Pomoc koniom z Ukrainy jest znacznie utrudniona, ale nie oznacza to, że można z niej rezygnować. Szczególnie miłośnicy tych majestatycznych stworzeń są zainteresowani wsparciem, ale warto, by nie tylko oni poznali sposoby pomocy koniom z terenów objętych wojną. Sprawdź, jak możesz wesprzeć te zwierzęta.
Co muszą mieć konie z Ukrainy, aby przekroczyć granice?
Według oficjalnych informacji wciąż trwają działania, które miałyby uprościć procedury wwozu zwierząt do Polski. Obecnie wiadomo, że jednym z przejść, przez które mogą przejechać w transporcie (samochodowym lub w przyczepach) konie i inne zwierzęta gospodarskie, jest to w Korczowej-Krakowcu.
Każdy koń z Ukrainy, który ma przejechać przez granicę, potrzebuje:
- paszportu;
- chipa lub innego znakowania z hodowli – można je wykonać na miejscu;
- świadectwa zdrowia z odpowiednimi badaniami – w niektórych punktach w Ukrainie nadal można je wykonać.
Jeśli koń ma przynajmniej paszport, a osoba podróżująca z nim dysponuje potwierdzeniem własności, istnieje możliwość wwozu na szczególnych warunkach. Aby poznać wszystkie szczegóły, trzeba szukać informacji w Inspekcji Weterynaryjnej.
Punkt logistyczny pomocy koniom z Ukrainy
W Leśnej Woli został przygotowany punkt logistyczny pomocy koniom z Ukrainy. Wszystko za sprawą działania Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej. Jeśli chcesz wspomóc konie ratowane z obszarów objętych wojną, możesz:
- wpłacić środki na oficjalną zbiórkę;
- podarować sianokiszonki, pasze, trociny i ściółki.
Pojawiła się informacja o tym, że przyjmowane są pasze w workach o masie do 20 kg. Przed przywiezieniem darów skontaktuj się telefonicznie z punktem, aby dowiedzieć się, co i w jakiej ilości jest potrzebne.
Jak jeszcze można pomóc koniom z Ukrainy?
Jeśli chcesz pomóc koniom z Ukrainy, możesz wykonać kilka działań oprócz tych wymienionych powyżej. Co do nich należy? Między innymi:
- zaoferowanie miejsca, do którego mogą przyjechać zwierzęta, a czasem również ich właściciele;
- zaoferowanie transportu na terenie Ukrainy i Polski – z przyczepką lub koniowozem;
- świadczenie bezpłatnych usług na rzecz zwierząt – dotyczy to behawiorystów, podkuwaczy, lekarzy weterynarii.
Sytuacja zwierząt gospodarskich – a do takich według przepisów w Polsce zalicza się koń – jest gorsza niż zwierząt towarzyszących. Przepisy dotyczące ich wwozu z obszaru Ukrainy nadal nie zostały zmodyfikowane. Warto pomagać koniom mądrze, we współpracy z organizacjami i upoważnionymi przedstawicielami struktur rządowych.
Przyjmę konia z Ukrainny ,klub sportowy itp