Władze turystycznego raju, jakim są Wyspy Kanaryjskie, wydały ostrzeżenie przed gigantycznymi ślimakami z gatunku Lissachatina fulica. Jest to gatunek inwazyjny, który przenosi niebezpieczne dla ludzi choroby! Szczególnie zagrożone są osoby przebywające na Teneryfie – jeśli planujesz wyjazd, koniecznie zapoznaj się z informacjami, które przedstawiamy w poniższym artykule.

Lissachatina fulica – gigantyczny ślimak zauważony na Teneryfie

W lipcu na Teneryfie, ale także na innych wyspach wchodzących w skład popularnego archipelagu, wykryto obecność gigantycznego ślimaka z gatunku Lissachatina fulica. Jest to gatunek niebezpieczny i bardzo inwazyjny – pochodzi ze wschodniej Afryki. Jak podają tamtejsze służby, zagraża zarówno człowiekowi, jak i ekosystemowi wysp.

Informacji o zagrożeniu nie można zatem bagatelizować. Jeśli więc masz w planach wypoczynek na Kanarach, dowiedz się więcej o tym mięczaku. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z procedury w razie spotkania z nim. Afrykański ślimak lądowy został uznany za jeden ze stu najbardziej inwazyjnych gatunków świata!

Skąd ślimak gigant wziął się na Teneryfie?

Skąd żyjący w Afryce Wschodniej gigantyczny ślimak wziął się na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to import. Groźny mięczak mógł trafić do ładowni statku przewożącego towary na wyspy. Stąd już krótka droga do rozprzestrzenienia się na cały archipelag.

Dlaczego Lissachatina fulica uważany jest za groźny gatunek?

RedEXOX, organizacja wykrywająca inwazyjne obce gatunki, ostrzega przed ślimakiem z gatunku Lissachatina fulica. Jest szczególnie niebezpieczny dla człowieka, ponieważ przenosi groźne choroby, w tym eozynofilowe zapalenie opon mózgowych oraz salmonellozę.

Ślimak może zagrozić również rolnictwu wysp oraz ekosystemowi! Jest bowiem bardzo żarłoczny, w mig rozprawia się plantacjami owoców (na przykład bananów czy papai), a także warzyw. Nie gardzą też dzikimi roślinami. Ich zdolność do adaptacji sprawia, że mogą przetrwać w zróżnicowanym klimacie – zarówno łagodnym, jak i tropikalnym.

Jak rozpoznać ślimaka giganta?

Już samo określanie ich jako gigantycznych, daje obraz tego, jak wyglądają. Ślimaki z gatunku Lissachatina fulica, które zauważono na Teneryfie, osiągają długość do 30 centymetrów i wagę do 1 kilograma. Jeden z kanaryjskich dzienników napisał, że mają wielkość królika! Rocznie każdy osobnik może złożyć nawet 1200 jaj.

Oczywiście nie jest powiedziane, że spotkasz akurat największy okaz. Dlatego warto zwrócić uwagę na wygląd muszli. Jest ona stożkowata, brązowa, poprzecinana złotymi żyłkami.

Jak zachować się po spotkaniu z gigantycznym ślimakiem?

Osoby, które uważają, że mogły spotkać gigantycznego ślimaka, przed którym ostrzegają służby, muszą zachować ostrożność. Nie można zbliżać się do niego ani tym bardziej próbować dotknąć. Należy poinformować o tym odpowiednie instytucje. Szybka reakcja jest ważna dla zabezpieczenia kanaryjskiego ekosystemu, a także zdrowia mieszkańców i turystów, którzy każdego roku przyjeżdżają na Wyspy Kanaryjskie.

Gigantyczny ślimak z gatunku Lissachatina fulica został wykryty w lipcu przede wszystkim na Teneryfie. Nie oznacza to jednak, że inne wyspy w archipelagu Wysp Kanaryjskich są bezpieczne. Należy więc zachować ostrożność i pamiętać o zagrożeniu ze strony tego żarłocznego mięczaka.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.