Dom tymczasowy jest miejscem, w którym – zgodnie z nazwą – pies przebywa przez jakiś czas. Zazwyczaj datą graniczną jest przeniesienie do innego miejsca, zwykle domu stałego. Do prowadzenia domu tymczasowego musisz się dobrze przygotować. To zadanie wymagające nie tylko nakładu finansów i czasu, ale również wiedzy i odporności psychicznej.

Pamiętaj o formalnościach

W tym przypadku jest to bardzo istotne. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprościło procedury wjazdu zwierząt do Polski. Obecnie nie trzeba żadnych dokumentów, nawet potwierdzenia szczepienia czy chipu. Konieczne jest natomiast wypełnienie oświadczenia na granicy. Tam podawany jest docelowy adres, pod którym będzie przebywać zwierzę. Wszystkie procedury – chipowanie, szczepienie – wykonywane są na koszt budżetu państwa, dlatego warto o to zadbać.

Nie pozwalaj na to, aby pies dotarł do ciebie nielegalnie. Psy z Ukrainy, które zostały w ten sposób przewiezione, będą zabierane do schronisk. W skrajnych przypadkach mogą być również usypiane, dlatego ważne jest, aby nie zaniedbać formalności.

Izolacja – podstawowa kwestia

Jeśli pies jest zachipowany i zaszczepiony przeciwko wściekliźnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wymóg izolacji go nie obejmuje. Jeśli jest jednak inaczej albo nie da się udowodnić faktu szczepienia, zwierzę zostaje poddane kwarantannie. Może ją odbywać w miejscu tymczasowego albo docelowego pobytu, czyli również w twoim domu tymczasowym. Możesz z nim wychodzić na spacery, jednak przez 30 dni pies nie powinien opuszczać Polski. Zadbaj o to, aby raczej nie miał kontaktu z innymi psami, zwłaszcza jeśli wcześniej był bezdomny czy ma problemy w kontaktach ze zwierzętami.

Przygotuj sprzęt i karmę

Czego potrzebujesz, jeśli chcesz prowadzić dom tymczasowy dla psa z Ukrainy? Przydadzą ci się:

  • dobrej jakości karma sucha i mokra – nie wiesz, w jakim stanie przyjedzie pies, dlatego zrób mały zapas obu produktów; bardzo ważne jest to, aby nie była to karma z marketu, tylko dobrej jakości pożywienie;
  • obroża, szelki i smycz – w nowym miejscu zwierzę, zwłaszcza takie, które wykazuje objawy związane z przejściem traumy, warto zabezpieczyć podwójnie. Wybierz długą smycz przepinaną, która z dwóch stron ma karabińczyki, i przypnij ją zarówno do obroży, jak i szelek;
  • adresówka – wypisz na niej swój numer telefonu i, opcjonalnie, adres;
  • preparaty przeciwko kleszczom – zabezpiecz psa przed ugryzieniami pajęczaków, często skutkującymi chorobami;
  • legowisko, opcjonalnie klatka kennelowa – jako bezpieczne schronienie dla psa;
  • gryzaki, smakołyki – najlepiej naturalne;
  • zabawki do wylizywania – możesz je wypełnić mokrą karmą; wylizywanie instynktownie wycisza psa, dlatego będzie on w stanie łatwiej przystosować się do nowych warunków.

Pamiętaj, że niektóre rzeczy – np. witaminy, środki do pielęgnacji – musisz kupić nieco później, gdy już zobaczysz i poznasz czworonoga.

Pamiętaj o nakładach finansowych

Opieka nad psem – nawet tymczasowa – wymaga nakładów finansowych. Choć podstawowe aspekty jak chipowanie czy szczepienie opłaca budżet państwa, to jednak pozostają jeszcze inne kwestie. Pies może być w złym stanie, wymagać opatrzenia ran, czy wizyty u groomera z uwagi na kiepski stan sierści. Niekiedy konieczna jest też inwestycja w usługi behawiorysty. Część tych rzeczy oferowana jest nieco taniej, gdy zarejestrujesz się jako dom tymczasowy w organizacji lub skontaktujesz z lokalnymi punktami oferującymi zniżki dla psów z Ukrainy.

Dom tymczasowy dla psa z Ukrainy – zastanów się, czy podołasz

Nie ma nic gorszego dla psa, który przyjechał z daleka i przeżył traumę, niż szybka zmiana domu. Zanim zaoferujesz dom tymczasowy dla psa z Ukrainy, zastanów się, czy podołasz temu zadaniu. Mowa nie tylko o kwestiach finansowych czy związanych z zaangażowaniem czasu i sił. Bardzo ważne jest to, abyś miał odpowiednią wiedzę na temat zachowania zwierząt, zwłaszcza takich, które mogły przejść traumę i stresujące wydarzenia, np. ostrzał czy bombardowanie.

Przygotuj się na potencjalne problemy z czworonogiem

Pamiętaj, że w Ukrainie nie ma systemowych rozwiązań związanych z opieką nad bezdomnymi psami. W związku z tym wiele zwierząt nie jest objętych nadzorem specjalistów. Pies, który do ciebie przyjedzie, może bać się ludzi, reagować na nich agresją – również na tle lękowym – bronić zasobów, nie umieć chodzić na smyczy. Na wszystkie te opcje musisz być odpowiednio przygotowany.

Jeśli chcesz zostać domem tymczasowym dla psa z Ukrainy, musisz poczynić pewne przygotowania. Najpierw jednak zastanów się, czy dasz radę psychicznie poradzić sobie z opieką nad psem, który może mieć różne problemy behawioralne. Jeśli nie jesteś tego pewien, weź do domu tymczasowego psa, który już przebywa w schronisku czy fundacji w Polsce. W ten sposób zrobisz miejsce dla potrzebujących zwierząt z Ukrainy.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.