Papużki faliste cieszą się ogromną popularnością wśród domowych ornitologów. Są to nie tylko uroczo wyglądające ptaszki – serca kradną także wyjątkowo miłym usposobieniem oraz uczuciem, jakie okazują swoim właścicielom. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje papużka falista, prawdopodobnie chcesz zaprosić ją do swojego domu. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu oraz, dlaczego różnica w cenie pomiędzy hodowlą a sklepem zoologicznym jest dość znacząca! I czy na pewno jedna papużka jest wystarczająca, czy może lepiej od razu adoptować parkę? Sprawdź, ile kosztuje papuga falista!

Ile kosztuje papuga falista w hodowli?

ile kosztuje papuga falista - w hodowli

Hodowle tych uroczych ptaków są w Polsce bardzo popularne, dlatego też nawet w renomowanych miejscach koszt zakupu jest dość przystępny. To z kolei jeden z powodów, dla których tak popularne są papugi faliste. Cena w hodowli to około 60 zł za sztukę. Umaszczenie nie wpływa znacząco na ostateczną kwotę.

Papugi hodowlane są już przystosowane do życia z człowiekiem, bowiem przeszły proces socjalizacji. Są najczęściej karmione ręcznie, a do tego odpowiednią, wysokiej jakości karmą, dzięki czemu dłużej cieszą się dobrym zdrowiem. Odpowiednio zbilansowany pokarm jest bardzo ważny, bowiem dzięki niemu papugi faliste mają zapewnione składniki odżywcze, które mogłyby znaleźć z powodzeniem w warunkach naturalnych. Krótko mówiąc – to, ile kosztuje papuga falista w hodowli, wynika z jakości opieki nad nią.

Dlaczego warto wybrać papużkę falistą z hodowli?

W hodowlach prowadzonych przez miłośników tego gatunku, małe ptaki przebywają w warunkach, dzięki którym mogą swobodnie fruwać w wolierach. Mają też odpowiedniej wielkości klatki, przez co są przystosowane do życia w domu. Socjalizacja jest kluczowym elementem, niezbędnym do nawiązania porozumienia na linii właściciel-papuga falista. Ile kosztuje taki proces, wiedzą najlepiej hodowcy, którzy zawsze podchodzą do swoich podopiecznych z sercem.

Odpowiednio zadbane ptaki cieszą się znacznie dłuższym życiem. Z tego powodu to, ile kosztuje papuga falista, nie powinno przerazić pasjonata. W końcu ptak z odpowiedzialnego miejsca będzie żył dłużej i rzadziej chorował.

Cena papugi falistej w sklepie zoologicznym

ile kosztuje papuga falista - cena

Pewnie zastanawiasz się, ile kosztuje papuga falista w sklepie zoologicznym. W tej samej cenie otrzymasz parkę, zatem jedna papuga kosztuje około 30 zł. Jednakże ptaszki te nie są na ogół przystosowane do życia z człowiekiem, dlatego też po zakupie muszą przejść cały proces socjalizacji.

Dlaczego sklep zoologicznym to nie jest dobre miejsce na zakup papugi falistej? Cena ptaka jest atrakcyjne, jednak często pochodzi on z niesprawdzonych źródeł, a zatem może chorować. Zdarza się też, że umiera po ledwie kilku tygodniach, ponieważ karmiony był kiepskiej jakości karmą i trzymany w nieodpowiednich klatkach. To, ile kosztuje papuga falista, stanowi często odbicie warunków jej życia.

Ile kosztuje utrzymanie papużki falistej?

Największym wydatkiem jest zakup klatki dla papużki falistej. Cena zależna jest od wielkości, ale minimalna woliera, w jakiej papużki te czują się swobodnie, kosztuje około 350 zł. Oczywiście, im większa, tym lepsza. Dzięki temu ptaki będą mogły swobodnie rozprostować skrzydła nie tylko w momencie, gdy z klatki zostaną wypuszczone. Właściciele dużych mieszkań często decydują się także na stworzenie wielkiej woliery, której koszt może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Na to, ile kosztuje papuga falista, wpływa też to, co jedzą papugi faliste. Są to przede wszystkim mieszanki ziaren, między innymi prosa i owsa. Wyżywienie papużki falistej to niewielki koszt, który wynosi około 100 zł miesięcznie. Cera żywienia zawiera suplementy oraz przysmaki, które będą pomocne podczas procesu socjalizacji.

Papużki faliste to urocze ptaszki, które cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Nie są drogie, choć różnica w cenie ptaków hodowlanych i tych ze sklepu zoologicznego jest w zasadzie dwukrotna. Warto jednak zdecydować się na zakup papużki falistej z renomowanej hodowli. Oprócz wspaniałego przyjaciela zyskasz także ogromną dawkę wiedzy, która pozwoli ci odpowiednio zadbać o dobrostan zwierzęcia i przede wszystkim dużo dłużej cieszyć się jego obecnością w domu. Nie oszczędzaj na tym, ile kosztuje papuga falista!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)