To bardzo rzadki i zagrożony gatunek. W Polsce jaszczurki ostrobrzuche możemy spotkać jedynie we wrocławskim zoo, do którego przyjechały w październiku 2018 r.

Zoo Wrocław: jaszczurka ostrobrzucha może przetrwać jedynie w ogrodach zoologicznych

Nikła ilość przedstawicieli tego gatunku sprawia, że narodziny jaszczurki ostrobrzuchej stanowi tym bardziej wyjątkowe wydarzenie. Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo twierdzi, że jedyną szansą na ich przetrwanie są ogrody zoologiczne:

To bardzo ciekawy gatunek żyjący w koronach drzew. Niestety, na skutek ekspansji rolnictwa, jego naturalne siedliska znikają w zastraszającym tempie. Hodowla w ogrodach to dla nich szansa na przetrwanie. Na szczęście nie są kłopotliwymi lokatorami – dość dobrze się rozmnażają, wystarczy im stworzyć odpowiednie warunki. Nasze pary pochodzą od jednego z pierwszych przychówków w Europie sprzed czterech lat, kiedy tylko pięć ogrodów je hodowało. Dziś jest ich na naszym kontynencie już 22

– wyjaśnia Ratajszczak.

Zoo Wrocław: jaszczurka ostrobrzucha występuje tylko w Kenii i Tanzanii

Jaszczurka ostrobrzucha (łac. Gastropholis prasina) to gatunek występujący w naturze tylko w Kenii i Tanzanii. Należy do jaszczurek nadrzewnych o szczupłej budowie i jasnozielonym ubarwieniu z niebieskimi odcieniami. Ma długie i wrzecionowate palce, zakończone haczykowatymi pazurami. Nazwa „ostrobrzucha” wywodzi się od łusek pokrywających jej ciało, które wydają się być trójwymiarowe i ostro zakończone. Ten gatunek wyróżnia niezwykle długi, chwytny ogon, który stanowi nawet 2/3 długości jego ciała sięgającej 35 cm. Taka długość ogona pozwala zwierzęciu bez problemu owinąć i utrzymać się wokół gałęzi. Jaszczurka ta ma bardzo ciekawy rytuał godowy, para przeplata się ogonami, a samiec gryzie samicę w szyję. W efekcie zbliżenia samica składa średnio 6-8 jaj na drzewach, najczęściej w dziupli lub ukryte w korze.

Zoo Wrocław: jaszczurka ostrobrzucha ma niezwykły instynkt macierzyński

O zachowaniu jaszczurki ostrobrzuchej względem młodych, opowiada Karolina Mól-Woźniak:

Co niezwykłe dla jaszczurek, gatunek ten wykazuje troskę rodzicielską. Dba o jaja i w razie niebezpieczeństwa broni ich, choć samych maluchów już nie wychowuje. A mówiąc broni mam na myśli faktyczny atak. Muszę przyznać, że te małe smoki mają nieproporcjonalnie dużo większą siłę zacisku szczęk niż się wydaje. Ugryzienie naprawdę boli! Doświadczyłam tego podczas przenoszenia jaj z terrarium do inkubatora

– powiedziała opiekunka z wrocławskiego zoo.

Nowo wykluta jaszczurka mieszka na razie na zapleczu hodowlanym, wraz z innymi maluchami, w tym żółwiami brunatnymi, czy anolisami brodatymi. Za to jej rodziców można odszukać w jednym z terrariów na pierwszym piętrze Terrarium. To kolejne niezwykłe narodziny w Zoo we Wrocławiu. Nie tak dawno na świat tam przyszedł gibon białopoliczkowy o czym również informowaliśmy na łamach naszego serwisu.

Zoo Wrocław: jaszczurka ostrobrzucha (zdjęcia)

ZOO08413 Jaszczurka ostobrzucha dosrosly osobnik pawilon Terrarium Easy Resize.com 1
Fot. Zoo Wrocław
ZOO08396 Jaszczurka ostobrzucha dosrosly osobnik SAMICA pawilon Terrarium Easy Resize.com 1
Fot. Zoo Wrocław
ZOO08395 Jaszczurka ostobrzucha dosrosly osobnik pawilon Terrarium Easy Resize.com 1
Fot. Zoo Wrocław
ZOO08388 Jaszczurka ostobrzucha dosrosly osobnik pawilon Terrarium Easy Resize.com 1
Fot. Zoo Wrocław
ZOO08381 Jaszczurka ostobrzucha dosrosly osobnik pawilon Terrarium Easy Resize.com 2
Fot. Zoo Wrocław
ZOO08358 Jaszczurka ostobrzucha mlody osobnik zaplecze Easy Resize.com 1
Fot. Zoo Wrocław
ZOO08357 Jaszczurka ostobrzucha mlody osobnik zaplecze Easy Resize.com 1
Fot. Zoo Wrocław
ZOO08347 Jaszczurka ostobrzucha mlody osobnik zaplecze Easy Resize.com 1
Fot. Zoo Wrocław

Źródło: Zoo Wrocław

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.