Nie bez przyczyny jednym z najbardziej popularnych ptaków egzotycznych, które można znaleźć w domowych hodowlach, jest papuga falista. Ten niewielki zwierzak nie ma przesadnie wygórowanych wymagań, a cena za jednego osobnika nie powinna nikogo odstraszyć. Czy papużki faliste są długowiecznymi ptakami? Czym je karmić? Dlaczego zakup tylko jednego ptaka nie jest najlepszym pomysłem? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym tekście. Poznaj bliżej ptaki rodem z Australii!

Papuga falista – charakterystyka

papuga falista charakterystyka

Naturalnym środowiskiem życia i ojczyzną papug falistych jest Australia, a właściwie środkowa część tego kontynentu. Gatunek został odkryty stosunkowo niedawno, bo dopiero na początku XIX wieku. Obecnie te papugi występują na całym świecie, ale w Europie żyją jedynie w hodowlach prywatnych lub w papugarniach.

Jak wygląda papuga falista?

jak wygląda papuga falista

Papuga falista jest niewielkim ptakiem, którego długość ciała wynosi około 20 cm. Zwierzak waży około 25-30 g. Papużki faliste swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym falom. Wzorek w takim kształcie pokrywa ich głowę i skrzydła. Papuga ta ma krótkie łapki i mocny dziób. Każda łapa zakończona jest czterema palcami z ostrymi pazurkami.

W naturze papużka falista jest zielona, ale w hodowli można spotkać się z wielobarwnymi odmianami. Najczęściej będzie niebieska, ale są też ptaki żółte i w kolorach tęczy. 

Papuga falista – samiec a samica

Jak rozpoznać, jakiej płci jest papuga falista? Samiec ma woskówkę ciemnoniebieską, z kolei u samiczek jej kolor jest błękitny lub beżowy.

Wymagania hodowlane papug falistych, czyli klatka i nie tylko

Klatka dla papużki falistej nie musi być bardzo duża, choć powinna być na tyle przestronna, aby ptak (lub para) mógł w niej swobodnie latać. Jaką wybrać?

 1. Powinna mieć co najmniej 70-80 cm długości. 
 2. Najlepiej sprawdza się klatka dla papugi falistej okratowana, z prętami, które nie powinny być położone w większej odległości niż 1-1,2 cm względem siebie. 
 3. Pamiętaj, by w klatce papugi falistej znalazły się żerdzie, na których będzie siedzieć, a także drabinki czy huśtawki do zabawy.
 4. Dno klatki wyłóż niezadrukowanym papierem i regularnie go wymieniaj.

Gdzie postawić klatkę dla papugi falistej?

Klatki dla papugi falistej nie stawiaj w łazience, toalecie czy kuchni. Wybierz raczej salon lub pokój dzienny, ponieważ papużki faliste są towarzyskie i nie lubią być pozostawiane same sobie. Szukając odpowiedniego miejsca, miej na uwadze to, że klatka nie powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie:

 • okna;
 • grzejnika;
 • kominka.

Duże wahania temperatury szkodzą bowiem tym uroczym ptakom. 

O czym pamiętać, zanim wypuścisz papugę falistą?

Pamiętaj, by wypuszczać regularnie papużki faliste. Jednak zanim pierwszy raz otworzysz szeroko klatkę ptaków, niech będą one choć wstępnie oswojone. Okna powinny zaś pozostać zamknięte. Dlaczego? Faliste papugi osiągają duże prędkości podczas lotu, dlatego jeśli zwierzak ucieknie, najpewniej już do ciebie nie wróci.

Jak oswoić papużkę falistą?

jak oswoić papugę falistą

Oswajanie papugi falistej to zadanie stosunkowo łatwe, które nie wymaga od ciebie zbyt dużego doświadczenia i wielkiej wiedzy. Z natury to ptak ufny wobec człowieka. Pamiętaj jednak, aby nie oswajać zwierzaka na siłę. Stopniowo przyzwyczajaj papugę do swojej osoby, mów do niej i dawaj jedzenie na otwartej dłoni. Powinno być kwestią czasu, kiedy zacznie siadać ci na rękach i ramionach.

Typowe choroby papug falistych

Papużki faliste, podobnie jak i inne ptaki ozdobne, mogą cierpieć na różne choroby. Nietypowe zmiany w zachowaniu zwierzęcia mogą wskazywać, że ma problemy zdrowotne. U samców papug falistych często dochodzi do choroby dzioba w postaci przerostu woskówki, która się powiększa, traci kształt i brązowieje. Zwykle choroba mija samoistnie, ale jeśli nie ustąpi, trzeba udać się do weterynarza. Inne schorzenia to:

 • świerzb (atakuje dziób zwierzaka);
 • choroby wirusowe (w tym papilomatoza, która najczęściej atakuje kloakę i jamę dziobową. Pojawiają się tam brodawki, z których sączyć się może krew);
 • nieżyt jelit, który może być spowodowany np. nieodpowiednią dietą ptaka czy brakiem higieny. 

Przy pierwszych dolegliwościach związanych z wypróżnianiem się zwierzęcia czy upierzeniem nie zwlekaj i wybierz się do lekarza weterynarii.

Ile żyją papugi faliste?

ile żyją papugi faliste

Papuga falista w domowych warunkach żyje zwykle około 10 lat. Wiele zależy jednak od zdrowia zwierzaka i odpowiedniej opieki nad nim. Niektóre papużki mogą żyć nawet 5 lat dłużej lub krócej od podanego wieku. Widzisz zatem, jak duży wpływ na długość życia ptaka może mieć twoja postawa.

Co jedzą papugi faliste?

Jak prawidłowo karmić faliste papugi? Najlepiej zapewnić im dobrze zbilansowaną dietę. Najlepsze będą gotowe mieszanki ziaren, w których znajdują się:

 • proso;
 • kanar;
 • owies. 

Papużki faliste bardzo chętnie jedzą również nasiona roślin oleistych, ale nie powinieneś podawać ich zbyt wiele. Od czasu do czasu włącz dla urozmaicenia do ich diety świeżą trawę, zieleninę, a nawet warzywa i owoce w niewielkich kawałkach.

Ile kosztuje papuga falista?

ile kosztuje papuga falista

Na popularność tego kolorowego ptaka wpływa także jego koszt. Ile zatem trzeba zapłacić za papużkę falistą? Cena za jedną to zaledwie 20-30 zł. Para to zaś wydatek rzędu 40-50 zł. Jak widzisz, nie są to wygórowane kwoty i praktycznie każdy, kto chce, może sobie pozwolić na takiego zwierzaka.

Dla kogo papuga falista będzie dobrym wyborem?

Pamiętaj, że papużki faliste mogą żyć nawet 15 lat. Decydujesz się np. na parę młodych osobników? Musisz liczyć się z tym, że bierzesz na siebie wieloletnią odpowiedzialność za skrzydlatych przyjaciół. Falista papuga potrzebuje interakcji z człowiekiem i jest zwierzęciem stadnym, więc warto zapewnić jej ptasiego towarzysza. Jeśli możesz, kup do domu co najmniej dwie papugi faliste, by ptaki się nie nudziły.

Dla kogo papuga falista będzie dobrym wyborem

Papuga falista nie jest dla każdego

Jeśli często nie ma cię w domu, lepiej zrezygnuj z trzymania w domu takiego pupila. Brak czasu na oswajanie ptaka i zabawę z nim to znak, że nie takiego zwierzęcia szukasz. Samotna papuga falista stanie się osowiała, dlatego lepiej nie brać zwierzaka niż narażać go na nudę i dyskomfort psychiczny.

Papużka falista trafiła z Australii do Anglii, gdzie do dziś jest jednym z najchętniej hodowanych ptaków ozdobnych. Przyjazne usposobienie i niewygórowana cena tych ptaków to główne źródła ich popularności. Oswajanie zwierzaka także nie powinno stanowić wyzwania. Najlepiej, byś kupił do domu parkę ptaków, ponieważ na wolności papużki faliste żyją w stadach. Para będzie się czuła u ciebie znacznie lepiej.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)