To średniej wielkości pies, który zdobywa serca ludzi swoim radosnym usposobieniem. Portugalski pies dowodny jest chętny do pracy i wszelkiej aktywności. Z tego powodu doskonale sprawdzi się jako towarzysz wielu rodzin. Poznaj jego historię i dowiedz się, czy jesteś w stanie kupić tego psa w Polsce. Ile kosztuje i jak należy zajmować się jego kręconą sierścią?
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 43 do 52 cm; psy od 50 do 57 cm; masa ciała: suki od 16 do 22 kg, psy od 19 do 25 kg |
Szata | sierść: obfita sierść bez podszerstka, albo długa i falista, albo lokowata i krótsza; maść: czarna; czekoladowa; jednolicie biała |
Długość życia | 12–15 lat |
Charakter | inteligentny, odważny, świetny pływak, chętny do pracy, odporny |
Wodołaz portugalski – pies w typie gończego
Swoją sylwetką portugalski pies dowodny przypomina gończego. Powinien być harmonijny w proporcjach, umięśniony, ale o dobrze wyważonym ciele. Charakterystyczny jest jego pysk o lekko wklęsłym profilu. Jego kształt powinien zbliżać się do kwadratu, co oznacza, że w kłębie powinien osiągać wysokość równą długości tułowia. Stosunek długości jego czaszki do kufy powinien wynosić 4:3. Szyję powinien mieć prostą i krótką, ale zaokrągloną. Nie powinna mieć podgardla, a pies musi nosić ją swobodnie. Kłąb czworonogów tej rasy powinien być szeroki, ale nieszczególnie wystający, a linia grzbietu prosta. Ogon nie może być kopiowany i powinien zwężać się ku końcowi; Ogona pies używa np. podczas pływania. Z kolei skóra tego portugalskiego psa powinna być delikatna i niezbyt napięta.
Portugalski pies dowodny – opis rasy psa
Samiec tej rasy powinien mierzyć 50–57 cm (ideałem jest 54 cm), a suka 43–52 cm (najlepiej 46 cm). Ich waga nie jest zbyt duża, ponieważ powinna wahać się między 6–25 kg. Różnica między płciami jest wyraźnie widoczna, dlatego, jeśli zależy ci na mniejszym psie, po prostu wybierz samicę.
Umaszczenie i sierść
Ciało portugala powinien pokrywać gęsty włos. Pies jest pozbawiony podszerstka. W rasie dopuszczalne są dwie odmiany sierści:
- krótsza, kędzierzawa;
- dłuższa, bardziej pofalowana.
Różnią się m.in. tym, jak sierść układa się na uszach czy jaką ma strukturę. Umaszczenie może być jedno- lub wielobarwne:
- białe;
- czarne;
- brązowe;
- czarno-brązowo-białe.
W przypadku umaszczenia jednobarwnego pies może mieć białe znaczenia na kufie, czubku głowy, szyi, przedpiersiu, końcówce ogona oraz dolnej części łap. Występowanie ich w innych miejscach w trakcie wystawy może być uznane za istotną wadę.
Portugalski pies dowodny – charakter
Portugalski pies dowodny słynie ze swojego radosnego charakteru. Kiedy wydasz mu polecenie, on z wielką chęcią je wykona! Jest bardzo towarzyskim, pogodnym i pozytywnie nastawionym do życia pupilem, co widać po jego zawsze merdającym ogonie. Lubi być blisko swojego właściciela i bezustannie chce mu towarzyszyć. To sprawia, że w połączeniu z brakiem agresji jest świetnym psem rodzinnym. Mimo wszystko potrafi być jednak dość niezależny, dlatego, jeśli jest taka konieczność, poradzi sobie samodzielnie, wykazując się własną inicjatywą. Jest bardzo wytrwały i jeśli zostanie mu wydane polecenie, zrobi wszystko, aby spełnić prośbę swojego właściciela. Nie ma problemu z jego ułożeniem, bo szybko się uczy. Jeśli spełnisz jego potrzeby, będzie uwielbiać twoje towarzystwo.
Wierny towarzysz wszystkich rybaków – stróż i opiekun
To nie tylko myśliwy. Portugalski pies dowodny jest niezastąpionym towarzyszem rybaków. Gdy trzeba, bez wahania wskakuje do wody, pomagając w wyciąganiu z niej przedmiotów. Pomaga w trakcie połowu i potrafi przepłynąć naprawdę długą trasę. Ponadto, gdy łódź zostaje wyciągnięta na brzeg, zmienia się w doskonałego stróża. Nie powinien dopuścić nikogo do własności swojego pana, dlatego zwykle jest nieufny wobec obcych. Ze względu na jego miłość do wody, należy zapewnić mu możliwość regularnych kąpieli oraz pływania, które bardzo pozytywnie wpływa na jego mięśnie. Prócz tego wskazane są długie spacery, bo to pies żywy i pełen energii.
Portugalski pies dowodny – zdrowie i choroby
Choć wodołaz portugalski jest z reguły zdrowy, mogą u niego wystąpić choroby popularne wśród wielu ras psów. Jedną z nich jest postępujący zanik siatkówki. Przenosi się on jednak w sposób jednogenowy, co oznacza, że istnieje możliwość wykluczenia tej choroby za pomocą prostego testu genetycznego. Odpowiedzialny hodowca powinien badać swoje psy pod kątem tego schorzenia.
Innym pojawiającym się problemem jest zaćma oraz dysplazja stawów biodrowych. Właśnie z jej powodu musisz pilnować, aby twój pupil nie przekraczał wagi adekwatnej do jego postury. Czasem jednak jest przenoszona w sposób genetyczny, dlatego warto sprawdzać, czy rodzice psa posiadają odpowiednie badania.
Jak zadbać o sierść? Portugalski pies dowodny i jego pielęgnacja
Portugalski pies dowodny nie posiada podszerstka, przez co nie linieje. To jednak nie oznacza, że należy do ras najprostszych w pielęgnacji. Struktura jego sierści wymaga nieco więcej uwagi niż w przypadku zwierząt o krótkim lub bardziej sztywnym włosie. Przede wszystkim należy go regularnie czesać, aby zapobiec powstawaniu kołtunów oraz tzw. filcowaniu się włosa. Ponadto, kupując psa tej rasy, musisz znaleźć dla niego odpowiedniego groomera.
Sierść tego czworonoga bezustannie rośnie i w końcu może stać się dla niego uciążliwa. Profesjonalista powinien regularnie obcinać go na tzw. lwa, czyli podobnie do pudli. Co ważne, ze względu na brak podszerstka można go częściowo ogolić. Profesjonalne strzyżenie psa warto pozostawić specjaliście, bo źle przeprowadzony zabieg wpływa na jakość szaty.
Hodowla w Polsce – portugalski pies dowodny nie jest w modzie
Choć ten portugalczyk ma doskonały charakter, nie jest zbyt popularny w Polsce. Portugalski pies dowodny jest najczęściej spotykany właśnie w swojej ojczyźnie. Mimo tego można jednak znaleźć w kraju hodowców tej rasy. Jeśli więc marzy ci się taki pies, jest szansa, że będziesz go mieć pod swoim dachem. Odpowiedzialnego hodowcę znajdziesz w trakcie wystaw organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce. Możesz również skontaktować się z jego przedstawicielem, któremu łatwiej będzie znaleźć profesjonalnego hodowcę. Pamiętaj, aby uważać na organizacje niezrzeszone w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, ponieważ bardzo często nie posiadają one pełnych rodowodów psów ani wykonanych badań genetycznych.
Portugalski pies dowodny – cena. Ile będziesz musiał zapłacić?
Portugalski pies dowodny nie pojawia się na rynku w Polsce zbyt często, dlatego jego cena może być adekwatnie wyższa. Należy wziąć pod uwagę, że rasowy czworonóg będzie w większości przypadków kosztował nawet do 6000 zł. Cena może być jednak uzależniona od naprawdę wielu czynników, np.:
- pochodzenia rodziców szczeniąt;
- prestiżu samej hodowli;
- predyspozycji maluchów.
Jeśli nie znajdziesz szczenięcia w Polsce, może okazać się, że będziesz musiał importować je z zagranicy. Wtedy koszt znacznie wzrośnie, ponieważ taki maluch musi być nie tylko starszy, ale powinien mieć dodatkowe dokumenty.
Historia rasy – portugalski pies dowodny
Jego przodkowie dotarli do Europy z Azji. Nie ma jednak pewności, kiedy dokładnie do tego doszło. Mógł zostać przetransportowany przez kupców zarówno 1000 lat p.n.e., jak i w V wieku. W XIII wieku znana była historia rybaka, który został uratowany przez psa. Ta ciekawostka wskazuje na to, że zwierzęta te pomagały rybakom podczas połowów. Dlatego uważa się, że już wtedy na Półwyspie Iberyjskim żyły psy dowodne. Na początku XX wieku liczba portugalskich psów dowodnych znacznie zmalała i rasie groziło wymarcie, jednak dzięki staraniom hodowców udało się ją odbudować już w latach 30., głównie dzięki pracy Vasco Bensaude.
Portugalski pies dowodny – zdjęcia
Portugalski pies dowodny – dla kogo?
To doskonały towarzysz dla osób rodzinnych i aktywnych. Z uwagi na łatwość prowadzenia, dobrze sprawdzi się jako pierwszy pies, pod warunkiem że właściciel zaakceptuje jego niezależność. Najlepiej sprawdzi się w domu z ogrodem, ale nie jest to wymóg – pies i tak musi mieć zapewnione spacery. Jeśli w twojej okolicy znajduje się jezioro, możesz być pewny, że to idealne warunki dla tego czworonoga. Pamiętaj, że to przyjazny pies, który będzie posłuszny i zrównoważony, jeśli zadbasz o prawidłowe wychowanie. Świetnie sprawdzi się w domu sportowym, bo psu należy zapewniać dawkę aktywności. Nadaje się m.in. do trenowania agility.
Bibliografia
FCI Standard N° 37 / 30.03.2009 / GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/37.pdf, wersja polska: kwiecień 2011, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.11.2008.