Fantastyczne wieści dla wszystkich miłośników zwierząt. Panda wielka nie znajduje się już na liście gatunków zagrożonych – zadecydowali chińscy urzędnicy, którzy zajmują się ochroną przyrody.

Panda już nie jest zagrożona

Decyzja ta nie oznacza oczywiście wyjęcia pandy spod ochrony. Nadal gatunek ten będzie się znajdował pod ścisłą ochroną. Wygląda jednak na to, że przyszłość tych zwierząt jest na tyle bezpieczna, że możliwe stało się ogłoszenie tak przełomowych wieści.

Jak podkreśla serwis spidersweb.pl, populacja pand rośnie stabilnie i wygląda na to, że także nasze wnuki będą mogły podziwiać te piękne zwierzęta. Obecnie na wolności żyje 1800 sztuk pand wielkich, a liczba ta wciąż rośnie.

Władze Chin dołożyły wielu starań, aby zadbać o bezpieczeństwo tego gatunku. Panda wielka jest swego rodzaju symbolem tego kraju, który od pewnego czasu zaczął przykładać większą wagę do ekologii.

Jaka przyszłość czeka pandy?

Już wcześniej Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody usunęła pandę wielką z listy gatunków zagrożonych wyginięciem. Decyzji z 2016 roku ostro sprzeciwiały się jednak Chiny i ostatecznie jej nie uznały. Biolodzy dalej walczyli o wzrost liczby pand w Chinach i w końcu mogą ogłosić sukces swoich działań. Wciąż jednak kurczy się jednak powierzchnia lasów bambusowych, co może stanowić ogromny problem w przyszłości i stawia nowe wyzwania przed naukowcami.

Naukowcy podziękowali chińskim władzom za pomoc w walce o przetrwanie tego niezwykle popularnego na świecie zwierzęcia. Podkreślili oni też istotną rolę, jaką odegrały pewne przedsiębiorstwa czy fundacje non-profit. Wskazano tu między innymi na WWF.

Za: Spidersweb.pl

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.