Skoordynowana pomoc ogrodom zoologicznym w Ukrainie obejmuje przede wszystkim działania we współpracy ze specjalistami. W Polsce ogrody zoologiczne zorganizowały się, na ile mogły, aby zabezpieczyć byt tych zwierząt. Sprawdź, jak można im pomóc.

Sytuacja w ogrodach zoologicznych w Ukrainie

Ogrody zoologiczne w Kijowie i okolicach od początku działań wojennych były zamknięte dla zwiedzających. Na jego terenie zgromadziły się nie tylko zwierzęta, lecz także rodziny pracowników. Z uwagi na kończące się zapasy karmy i leków podjęto próbę transportu części zwierząt do Polski. Akcja zakończyła się powodzeniem – obecnie przetransportowani podopieczni z azylu pod Kijowem przebywają w placówce w Poznaniu.

Nieciekawa jest sytuacja w ogrodzie zoologicznym w Charkowie. Część zabudowań została zbombardowana. W efekcie zginęły zwierzęta, a część zapasów przepadła na skutek zniszczeń. Trwają akcje pomocowe dla tej placówki i innych.

Zorganizowana pomoc dla ogrodów zoologicznych w Ukrainie

Zbiórkę pieniędzy i darów przygotowała Fundacja Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA. Została wsparta także przez Radę Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych. W placówce w Łodzi zorganizowano punkt logistyczny, z którego ruszają transporty z pożywieniem, lekami i innymi produktami potrzebnymi w ukraińskich ogrodach zoologicznych. Obecnie w ten sposób wspierane są:

  • rezerwat Askania Nowa w obwodzie chersońskim;
  • Ogród Zoologiczny Lutsk ZOO;
  • Ośrodek Rehabilitacji Niedźwiedzi Brunatnych White Rock Bear Shelter pod Kijowem;
  • ZOO w Kijowie i inne placówki.

Jak możesz wspomóc ogrody zoologiczne w Ukrainie?

W tym przypadku działanie osób postronnych powinno skupiać się przede wszystkim na wsparciu finansowym rzetelnych zbiórek, np. Fundacji PANDA. Alternatywnym rozwiązaniem jest przekazanie darów do centrum logistycznego w łódzkim ZOO. Aby uzyskać informacje, co jest potrzebne, najlepiej skontaktować się telefonicznie z placówką.

Wiesz już, jak wspomóc ogrody zoologiczne w Ukrainie. Ewakuacja i przewóz zwierząt są bardzo trudne, jednak skoordynowane działania to szansa na uratowanie jak największej liczby podopiecznych ZOO.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.