Zwierzę zostało bezpieczne odłowione i przetransportowane do Centrum Cites zlokalizowanego na terenie stołecznego ZOO.

Krab na warszawskiej Pradze. Skorupiak znajdował się w pionie kanalizacyjnym

Mieszkanka Pragi-Południe słysząc niepokojące odgłosy wydobywające się ze ścian postanowiła wezwać straż miejską. Na miejsce przybyli funkcjonariusze Ekopatrolu, którzy rozpoczęli poszukiwania „sprawcy”:

„Ustalili, że dźwięki dochodzą z miejsca, w którym znajduje się pion kanalizacyjny. Strażniczka powoli otworzyła małe drzwiczki z dostępem do wodomierzy i… tajemnica została rozwiązana” – napisała straż miejska, która na Twitterze poinformowała o niecodziennym gościu:

Krab na warszawskiej Pradze. Charakterystyka skorupiaka

Krab tęczowy (Cardisoma armatum lub Cardiosoma armatum, inna nazwa: krab trójkolorowy) zamieszkuje północno-zachodnią, nadmorską cześć Ameryki Południowej (Brazylia, Surinam, Gujana, Wenezuela) oraz Morze Karaibskie z występującymi na nim wyspami i podzwrotnikowe regiony Oceanu Atlantyckiego.

Zwierzę jest drapieżnikiem, aczkolwiek ludzie nie są zagrożeni niebezpieczeństwem z jego strony. Skorupiak charakteryzuje się agresywnym charakterem oraz kolorową skorupą stąd też taka nazwa. Szybko aklimatyzuje się wliczając w to domowe hodowle, które muszą zapewnić krabowi odpowiednio dużo miejsca. Żyje do 6 lat (w warunkach domowych) oraz do 10 lat (w naturalnym środowisku). Ciekawostką jest fakt, że w przeciągu całego życia wymienia pancerz do 20 razy osiągając przy tym coraz większe rozmiary.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.