W polskich miastach coraz częściej będziemy mogli spotykać wydawałoby się egzotyczne zwierzęta. We Wrocławiu spacerowiczom mogą towarzyszyć na przykład papugi.

Papugi, szakale i szopy pracze na ulicach polskich miast

W rozmowie na antenie Radia Wrocław prezes miejskiego ZOO Radosław Ratajszczak poinformował, że nie chodzi wcale o ptaki, które uciekły z jakiejś hodowli. Papuga aleksandretta w Niemczech jest już niezwykle często występującym ptakiem. Wygląda na to, że to samo czeka Wrocław.

Prezes wrocławskiego ogrodu poinformował, że ptaki te przybyły do Europy z Azji. Okazało się, że ten rejon bardzo im odpowiada i już teraz u naszego zachodniego sąsiada można spotkać nawet całe stada tych papug.

Zdaniem prezesa Ratajszczaka to samo może dotyczyć… szakali! Podkreślił, że zwierzęta te mogą żerować w naszych odpadkach i stać się widokiem codziennym na ulicach Wrocławia.

Z kolei dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Katarzyna Szymczak-Pomianowska poinformowała, że we Wrocławiu widziano już także szopy pracze. W mieście różne zwierzęta czują się coraz lepiej między innymi dzięki większym obszarom zielonym.

Alekandretta jest w Europie coraz bardziej popularna

Jeśli chodzi o papugę aleksandrettę, ptak ten swego czasu był popularnym zwierzęciem domowym, a jego posiadanie było w Europie po prostu modne. Na początku XXI wieku jednak odnotowano już istnienie 65 populacji na kontynencie, które liczyły od kilkudziesięciu do kilku tysięcy osobników!

Dane z 2013 roku są jeszcze ciekawsze. Papuga tego gatunku występuje w aż 24 państwach europejskich. To między innymi Wielka Brytana, Niemcy, Holandia ale i Włochy czy Portugalia. W Polsce poza pojedynczymi osobnikami już teraz odnotowuje się niewielkie stada.

Za: radiowroclaw.pl

Źródło zdjęcia: Dr Jyoti Prasad Pattnaik via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.