Pracownicy Towarzystwa Zoologicznego oraz Brookfield Zoo w Chicago wymyślili nietypową metodę na ocalenie gatunku żółwia pudełkowego zwanego również terapeną ozdobną. W proces ratowania tych stworzeń przyczyniają się specjalnie wyszkolone psy rasy Boykin spaniel.

Terapeny ozdobne należą do zagrożonych gatunków żółwi, których naturalne środowisko zostało poważnie przekształcone lub zniszczone przez działania ludzi. Populacja tych gadów w ostatnich latach poważnie zmalała, gdzie jest to szczególnie widoczne w stanie Illinois. Z tego też powodu pracownicy jednego z ogrodów zoologicznych postanowili powstrzymać tę tendencję i w tym celu korzystają z pomocy psów rasy Boykin spaniel.

Psy mają za zadanie „łowić” żółwie, które następnie trafiają do naukowców, a ci monitorują ich liczebność oraz badają ich stan zdrowia. Uczeni wykonują później notatki, a gady trafiają ponownie do miejsca skąd zostały złapane. Żółwie pudełkowe są obserwowane od 15 lat. Jest to jedno z najdłuższych badań prowadzonych na jednym gatunku.

Dlaczego akurat Boykin spaniele

Uwzględniając proces trudności zadania wybór Boykin spanieli nie jest przypadkowy. Psy tej rasy charakteryzuje wysoka inteligencja oraz szybkie przystosowanie wiedzy dzięki czemu łatwiej się je szkoli niż inne rasy. Ponadto spaniele nie należą do psów, które wyrządzają krzywdę innym zwierzętom. Dodatkowo ich zmysł myśliwski sprawia, że są idealnymi kandydatami do uratowania gadów zagrożonych wyginięciem.

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.