

Po raz pierwszy młode rybołowy spróbują swoich sił w lataniu już na przełomie czerwca i lipca. W drugiej połowie lipca opuszczą gniazdo. Potem jednak jeszcze przez pewien czas będą karmione przez rodziców i będą otrzymywały posiłek w gnieździe, do którego muszą przylecieć. Na zimowisko powinny odlecieć pod koniec sierpnia.

Lasy Państwowe dodają też, że na terenie wspomnianego nadleśnictwa znajdują się aż trzy pary tych ptaków.

Rybołowy są ptakami, które pozostają aktywne przez cały dzień, aż do zmierzchu. W trakcie nurkowania po swoją zdobycz, wysuwa do przodu nogi z pazurami, którymi chwyta ofiarę. Potrafi nawet zanurkować i przez chwilę pływać po powierzchni wody. W celu poderwania się do lotu, uderza silnie skrzydłami nad wodą.

Za: Lasy.gov.pl

Źródło zdjęcia: 159766 – dr. Tibor Duliskovich – http://www.duliskovich.com via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.