Do końca sierpnia w Galerii Alfa zlokalizowanej w Gdańsku można podziwiać najbardziej egzotyczną wystawę zwierząt w Polsce. Odwiedzający na żywo mogą podziwiać takie osobniki jak m.in.: ptaszniki o wielkości dłoni, pustynne skorpiony, a nawet czarne wdowy. W sumie do zobaczenia jest ponad 50 rzadkich gatunków zwierząt z każdego zamieszkałego kontynentu.

W okresie wakacyjnym, codziennie w godzinach 10-20 w gdańskiej Galerii Alfa miłośnicy pająków i skorpionów mogą zobaczyć wyjątkową wystawę. Dzięki tej ekspozycji wszyscy chętni mogą poznać na żywo rzadkie stworzenia oraz pogłębić wiedzę na ich temat. Ponadto o każdej pełnej godzinie opiekunowie wystawy prowadzą wykład na temat pajęczaków.

Wystawa pomaga zwalczać fobię

Podziwianie tych rzadkich osobników nie ogranicza się jedynie do ich oglądania. Organizatorzy umożliwiają branie zwierząt na ręce. Dodatkowo z bliska można zobaczyć jak w praktyce wygląda proces karmienia. Dozwolone jest również fotografowanie i filmowanie okazów, a całość uzupełniają tablice w języku polskim i angielskim, na których widnieją wartościowe informacje.

Co prawda dla wielu osób obcowanie z pająkami nie należy do najprzyjemniejszych, jednak jak mówi organizator wystawy i pasjonat egzotycznych zwierząt, Maciej Kuta wystawa ma również na celu obalenie negatywnego stereotypu dotyczących pajęczaków:

„Pomagamy przełamać wszystkie negatywne stereotypy dotyczące pająków: rozmową, obcowaniem z nimi i możliwością wzięcia pająka na rękę. Jeśli obawiamy się pająków i odnosimy się wobec nich z rezerwą, przyjście na wystawę jest jak najbardziej dobrym pomysłem. W przypadku prawdziwej arachnofobii, tj. stwierdzonej przez lekarza psychiatrę, możemy wpuścić osobę na wystawę wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Mieliśmy już kilku takich pacjentów z terapeutą i dla wszystkich było to bardzo budujące doświadczenie”.

Wystawa jest czynna codziennie, również w niedziele niehandlowe. Znajduje się w Alfa Centrum na gdańskim Przymorzu (ul. Kołobrzeska 41c), na poziomie +1 obok Media Expert. Bilety można nabyć przed wejściem na wystawę lub w formie online. Koszt wejściówek wynosi 25 zł (bilet normalny) oraz 20 zł (ulgowy). Dzieci do 4. roku życia wchodzą za darmo.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.