Zazwyczaj obywatele Ukrainy próbują przekraczać granicę ze swoim ukochanym psem lub kotem, rzadziej z fretkami. Nieczęsto zdarza się, aby tych zwierząt było więcej niż 2 czy 3. Co jednak z osobami, które mają większą liczbę pupili pod swoją opieką? Sprawdź!
Kogo dotyczą procedury powyżej 5 zwierząt?
Z uwagi na agresję militarną Rosji w Ukrainie Główny Inspektorat Weterynaryjny podjął decyzję o uproszczeniu procedur dla uchodźców podróżujących z nie więcej niż pięcioma zwierzętami. Nie są potrzebne żadne dokumenty i badania, trzeba jednak wypełnić oświadczenie i zrealizować dalsze wytyczne. Niestety, przepisy te nie dotyczą osób, które mają ze sobą więcej niż 5 psów, kotów lub fretek. Taki transport nadal jest uważany za komercyjny. Kto najczęściej próbuje przewieźć więcej zwierząt? Są to:
- osoby mające więcej psów, kotów i fretek towarzyszących i żyjących w mieszkaniu;
- hodowcy zwierząt rasowych;
- właściciele i pracownicy przytulisk;
- wolontariusze z organizacji prozwierzęcych.
Co zrobić w takiej sytuacji?
Aby zwierzęta przekroczyły granicę w liczbie większej niż 5 sztuk, muszą:
- być oznakowane;
- mieć ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie;
- mieć świadectwo zdrowia obowiązujące przy transporcie zwierząt na terytorium UE;
- posiadać wynik miareczkowania.
Czy da się te przepisy ominąć? Obecnie nie, ale organizacje prozwierzęce i prawnicy z Polski pracują nad rozwiązaniem tego problemu, który jest krzywdzący zwłaszcza dla hodowców, czy osób zajmujących się zwierzętami bezdomnymi. Dobrym rozwiązaniem jest kontakt z polskimi organizacjami w celu załatwienia stosownych zezwoleń. Alternatywnie poleca się uchodźcom znalezienie dodatkowych osób, które przyjmą na czas przekraczania granicy psy „na siebie”.
Z pewnością jest to problem, na który należy znaleźć jak najszybsze rozwiązanie. Będziemy na bieżąco informować o zmianach przepisów w tym zakresie.