W rozmowie na antenie radiowej „Trójki” ekspert wyjaśnił, czego unikać i jak dokarmiać ptaki zimą. Jednym z naszych najważniejszych zadań będzie systematyczność w tej kwestii.

Jak dokarmiać ptaki zimą? Po pierwsze – bądź regularny

Dokarmianie ptaków pomaga tym zwierzętom przetrwać najtrudniejsze miesiące roku. Dostęp do świeżego ziarna jest dla nich niezwykle ważny. Bez niego mogą po prostu nie przeżyć. Stąd też dokarmianie ptaków może być niezwykle cenne, ale nie tylko dla ptaków – również dla nas. Stawiając karmnik możemy poznać lepiej ich zachowanie i przyjrzeć się im z bliska.

Tak będzie jednak tylko wtedy, gdy będziemy się trzymać pewnych zasad. Trzeba wiedzieć, jak dokarmiać ptaki zimą, aby nie wyrządzić im krzywdy.

O tym właśnie mówił Bartłomiej Woźniak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Podkreślał, że niezwykle ważne jest aby całego procesu nie przerywać. Jeśli chcemy dokarmiać ptaki, zacznijmy już na początku listopada i nie przerywajmy karmienia aż do końca kwietnia.

Bartłomiej Woźniak wskazał, że lepiej ptaków nie dokarmiać w ogóle niż robić to nieregularnie. Zwierzęta te przyzwyczajają się do karmnika, w którym znajdują pożywienie.

Jak dokarmiać ptaki zimą? Niektóre z nich potrzebują pokarmu zwierzęcego

Nie wszystkie ptaki zadowolą się też samym ziarnem. Rozmówca radiowej „Trójki” podkreślił, że na przykład dzięcioły czy sikorki potrzebują pokarmu zwierzęcego. Jak sobie z tym poradzić?

Jedną z opcji jest zawieszenie zwykłej słoniny, którą umieścimy na haczyku. Można też ptakom zaserwować kulki z tłuszczu wołowego, które powstaną po zmieszaniu go chociażby z płatkami owsianymi.

Co ważne, powinniśmy unikać karmienia ich chlebem. Może zaszkodzić ptakom, kiedy skwaśnieje w ich przewodzie pokarmowym.

Za: Polskieradio.pl

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.