W całej Polsce organizowane są zbiórki finansowe na rzecz zwierząt. Wiele osób zdecydowało się zaoferować transport po Polsce, a jeszcze więcej – dom tymczasowy. Ważne jest jednak, aby pomoc była zrównoważona, co pozwoli uratować jak najwięcej zwierząt. Sprawdź, co możesz zrobić w skali lokalnej!

Zaoferuj psu dom tymczasowy

Niekoniecznie jednak mowa o ukraińskim psie. Pamiętaj, że zwierzęta przywiezione z obszarów objętych działaniami wojennymi mogą być straumatyzowane. To sprawia, że opieka nad nimi wymaga wkładu finansowego, zaangażowania i czasu, ale również odpowiedniej wiedzy. Wiele schronisk i fundacji w Polsce zaoferowało miejsca dla psów przywiezionych z Ukrainy. Możesz im pomóc, przygarniając tymczasowo lub na stałe polskiego psa, który jest już w schronisku. W ten sposób placówki będą o wiele mniej obciążone.

Przygotuj nocleg dla rodziny ze zwierzętami

Część zwierząt, które przekraczają granicę polsko-ukraińską, towarzyszy właścicielom. Takie rodziny również szukają miejsca, w którym mogą się zatrzymać. Jednak obecność zwierzaka sprawia, że dostępnych jest dla nich o wiele mniej ofert. Jeśli masz ku temu warunki lokalowe, zaoferuj przestrzeń rodzinie ze zwierzęciem – psem, kotem, a niekiedy fretką czy królikiem. W ten sposób pomożesz kompleksowo i sprawisz, że uchodźcy wojenni nie będą musieli przeżywać koszmaru rozstania z ukochanym zwierzęciem. Ono również będzie zachwycone możliwością przebywania w towarzystwie znanych sobie ludzi.

Nawiąż kontakt z miejscami przyjmującymi uchodźców

Zamiast działać na oślep skontaktuj się z lokalnymi punktami, w których przebywają uchodźcy. Dowiedz się, jakie są aktualne potrzeby. Zazwyczaj są nimi dary (np. karmy dla zwierząt czy preparaty pielęgnacyjne) oraz usługi. Rodziny ze zwierzętami mogą potrzebować lekarza weterynarii, behawiorysty czy groomera.

Zaoferuj swoje usługi jako specjalista

Aby pomóc zwierzętom z Ukrainy, nie musisz od razu przelewać pieniędzy. Jeśli jesteś specjalistą, np. behawiorystą, lekarzem weterynarii, technikiem weterynaryjnym czy groomerem – zaoferuj swoje usługi. Wiele zwierząt po traumach czy kilkudniowej wędrówce potrzebuje pomocy fachowców. Takie wsparcie może okazać się cenniejsze niż pieniądze przelane na kolejną zbiórkę. Jest to też pomoc mierzalna – wiesz, komu i jak pomagasz.

Stwórz sieć pomocy

Jesteś wolontariuszem lub opiekunem zwierząt? Masz kontakty w branży zoologicznej? Przygotuj sieć wsparcia, aby potrzebujące zwierzęta z Ukrainy mogły otrzymać pomoc. Możesz na przykład zebrać bazę domów tymczasowych i specjalistów, którzy oferują wsparcie. Stworzenie pliku z takimi kontaktami umożliwi szybki dostęp do osób, których akurat potrzeba w danej sytuacji.

Wesprzyj lokalne organizacje i schroniska

Nawet jeśli nie możesz zaoferować domu tymczasowego, nadal jesteś w stanie wesprzeć organizacje i schroniska jako wolontariusz. Skontaktuj się z placówkami i fundacjami czy stowarzyszeniami w okolicy. Mogą potrzebować pomocy przy wyprowadzaniu zwierząt i ich rejestracji, ale też wsparcia podczas porządkowania darów.

Przygotuj dary, ale z głową!

W przypadku żywienia zwierząt nigdy nie liczy się ilość. Ważniejsza jest jakość. Pamiętaj, że złej jakości karma może spowodować na przykład biegunki czy nieżyty jelit, przez które zwierzę dodatkowo będzie wymagać leczenia weterynaryjnego. Postaw na dobrej jakości karmę kosztem tej z marketu. Zapytaj lokalnie, czego potrzeba – może karma jest zapewniona, za to nie ma preparatów przeciwko kleszczom albo akcesoriów spacerowych? Taka pomoc zawsze będzie cenniejsza.

Wspieraj lokalne zbiórki

Zanim przekażesz jakiekolwiek finanse, upewnij się, na co zostaną spożytkowane. Potwierdź wiarygodność zbiórek i organizacji, które je przygotowują. Sprawdź, na co zostaną przekazane środki. Jeśli masz cień wątpliwości, wesprzyj organizację lokalną, którą znasz i której działanie jesteś w stanie monitorować.

Zwierzęta z Ukrainy potrzebują pomocy, ale ważne, aby była ona dobrze zorganizowana. Postaraj się działać lokalnie, aby uzupełniać pomoc ogólnopolską. W ten sposób na pewno wesprzesz zarówno zwierzęta z Ukrainy, jak i uchodźców czy organizacje, które im pomagają.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.