W pomoc zwierzętom Ukrainy zaangażowało się wiele osób prywatnych, jednak to organizacje i zorganizowane inicjatywy mogą pomóc najrozsądniej. Sprawdź, jakie informacje warto szerzyć. Dowiedz się, gdzie można szukać pomocy.

Gdzie chipować zwierzęta z Ukrainy?

W przypadku transportu do pięciu osobników nie są wymagane żadne dokumenty. Jednak psy, koty i fretki, które przyjeżdżają bez szczepienia i chipu, wymagają wykonania obu zabiegów, dzięki którym je uzyskają. Nie jest możliwe chipowanie zwierząt z Ukrainy w każdym gabinecie weterynaryjnym. Listę miejsc, gdzie można to zrobić, opublikował Główny Inspektorat Weterynaryjny w Polsce: https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Informacje-dla-posiadaczy-zwierzat-z-Ukrainy-nie-posiadajacych-kompletu-dokumentow-weterynaryjnych-dla-psow-kotow-i-fretek/. Oznacza to, że zwierzę ukraińskie może być zachipowane tylko w tych miejscach, a następnie zaszczepione w dowolnym gabinecie. Warto pamiętać, że oba te zabiegi są darmowe – opłaca je państwo.

Zwierzęta – Ukraina. Kluczowe informacje – tutaj je znajdziesz!

Poniżej znajdziesz listę kluczowych informacji, które są przydatne zarówno dla osób chcących pomagać, jak i uchodźców ze zwierzętami. Wszystkie informacje zostały opublikowane na naszym portalu. Masz pomysł albo nowe dane? Skontaktuj się z nami! Oto lista informacji o zwierzętach z Ukrainy:

Zwierzęta z Ukrainy – zbiórki

Wiele organizacji stale prowadzi zbiórki darów, zarówno takich, które są pomocne na miejscu, jak i tych wywożonych w transportach humanitarnych na terytorium Ukrainy. Jeśli chcesz pomóc zwierzętom Ukrainy, możesz poszukać lokalnych punktów zbiórek. Tam często też można przekazać dary dla organizacji, które pracują na miejscu, a także uchodźców uciekających wraz ze swoimi pupilami.

Stałe magazyny i transporty – Kynolodzy Ukrainie

Obecnie grupa Kynolodzy Ukrainie zorganizowała dwa stałe magazyny. Jeden jest przeznaczony do przywożenia rzeczy na paletach i mieści się w Rembertowie. Mniejsze paczki można zostawiać w Fundacji Dobrych Zwierząt w Koleczkowie. Wśród darów znajdują się:

 • długoterminowa żywność dla ludzi;
 • karma dobrej jakości dla zwierząt;
 • akcesoria dla zwierząt;
 • leki – jedynie po wcześniejszym kontakcie z wyznaczoną osobą.

Wszystkie szczegóły, numery kontaktowe i adresy znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/KynolodzyUkrainie/posts/117754257524270.

Fundacja Azyl – mamy transport, nie mamy darów

Fundacja Azyl z Łodzi już dwukrotnie zorganizowała samodzielne transporty, a wcześniej dwa razy dokładała dary do innych konwojów humanitarnych. Z ostatniej wyprawy udało się przywieźć również potrzebujące pomocy zwierzęta z Ukrainy. Dary, które mogą zostać przewiezione, to:

 • dobrej jakości karma dla zwierząt;
 • kontenery dla kotów i małych psów;
 • klatki kennelowe.

Wszystkie informacje na temat dostarczania darów oraz planowanego transportu możesz uzyskać na FB Fundacji Azyl: https://www.facebook.com/FundacjaAzylLodz/;

Fundacja Animals Mielec – dary dla zwierząt z Ukrainy szybko się kończą

Ta organizacja, o której pisaliśmy już w osobnym artykule, przyjęła pod swój dach zwierzęta z Ukrainy: https://zwierzaki.pl/aktualnosci/fundacja-animals-mielec/. Obecnie pomaga również na granicy, planując kolejne wyjazdy na przejście w Korczowej. Jest szansa, że i stamtąd przywiezione zostaną zwierzęta. W związku z tym organizacja z Mielca zbiera obecnie:

 • kocią karmę dobrej jakości;
 • żwirek do kuwet;
 • przysmaki dla kotów;
 • kocyki polarowe;
 • środki do dezynfekcji powierzchni – m.in. klatek i szpitalika;
 • ręczniki i rękawiczki jednorazowe;
 • transportery dla psów i kotów – w różnych rozmiarach.

Wszystkie informacje o potrzebach zwierząt znajdziesz na FB Fundacji Animals Mielec: https://www.facebook.com/PsiArkaMielec/.

Wpis jest na bieżąco aktualizowany. Masz wskazówki, informacje o zwierzętach z Ukrainy potrzebujących pomocy? Skontaktuj się z nami!

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.