Jak dokarmiać ptaki zimą?

Zadaj pytanieKategoria: PoradyJak dokarmiać ptaki zimą?
Przemysław zapytał 11 miesięcy temu

Zastanawiam się, jak dokarmiać ptaki zimą? Do tej pory dawałem im suchy chleb, ale potem usłyszałem, że jest to niewskazane.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Rzeczywiście, dokarmianie ptaków pieczywem może im poważnie zaszkodzić. Na szczęście coraz więcej osób zastanawia się, jak dokarmiać ptaki zimą, i zamiast korzystać z powszechnie znanych, ale niekoniecznie właściwych porad, poszukuje lepszych i zdrowszych alternatyw. 
Przede wszystkim należy zapewnić ptakom karmnik, w którym będą mogły się pożywić. Powinien być ustawiony w miejscu bezpiecznym, gdzie nie będą miały dostępu drapieżniki (np. wolno żyjące koty). Karmnik powinien być czysty i posiadać dach sięgający poza dno, aby jedzenie nie miało szansy zmoknąć. 
Co do pokarmu, ptakom warto dostarczać przede wszystkim ziarna; szczególnie lubiany jest słonecznik, owies, pszenica oraz ziarno prosa. Dobry pomysłem jest także przygotowanie płatków owsianych, nasion dyni, a nawet siemienia lnianego. Niektóre ptaki docenią także przysmaki w postaci rodzynek, suszonych moreli i orzechów. Wiele osób wywiesza w karmnikach także słoninę – warto jednak pamiętać, aby była ona niesolona.