W poradniku opowiemy o grupie psów określanych przez klasyfikację FCI jako psy dowodne. Znajdziesz tutaj najważniejsze informacje o ich wyglądzie, charakterze i temperamencie. Poznasz także listę ras zaliczanych do tej sekcji wraz z ich krótką charakterystyką.

Grupa VIII FCI 

VIII grupa ras psów według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej obejmuje trzy sekcje. Zalicza się do nich:

 • płochacze, czyli psy myśliwskie wykorzystywane do polowań na ptactwo i małą zwierzynę. Ich zadaniem jest płoszenie ofiar, wydobywanie ich z szuwarów czy krzaków, a także aportowanie ustrzelonej przez myśliwego zdobyczy;
 • psy aportujące, które chociaż znajdują się w tej grupie wraz z psami myśliwskimi, nie mają wykształconego instynktu łowieckiego. Do ich obowiązków należy jedynie aportowanie zastrzelonych zwierząt, jednak nie polują na ofiarę w sposób bezpośredni;
 • psy dowodne, zajmujące się przede wszystkim aportowaniem ptactwa wodnego. Dzięki wybitnym umiejętnościom pływackim doskonale sobie radzą z penetrowaniem jezior stawów, czy mokradeł. 

Cechy wspólne wszystkich przedstawicieli psów dowodnych

Najważniejszym celem hodowców było uzyskanie osobników, które będą świetnymi pływakami. Dlatego w przypadku wszystkich przedstawicieli ras psów dowodnych można zaobserwować kilka wspólnych cech wyglądu zewnętrznego. Oto najważniejsze z nich:

 • duża pojemność płuc, która gwarantuje dobrą wydolność oddechową i pozwala czworonogom pokonywać długie dystanse w wodzie;
 • duża klatka piersiowa, która zapewnia psom wyporność, dzięki której bez trudności unoszą się na wodzie;
 • mocno umięśnione i rozbudowane kończyny, które ułatwiają pływanie;
 • silna szczęka i szyja, dzięki którym pies może bez problemu utrzymać w pysku aportowaną zwierzynę;
 • gęsta i kudłata sierść składająca się z ochronnej warstwy okrywowej oraz grubego podszerstka, która zapobiega przedostawaniu się wody.

Wbrew pozorom czworonogi należące do tej sekcji wcale nie mają silnego instynktu łowieckiego. Jednak mimo tego każdy z nich potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, dlatego nie zaleca się ich zakup osobom nieprowadzącym aktywnego stylu życia. Są niezwykle przyjazne, towarzyskie i uwielbiają zabawy z dziećmi, w związku z czym coraz częściej stają się nie psami myśliwskimi a rodzinnymi. Doskonale odnajdują się w rodzinach uprawiających sporty wodne lub żeglarstwo.

Rasy należące do psów wodnych

3. sekcja VIII grupy według klasyfikacji FCI składa się jedynie z sześciu ras. Poznaj je lepiej:

 1. Amerykański spaniel dowodny będzie świetnym psem rodzinnym, jednak należy pamiętać o wczesnym rozpoczęciu jego tresury, ponieważ ma silną potrzebę ciągłego bycia w centrum uwagi.
 2. Barbet jest przyjacielski zarówno wobec innych zwierząt, jak i ludzi. Odnajdzie się w mieszkaniu, jeśli zapewni mu się odpowiednią dawkę spacerów. 
 3. Hiszpański pies dowodny to czworonóg charakteryzujący się ogromną inteligencją i chęcią współpracy z człowiekiem, w związku z czym doskonale sprawdzi się w roli pierwszego psa.
 4. Irlandzki spaniel dowodny jest największym przedstawicielem z grupy spanieli. Uwielbia pracę z człowiekiem, ale szybko nudzi go wykonywanie tych samych ćwiczeń.
 5. Portugalski pies dowodny uwielbia ludzi i inne zwierzęta, jednak potrafi stróżować i zacząć szczekać na obcych znajdujących się na jego terenie.
 6. Romański pies dowodny jest wyjątkowo ciekawski i nie znosi nudy, dlatego nie zaleca się jego zakupu osobom niemających dużych zasobów czasu. 

Psy dowodne to doskonali towarzysze nie tylko podczas polowań, ale także do wspólnego uprawiania sportów. Świetnie dogadują się z innymi zwierzętami i są niesamowicie przyjacielskie wobec ludzi, w związku z czym sprawdzają się w roli psów rodzinnych. 

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.