Pomoc zwierzętom z Ukrainy płynie szerokim strumieniem, jednak często wywołuje zamęt i niejasne sytuacje. Warto wiedzieć, skąd biorą się ogłoszenia opiekunów z Ukrainy o ich zaginionych zwierzętach. Sprawdź, jak pomóc w takiej sytuacji.

Ogłoszenia o poszukiwanych zwierzętach z Ukrainy

Kilka dni temu zaczęły pojawiać się informacje o zwierzętach, które mają swoich opiekunów, jednak zostały zabrane od nich w bliżej nieznane miejsce. W mediach społecznościowych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pojawiło się ogłoszenie o poszukiwaniu grupy zachipowanych psów, które przekroczyły granicę nieokreślonym transportem i słuch o nich zaginął. Można sobie tylko wyobrazić, co czują ich opiekunowie.

Takie sytuacje często wynikają z powodu złej organizacji czy pośpiechu, które towarzyszą transportom zwierząt z Ukrainy. Niestety, niekiedy są działaniami celowymi – nawet w sytuacji tak ciężkiej jak obecna nie brakuje osób o złych zamiarach. Warto im przeciwdziałać i wiedzieć, jak nie dopuszczać do nadużyć.

Istotne informacje o zwierzętach z Ukrainy, które warto powielać

Oto garść ważnych porad, które bazują na aktualnych przepisach dotyczących wwozu zwierząt z Ukrainy. Warto je powielać, aby zapobiegać tworzeniu fake newsów i chronić uchodźców z Ukrainy przed utratą towarzyszy:

 • opiekun może zabrać ze sobą maksymalnie 5 zwierząt do przekroczenia granicy;
 • każdego psa, kota i fretkę obowiązują uproszczone procedury wwozu;
 • pozostałe zwierzęta towarzyszące i domowe mogą przekraczać granicę bez dokumentów;
 • jeśli opiekun jest w stanie wskazać miejsce tymczasowego pobytu, zwierzę może odbywać kwarantannę przy nim;
 • zwierzęta bez szczepienia przeciwko wściekliźnie, chipu i bez możliwości wskazania adresu pobytu w Polsce są kierowane na kwarantannę wyłącznie do oficjalnych ośrodków, a opiekun otrzymuje je z powrotem po jej zakończeniu, czyli 14 dniach.

Zaginęło zwierzę z Ukrainy – co zrobić?

Jeśli znasz sytuację, w której zwierzę z Ukrainy ma opiekuna i zostało z nim rozdzielone ze względów innych niż formalna kwarantanna, działaj. Możesz:

 • rozpowszechnić ogłoszenie w mediach społecznościowych;
 • skontaktować się z powiatowym lekarzem weterynarii i lecznicami, które świadczą pomoc zwierzętom z Ukrainy;
 • skontaktować się z Granicznym Lekarzem Weterynarii, który prowadzi dokumentację zwierząt przekraczających granicę w Korczowej i Dorohusku;
 • zgłosić się do organizacji prozwierzęcych, które organizowały transporty zwierząt – być może pies, kot czy fretka zostały w nich umieszczone przypadkowo.

Grupa Kynolodzy – Kynologom na Ukrainie, która niedawno zorganizowała transport humanitarny do Ukrainy, przygotowała specjalny formularz, który mogą wypełniać osoby z Ukrainy przekraczające granicę ze zwierzętami.

Jak możesz pomóc zwierzętom z Ukrainy i ich opiekunom?

Istnieje kilka sposobów na to, aby pomóc opiekunom, którzy wraz ze zwierzętami przyjeżdżają z terytorium Ukrainy do Polski. Przede wszystkim:

 • zaoferuj lokum dla rodziny ze zwierzętami – takich miejsc brakuje, a są niezbędne na 14 dni w przypadku psów, kotów i fretek, które odbywają kwarantannę;
 • pomóż w znalezieniu kliniki weterynaryjnej, która dopełni formalności, czyli została wyznaczona przez powiatowego lekarza weterynarii do chipowania i szczepienia psów, kotów oraz fretek z Ukrainy;
 • informuj obywateli Ukrainy o tym, że mogą przekraczać granicę ze zwierzętami i nie muszą ich porzucać czy oddawać do przypadkowych transportów;
 • pomóż rzeczowo, np. karmą, lekami i innymi produktami, których potrzebują zwierzęta.

Pamiętaj – ktoś, kto przebył granicę polsko-ukraińską ze swoim pupilem, nie chce go oddawać ani do domu tymczasowego, ani stałego. W Polsce jest bezpieczny, dlatego pomóż uchodźcy! Możesz sprawić, że ten pozostanie ze swoim zwierzęciem i nie będzie musiał się z nim rozstawać. To może skutkować dodatkową traumą dla człowieka i jego pupila. W Polsce przywłaszczenie zwierzęcia, które ma opiekuna, jest przestępstwem!

Każdy, kto ucieka przed wojną w towarzystwie swojego zwierzęcia, chce pozostać przy nim, gdy znajdzie się w bezpiecznym miejscu. Zadbaj o to, aby była taka możliwość. Zgłaszaj próby przywłaszczenia zwierząt odpowiednim organom.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.