Dokarmiać należy systematycznie i w stałych miejscach. Nie należy podawać karmy przez cały rok, gdyż w pozostałych sezonach las i pola wyżywią dzikie zwierzęta

– wyjaśnia rzecznik RDLP w Olsztynie Adam Pietrzak.

Dokarmianie zwierząt: jak pomaga się mieszkańcom lasów

Mroźna zima utrudnia egzystencję zwierząt, jednak leśnicy we współpracy z myśliwymi oraz wolontariuszami ze szkół i organizacji pozarządowych pomagają zwierzętom leśnym przetrwać ten trudny okres. W tym celu odśnieża się drogi leśne i miejsca występowania naturalnego występowania pokarmu. Soczysta karma w postaci chociażby buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek stanowi również alternatywę dla wody, do której w zimie jest utrudniony dostęp. W takiej sytuacji w diecie zwierzyny istotną rolę pełnią składniki mineralne, zwłaszcza sól. Lizawki solne, czyli drewniane słupki z kostką soli umieszczoną na wierzchołku są źródłem ważnych pierwiastków. Pod wpływem wilgoci sól rozpuszcza się i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują.

Dokarmianie zwierząt leśnych: apel leśników

Leśnicy apelują, że dokarmianie zwierząt powinno odbywać się tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Takie osoby wskażą odpowiednie miejsce do pozostawienia pokarmu oraz doradzą w kwestii dostarczonego pożywienia, bowiem nieodpowiednie składniki mogą doprowadzić zwierzęta do poważnych chorób, a nawet śmierci.

Źródło: Nauka w Polsce PAP
Źródło zdj. głównego: fot. ilustracyjna Pexels.com

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.