Pomoc dla zwierząt z Ukrainy

Internet ma moc, o czym możemy przekonać się odwiedzając grupy na portalach społecznościowych, zrzeszające wszystkich gotowych do przyjęcia i opieki nad psem lub kotem. Warto śledzić na Facebooku grupę pt. Pomoc dla zwierząt w Ukrainie || Допомога домашнім тваринам в Україні – znajdziemy na niej zarówno bieżące informacje o liczbie potrzebujących zwierzaków, jak i wskazówki dotyczące zorganizowania bezpiecznych przewozów nawet kilku zwierząt naraz. Grupa ma zasięg ogólnopolski – liczba jej członków stale rośnie i jest na bieżąco kontrolowana.

Dołącz do grupy – klikając w odnośnik poniżej lub w grafikę poniżej:

https://www.facebook.com/groups/976873776134238

274532479 2500390763429595 6708811705897704864 n

Przewożenie zwierząt z Ukrainy zostało ułatwione

Polska zadeklarowała swoje zaangażowanie i pomoc w kwestii chipowania i badań kontrolnych zwierząt – odtąd nie jest wymagany zarówno mikrochip, jak i szczepienie przeciwko wściekliźnie. O badanie kontrolne i zabieg zadbają polscy weterynarze- koszt takich usług pokryje budżet państwa. Transporty są oddolnie organizowane przez gabinety weterynaryjne, gminy i inne jednostki, którym nie jest obcy los zwierząt. Również transport kolejowy wychodzi naprzeciw i zezwala na zabieranie ze sobą pupili.

Jak możemy pomoc zwierzętom z Ukrainy?

Jeśli mamy optymalne warunki lokalowe, rozważmy przygarnięcie psa lub kota. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że nagła zmiana otoczenia dla zwierzaka, może nieść za sobą trud i szok. Ponadto, zwierzę może wykazywać zachowania nieprzewidywalne spowodowane traumą, strachem, doznanymi obrażeniami czy rozłąką z opiekunem. Jeżeli jednak nie zdołamy zaoferować swoich czterech ścian, z pomocą przychodzą inne formy pomocy. Są to między innymi zbiórki charytatywne czy poszukiwanie lokali i przestrzeni do czasowego osiedlania, które wymagają gruntownego wyposażenia. Możemy zatem przygotować paczkę z żywnością i artykułami higienicznymi dedykowanymi kotom czy psom. Co powinna zawierać?

1. Podkłady do wyścielenia, koce, kojce, miękkie posłania.
2. Karma i przekąski – jeśli chodzi o specyfikację, zdajmy się na specjalistów i ich wykaz lub propozycje.
3. Miski i miseczki.
4. Utensylia ułatwiające utrzymanie higieny zwierząt – jednorazowe ręczniki, rękawiczki gumowe, nożyczki do pazurów, bandaże i gaziki.
5. Inne, wskazane przez fachowców narzędzia – np. płyny do dezynfekcji powierzchni.

Organizacje pomagają psom i kotom z Ukrainy

Warto zapoznać się ze stowarzyszeniami i fundacjami, które koordynują działania pomocowe dla zwierząt. To między innymi:

Warto także zaznajomić się z aktualnościami swoich lokalnych schronisk, przytulisk i gabinetów weterynaryjnych – one również na bieżąco pozyskują informacje i organizują działania pomocowe. Lista placówek stale się powiększa.

Chcesz pomóc zwierzętom z Ukrainy? Lista aktualnych zbiórek

Nie zdołamy dostarczyć potrzebnych środków osobiście? Nic straconego, możemy przelać wybraną kwotę na potrzeby zwierzaków. Należy jednak zachować czujność – sprawdzajmy organizatorów i sposób dokonywania transakcji płatniczych. Nasze dobre chęci nie zawsze idą w parze z cyber-przestępcznością, która obecnie przybiera wszelkie możliwe wymiary. Zwracajmy też uwagę na adresy domen i sposób, w jaki księgowana jest nasza płatność.

Sami także możemy stać się koordynatorami pomocy czworonogom. Decydując się na organizację takiej zbiórki używajmy stron i narzędzi, które są rozpoznawalne i bezpieczne (np. zrzutka.pl, siepomaga.pl lub za pomocą subkonta na Facebook’u).

Zbiórek na pomoc dla psów i kotów z terenów objętych działaniami wojennymi wciąż przybywa. Na bieżąco będziemy aktualizować listę miejsc i organizacji z różnych stron Polski, które działają na rzecz pomocy zwierzakom z Ukrainy. Poniżej lista wybranych miejsc:

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu

Można dostarczać m.in:

  • karmę dla psów i kotów (mokrą i suchą);
  • obroże i smycze (mogą być używane);
  • klatki kennelowe, transportery;
  • miski.

Rzeczy można przywozić do schroniska przez całą dobę  –  ul. Ślazowa 2, Wrocław https://www.facebook.com/schronisko.wroclaw

Organizacja społeczna „Pogotowie dla Zwierząt” apeluje do osób, które chcą pomóc:

„Pilnie potrzebujemy pomocy dla psów z Ukrainy. Są ich tysiące w ciężkim stanie. Tylko w jednym schronisku pod Lwowem na pomoc czeka sto psów. Nie organizujemy jednak pomocy dla psów tam, na miejscu, w Ukrainie, bo przy tak szerokich działaniach wojennych to mija się z celem. Potrzebujemy pomocy dla tych psów w Polsce. Wysyłamy transport po te psy, w Polsce  przejdą badania i stąd trafią do dalszej adopcji” – brzmi komunikat wydany przez organizatorów zbiórki.

Pieniądze można przekazać na konto:

Stowarzyszenie zwykłe „Pogotowie dla Zwierząt”, Kuflew 23, 05-320 Mrozy

Nr konta: 66 1090 2590 0000 0001 4676 1167

W tytule: ratowanie zwierząt z Ukrainy

Dane do przelewów zagranicznych:

IBAN: PL66 1090 2590 0000 0001 4676 1167

BIC/SWIFT: WBKPPLPP

Schronisko na Paluchu w Warszawie – oferuje opiekę lekarską i darmową karmę. Placówka uruchomiła także całodobową infolinię, która udziela informacji na tematy weterynaryjne. Pomoc udzielana jest pod numerem telefonu: +48 22 868 15 78 lub +48 22 868 15 79. Informacji w sprawie pomocy zwierzętom możesz szukać także, pisząc na adres mailowy: [email protected]

Fundacja Viva!, ul. Kawęczyńska 16/39. Warszawa  – organizuje zbiórkę najpilniejszych rzeczy dla zwierząt, m.in.:

  • koce;
  • sucha i mokra karma;
  • smycze;
  • preparaty przeciw kleszczom;
  • transportery.

Na Facebooku utworzono grupę „Pomoc dla zwierząt na Ukrainie”. Znajdziesz tam informacje o potrzebujących zwierzętach, oferty wsparcia oraz możesz zgłosić się także do adopcji poszkodowanego zwierzaka.

Środki można też przekazywać za pośrednictwem ogólnopolskiej zbiórki założonej na platformie ratujemyzwierzaki.pl. Obecnie zebrano prawie 500 tys. zł na pomoc ukraińskim zwierzętom.

Polska chętnie przyjmuje psy i koty z Ukrainy

Jeśli znalazłeś w naszym artykule nieaktualną informację albo chcesz, byśmy zamieścili informację o ważnej inicjatywie na rzecz zwierząt z Ukrainy, napisz do nas: [email protected].

Nie da się ukryć, że Polacy okazali wielkie serca i swoim zaangażowaniem udowodnili, że zjednoczenie się z sąsiadami dotyczy również „braci mniejszych”. Wszyscy jednak liczą na to, że obecny stan szybko się zmieni i zwierzęta będą znów u boku swoich opiekunów…

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.