Lasy Państwowe podkreśliły we wpisie, że to od nas zależy, czy będziemy mogli dalej podziwiać motyle w swoich ogrodach. Konieczne jest dbanie o różnorodność roślin – czytamy.

Lasy Państwowe: Z tych gąsienic będą motyle!

Wspomniany wpis, który opublikowały Lasy Państwowe, zaczyna się w ten sposób:

Na wielu grupach (także ogrodniczych, ale nie tylko) pojawiają się pytania „czym pryskać??” „mam czarne gąsienice, jak się ich pozbyć??” „jak się pozbyć pokrzyw, mój ogród opanowały jakieś szkodniki!!”

Autorzy wpisu uspokajają i przestrzegają przed ich niszczeniem. Poinformowali, że ze wspomnianych gąsienic powstają motyle. Jak czytamy, może to być rusałka pawik lub rusałka pokrzywnik. Gąsienica to jedno ze stadiów tego owada:

Zanim motyl stanie się motylem przechodzi kilka etapów. Najpierw z jaja wylęga się gąsienica. Gąsienica musi jeść i tyć, by zmagazynować odpowiednią ilość pokarmu i móc się przeobrazić.

Dodano, że bez roślin takich jak pokrzywy, którymi żywią się gąsienice, nie będzie też i motyli.

Lasy Państwowe: Zadbajcie o różnorodność roślin

Autorzy wpisu podkreślają, że chcąc podziwiać w swoich ogrodach przepiękne motyle, musimy zadbać o różnorodność roślin. Dotyczy to także chwastów, które są niezwykle potrzebne:

Nie można mieć w ogrodzie samych tuj, a potem dziwić się, że przylatuje do nas mało ptaków, mało zapylaczy, mało motyli. Dbajmy o roślinną różnorodność, a będziemy cieszyć oczy wspaniałymi motylami, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Lasy Państwowe na koniec pogratulowały osobom, które mają u siebie czarne gąsienice, bo dzięki temu będą mogły u siebie podziwiać piękne owady.

Za: Facebook – Lasy Państwowe

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.