Chcesz pomóc kotom uciekającym przed wojną? W takiej sytuacji możesz zaoferować dom tymczasowy dla kota z Ukrainy. Choć taka forma pomocy jest rozpowszechniona w Polsce, to jednak dla ukraińskiego zwierzaka trzeba przygotować nieco inne warunki. Sprawdź, o czym mowa.

Czym jest dom tymczasowy dla kota?

Dom tymczasowy dla kota – z Ukrainy, ale również z Polski – to miejsce, w którym bezdomne zwierzę może w warunkach bardziej komfortowych niż schronisko czy szpitalik wracać do dobrej kondycji. W domu tymczasowym kot przebywa do momentu, gdy nie znajdzie nowego domu. Może to nastąpić szybko w przypadku kotów zdrowych, młodych i ładnych. Czasem jednak pobyt zwierzęcia w domu tymczasowym trwa nawet kilka tygodni, miesięcy, a w skrajnych przypadkach – lat. Mowa tutaj o kotach przewlekle chorych, które mają specjalne wymagania (związane z leczeniem albo koniecznością znalezienia domu bez innych zwierząt), a także tych mniej atrakcyjnych wizualnie czy trudniejszych z charakteru.

fot. Agnieszka Piekarska Fundacja Animals Mielec1
Fot. Agnieszka Piekarska

Dom tymczasowy dla kota – na czym polega?

Konkretne procesy związane z przyjęciem kota do domu tymczasowego mogą się między sobą różnić. Zazwyczaj jednak do takiego miejsca trafiają koty:

 • znalezione w złym stanie na ulicy;
 • z interwencji;
 • ze schronisk;
 • odebrane właścicielom lub przez nich oddane.

Każde zwierzę powinno przejść czternastodniową obserwację, jeśli jego losy i stan zdrowia są nieznane. W związku z tym dom tymczasowy dla kota musi mieć miejsce, w którym zwierzę będzie obserwowane. Dobrą praktyką jest przeprowadzenie profilaktyki zdrowotnej, do której zaliczają się:

 • badanie krwi i moczu;
 • odrobaczenie;
 • szczepienie;
 • zachipowanie;
 • badanie pod kątem chorób takich jak FIP, FelV czy FIV.
fot. Agnieszka Piekarska Fundacja Animals Mielec
Fot. Agnieszka Piekarska

Dom tymczasowy dla kota – z Ukrainy lub innego kraju, zwykle Polski – jest zobowiązany do obserwacji zwierzęcia pod kątem zachowania. Dodatkowo zwierzę jest też zwykle odkarmiane i leczone z chorób skórnych, uszu czy infekcji wirusowych. Przed adopcją poddaje się je sterylizacji lub kastracji.

Dom tymczasowy dla kota z Ukrainy – na co zwrócić uwagę?

Warto brać pod uwagę, że dom tymczasowy dla kota z Ukrainy różni się nieco od standardowego miejsca tego rodzaju. Z czego wynika ta różnica? Przede wszystkim ze stanu prawnego zwierząt oraz procedur związanych z ich wwozem do kraju: https://zwierzaki.pl/16979-zasady-wwozu-zwierzat-na-terytorium-polski

 1. Psy, koty i fretki, które nie mają żadnych dokumentów (w tym potwierdzenia szczepienia przeciwko wściekliźnie czy chipa) wymagają przejścia kwarantanny, która trwa nawet 30 dni.
 2. Co więcej, dom tymczasowy dla kota z Ukrainy musi zgłosić zwierzę do wyznaczonego lekarza, który – jeśli nie zostało to zrobione na przejściu granicznym – przygotuje dokumenty zawierające m.in. miejsce pobytu zwierzęcia. Następnie przeprowadzi on znakowanie oraz wszystkie inne niezbędne procedury. 
 3. W przypadku zwierząt z Ukrainy chipowanie oraz szczepienie przeciwko wściekliźnie są bezpłatne, o ile potwierdzi się faktyczne miejsce pochodzenia pacjenta. To dla domu tymczasowego dla kota z Ukrainy odciążenie, ale tylko w jednym aspekcie.

Koszty prowadzenia domu tymczasowego dla kota

Tymczasowy dom dla kota z Ukrainy czy Polski to często duży wydatek emocjonalny dla samego opiekuna. Zwierzęta są straumatyzowane, niekiedy dzikie, w kiepskim stanie fizycznym. Do tego dochodzi konieczność poświęcania czasu na oswojenie i wizyty u specjalisty. Oczywiście, dom tymczasowy dla kota z Ukrainy to również faktyczne wydatki. Oto lista:

 • przygotowanie pomieszczenia izolacyjnego – zakup klatki lub transportera, oddzielenie przestrzeni i jej zabezpieczenie (np. siatki na oknach);
 • zakup środków do dezynfekcji powierzchni i skóry (dla opiekuna);
 • zakup wysokiej jakości pożywienia dla kota;
 • opłacenie wizyt u lekarza weterynarii, w tym profilaktyki, zabiegu kastracji, badań;
 • opłacenie pomocy kociego behawiorysty, jeśli jest potrzebna;
 • zakup zabawek;
 • materiały jednorazowe – podkłady higieniczne, rękawiczki jednorazowe i inne według potrzeb;
 • suplementy i środki pomocnicze, np. redukujące stres;
 • koszt paliwa;
 • środki do pielęgnacji – szczotki, szampony.

Prócz tego dom tymczasowy dla kota z Ukrainy musi też przygotować ogłoszenia zwierzęcia. Niekiedy wymaga to zaangażowania fotografa lub opłacenia wyróżnienia na serwisach ogłoszeniowych.

Jak zostać domem tymczasowym dla kota?

To w dużej mierze zależy od miejsca, z którym będziesz współpracować. Możesz stworzyć prywatny zakątek, do którego przyjmiesz potrzebujące koty. Zwykle jednak dom tymczasowy dla kota z Ukrainy powstaje we współpracy z organizacją, która zajmuje się bezdomnymi zwierzętami. 

Jak zostać domem tymczasowym dla kota? Potrzebujesz w tym celu:

 • miejsca odizolowanego od innych zwierząt, w którym kot może przebywać;
 • klatki kennelowej lub transportera;
 • wyposażenia (m.in. misek i zabawek), które da się dezynfekować;
 • wysokiej jakości karmy;
 • dostępu do dobrego lekarza weterynarii;
 • wiedzy o tym, jak postępować z kotami, które często są chore lub cierpią na rozmaite traumy.

Choć w teorii stworzenie tymczasowego domu dla kota z Ukrainy wydaje się łatwe, to jednak często jest to zadanie wymagające wielkiego zaangażowania finansowego, czasowego i emocjonalnego. Czy możesz liczyć na pomoc?

Dom tymczasowy dla kota z Ukrainy przy organizacji prozwierzęcej

Wsparciem dla prowadzącego takie miejsce może być nawiązanie współpracy z organizacją prozwierzęcą. W takim przypadku dom tymczasowy dla kota z Ukrainy może być częściowo finansowany ze środków fundacji albo stowarzyszenia. Mowa oczywiście nie o opłacie za jego prowadzenie, a raczej takim wsparciu, jak:

 • zakup specjalistycznej karmy;
 • opłacenie leczenia zwierzęcia u konkretnego lekarza weterynarii;
 • wsparcie w zakresie behawioryzmu;
 • pomoc w szukaniu kotu nowego, stałego domu.

Bierz jednak pod uwagę, że w takim przypadku organizacja może wymagać od domu tymczasowego dla kota dodatkowych rzeczy. Mowa np. o zabezpieczeniu okien i balkonu, choć to i tak warto zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia. Prócz tego do częstych wymagań należą uczęszczanie do konkretnego lekarza weterynarii, zdawanie sprawozdań ze stanu zwierzęcia czy przygotowanie ogłoszeń kota.

Wesprzyj inny dom tymczasowy dla kota z Ukrainy

Jak widzisz, choć w teorii dom tymczasowy dla kota z Ukrainy może zaoferować każdy, to jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie przygotować odpowiedniego miejsca albo masz zbyt mało wiedzy, możesz wesprzeć istniejące fundacje i domy tymczasowe dla kotów: https://zwierzaki.pl/17133-pomoc-zwierzetom-z-ukrainy-gdzie-sie-zglosic. Bardzo często opiekują się one wieloma zwierzętami naraz, finansują ich leczenie i żywienie, a także pokrywają inne koszty związane z utrzymaniem. Taką organizacją jest Fundacja Animals Mielec, która ma u siebie w szpitalikach i domach tymczasowych koty z Ukrainy, w tym chore na FIV: https://www.facebook.com/PsiArkaMielec.

Jeśli mimo tego chcesz przygotować tymczasowy dom dla kota, choć obawiasz się wzięcia zwierzaka z Ukrainy, wesprzyj polskie organizacje. Wiele schronisk czy fundacji zachęca do przygotowania domu tymczasowego dla kota polskiego, który jest zwykle zdrowy i czeka na nowy dom. W ten sposób zwolnisz miejsce zwierzętom, które potrzebują bardziej kompleksowej pomocy.

Choć każdy, komu na sercu leży dobro zwierząt, chce im pomóc również osobiście, nie zawsze jest to możliwe. Przygotowanie domu tymczasowego dla kota z Ukrainy może okazać się dużym wyzwaniem – nie tylko finansowo i organizacyjnie, lecz także emocjonalnie. Zanim zdecydujesz się nim zostać, oceń, czy stać cię na to na różnych poziomach.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.