Naukowcy stwierdzili, że pterozaury latające nad Australią można określić mianem ogromnych „smoków”. Miało to miejsce 105 milionów lat temu.

Pterozaur nad Australią

Ogromne i przerażające gady miały latać na wielkim morzem śródlądowym. Istniało ono na terenie dzisiejszego stanu Queensland, ponad 100 milionów lat temu.

Pterozaury miały się żywić przede wszystkim rybami, które łowiły z morza dzięki wyjątkowo długim dziobom. Wyniki swoich badań paleontolodzy opublikowali na łamach „Journal of Vertebrate Paleontology”.

Badania na temat gatunku Thapunngaka shawi udało się przeprowadzić dzięki zachowanej dolnej szczęce gada. Poza tym, naukowcy opierali się na informacjach, które posiadają już na temat przedstawicieli tej samej grupy.

Pterozaur jak smok

Paleontolodzy uważają, że Thapunngaka shawi to pterozaur, który jak żaden inny przypominał mitycznego smoka. Wrażenie robił nie tylko jego rozmiar (rozpiętość skrzydeł dochodziła do siedmiu metrów), ale i wygląd.

Pysk tego gada był wypełniony ostrymi kłami, a naukowcy są zdania że żywił się nie tylko rybami. W jego menu mogły się znajdować także pomniejsze dinozaury.

Jeden z autorów badań, Tim Richards, mówi wprost, że pterozaur był przerażającą bestią. Jego zdaniem, zwierzę najbardziej ze wszystkich przypominało smoka, jakiego każdy z nas zna chociażby z filmów fantasy.

Za: rp.pl, chip.pl

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.