Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, czyli FCI, skupia w sobie stowarzyszenia krajowe, w tym Związek Kynologiczny w Polsce. Zajmuje się certyfikacją hodowli, organizacją wystaw psów i nadzoruje zawody. Członkowie tej polskiej organizacji należą jednocześnie do FCI. Jeśli poszukujesz psa rasowego, z pewnością powinieneś zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez ciebie hodowla skupiona jest w ZKwP. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy w artykule, który przybliży historię i działalność tej organizacji, a także innych polskich związków kynologicznych. Przeczytaj!

Czym jest ZKwP?

Skrót ZKwP oznacza po prostu Związek Kynologiczny w Polsce. Jest to organizacja o zasięgu krajowym, która wchodzi w skład Międzynarodowej Federacji Kynologicznej – FCI. Związek zrzesza zarówno hodowców, jak i miłośników psów. Jego główną siedzibą jest Warszawa, ale kilkadziesiąt placówek terenowych można znaleźć na obszarze całego kraju.

Historia ZKwP

historia zkwp

Korzeni Związku Kynologicznego w Polsce należy poszukiwać tuż po I wojnie światowej. Po rozbiorach i odzyskaniu niepodległości na terenie Polski działały polskie kluby kynologiczne, które istniały jeszcze pod zaborami. Powoli pojawiały się nowe kluby ras i kluby zainteresowania szkoleniami psów.

Przedwojenne organizacje, które powstały przed ZKwP

Ten przedwojenny polski związek kynologiczny został powołany do życia z inicjatywy Maurycego Trybulskiego. Miało to miejsce w 1935 roku i utworzył on właściwie Międzyklubowy Komitet Kynologiczny (MKK). Jego głównym zadaniem było stworzenie federacji kynologicznej o ogólnopolskim zasięgu. Protoplasta ZKwP miał docelowo skupić wokół siebie członków wszystkich organizacji kynologicznych w kraju.

Zw. kynologiczny MKK i organizacje, które weszły w jego skład

W skład MKK wchodziły wówczas takie związki kynologiczne w Polsce, jak:

  • Polski Związek Hodowców Psów Rasowych z Warszawy;
  • Towarzystwo Miłośników Psów Służbowych z Warszawy;
  • Sekcja Kynologiczna Stowarzyszenia „Łowiec Wielkopolski” z Poznania;
  • Sekcja Kynologiczna Wielkopolskiego Związku Myśliwych z Poznania;
  • Klub Kynologów z Torunia;
  • Pointer Klub w Polsce z Warszawy;
  • Seter Klub w Polsce z Warszawy;
  • Klub Hodowców Wyżła Niemieckiego z Warszawy;
  • Klub Pekińskiego Psa Pałacowego;
  • Klub Buldoga Francuskiego;
  • Klub Teriera.

Unia klubów kynologicznych pozwoliła na utworzenie jednolitej organizacji kynologicznej o charakterze ogólnokrajowym.

Polski Kennel Club zmienia się w ZKwP

2 czerwca 1939 roku podczas Zjazdu FCI (Fédération Cynologique Internationale), czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, udało się osiągnąć jeden z celów Polskiego Kennel Klubu, czyli uzyskanie członkostwa Polski w FCI. Od tej pory nieprzerwanie związek kynologiczny jest częścią organizacji międzynarodowej.

W 1948 roku Polski Kennel Klub został przekształcony w Związek Kynologiczny w Polsce (w skrócie ZKwP). Oddziały związku znajdują się w 47 miastach na terenie całego kraju.

Czym zajmuje się Związek Kynologiczny w Polsce?

W statucie tego najważniejszego polskiego związku kynologicznego znajdują się podstawowe cele, jakie ma on realizować w toku swojej działalności. Oparta jest ona na podstawach naukowych hodowli psów rasowych:

  • organizuje szkolenia i zawody psów obrończych, towarzyszących i chartów;
  • koordynuje zawody czworonogów, konkursy pracy psów myśliwskich czy mistrzostwa psów towarzyszących i obrończych.

Wystawy psów rasowych organizowane przez ZKwP

W zakresie działalności ZKwP znajduje się także organizacja wystaw. Rokrocznie to ponad 200 różnych wystaw psów rasowych różnej rangi, w tym kilkanaście międzynarodowych, które odbywają się pod patronatem FCI i ZKwP. Wystawy psów rasowych cieszą się popularnością wśród miłośników tych czworonogów.

ZKwP i narodowe rasy psów

ZKwP i narodowe rasy psów

W czasie działalności tego polskiego związku kynologicznego, który należy do największej federacji międzynarodowej, udało się wprowadzić do FCI pięć ras narodowych. Są one uznawane przez światową kynologię. Zalicza się do nich:

  1. chart polski;
  2. ogar polski;
  3. polski owczarek nizinny;
  4. polski owczarek podhalański;
  5. gończy polski.

Dlaczego warto szukać hodowli zrzeszonych w ZKwP?

Dlaczego warto szukać hodowli zrzeszonych w ZKwP

Szukasz nowego pupila? Możesz sprawdzić w ZKwP spis hodowli, które należą do struktur tej organizacji. Kupujący właśnie tam mają pewność, że hodowla jest prowadzona w odpowiedni sposób, a kupowany pies będzie czystej krwi. Warto szukać więc takich miejsc i unikać pseudohodowli.ZKwP to jedyna polska organizacja, która jest uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Zakres jej działalności jest szeroki, ale dla wielbicieli czworonogów najważniejsze jest to, aby szukać psów właśnie w hodowlach zatwierdzonych przez Związek Kynologiczny w Polsce.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)