Lasy Państwowe na swojej stronie internetowej podkreślają, że ptaków jest więcej niż w ubiegłym roku. Wtedy to założono 15 lokalizatorów.
Lasy Państwowe: 19 bocianów czarnych z obrączkami
Informacja na temat obrączkowania ptaków została przekazana za pośrednictwem mediów społecznościowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Leśnicy nie kryją radości informują o tym, że tym razem potrzebnych było aż 19 obrączek i lokalizatorów GPS.
Lasy Państwowe informują, że nadajniki i obrączki zakładano w nadleśnictwach:
- Grotniki;
- Piotrków;
- Poddębice;
- Bełchatów;
- Złoczew;
- Kutno;
- Kolumna.
Prof. Piotr Zieliński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego dodał też, że do niektórych z gniazd wyjeżdżano kilkukrotnie. Chodziło o to, aby wybrać odpowiedni dzień na założenie nadajników. Podał też przykrą informację:
W jednym gnieździe, niestety, doszło do straty lęgu. Najprawdopodobniej kuna leśna zabiła duże pisklę z założonym GPS-em.
Zwierzę zostawiło jednak logger oraz obrączkę w gnieździe i zostaną one użyte ponownie w przyszłym roku.
Co ciekawe, udało się też w tym roku zlokalizować nowe gniazda bociana czarnego. Dołączono je do lokacji, które będą monitorowali leśnicy i naukowcy.
Lasy Państwowe: Lokalizator nie obciąża bociana
W informacji przekazanej za pośrednictwem mediów społecznościowych Lasy Państwowe podkreśliły, że lokalizator waży zaledwie 18 gramów. Dla porównania – bateria AA to 23 gramy.
Bocian czarny waży z kolei około 3 kilogramy, więc nadajnik nie stanowi dla niego istotnego obciążenia i nie przeszkadza w codziennej aktywności. Naukowcy z kolei mogą dzięki temu śledzić losy małych bocianów, gdy te wyfruną z gniazda.
Za: Lasy.gov.pl