Podróż z Bazylei do Łodzi w dostosowanym do tego celu samochodzie trwała około 12 godzin.

Zoo Łódź: orangutany przyjechały z Bazylei

Łódzkie zoo dotychczas nie gościło orangutanów sumatrzańskich. O tym wiekopomnym wydarzeniu wypowiedział się Tomasz Jóźwik, wiceprezes zoo:

To gatunek, którego nigdy wcześniej w łódzkim Zoo nie hodowano, więc jest to dla nas ogromne wyzwanie. Para przyjechała do nas z zoo w Bazylei, ale nie byli razem w poprzednim ogrodzie, dopiero u nas będą się bliżej poznawać i bardzo liczymy na potomstwo

– powiedział Jóźwik.

Zoo Łódź: orangutany mają specjalnie przystosowany wybieg

Aby umożliwić zwierzętom odpowiednie warunki rozwoju Miejski Ogród Zoologiczny przygotował dla nich specjalny wybieg. Ponadto zadbano również o miejsce, w którym orangutany będą miały spokój i będą odizolowane od zwiedzających:

Opiekunowie cały czas je obserwują. Orangutany na razie są w pomieszczeniach, które będą ich sypialnią. To zaplecze ma być niedostępne dla zwiedzających. Zwierzęta będą z niego wychodziły na wybieg. Mają tam podesty, hamaki i liny, mogą się więc wspinać. Ważne jest, aby uważały to miejsce za swój azyl, do którego będą wracać – opowiada

– wyjaśnia Tomasz Jóźwik.

Para ma na razie do dyspozycji pięć boksów, po 40 m kw. Każdy z nich mierzy 4 m.

Zoo Łódź: orangutany sumatrzańskie zagrożonym gatunkiem

Ketawa to ośmioletnia samica ważąca 30 kg z kolei Budi, to samiec w wieku 17 lat o wadze 80 kg. Zwierzęta będzie można oglądać po tym, jak zaaklimatyzują się w swoim nowym domu. Warto zaznaczyć, że orangutany sumatrzańskie są gatunkiem krytycznie zagrożone wyginięciem. W ostatnich dziesięcioleciach liczba populacji tego gatunku spadła aż o 80%. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wycinka lasów pod przyszłe plantacje palmy olejowej. Zwierzęta te występują endemicznie w północno-zachodniej Sumatrze.

To nie ostatni orangutan jaki dołączy do łódzkiego zoo. W pierwszym kwartale 2022 r. z Francji przyjedzie kolejny samiec.

Zoo Łódź: orangutany sumatrzańskie zamieszkały w Orientarium (zdjęcia)

z27871366VOrangutany sa juz w zoo w Lodzi zamieszkaja w Ori
Zoo w Łodzi
z27871365VOrangutany sa juz w zoo w Lodzi zamieszkaja w Ori
Zoo w Łodzi
z27871363VOrangutany sa juz w zoo w Lodzi zamieszkaja w Ori
Zoo w Łodzi
z27871209VZoo w Lodzi Transport nowych zwierzat ktore zami
Zoo w Łodzi
z27871210VZoo w Lodzi Transport nowych zwierzat ktore zami
Zoo w Łodzi

Źródło: TVP3 Łódź/Lodz.wyborcza.pl
Źródło zdj. głównego: Zoo w Łodzi

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.