Rasy psów obronnych najchętniej wybierane są przez osoby, które mają duży teren i chcą, aby ich majątek był dobrze chroniony. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tu o zwierzęta agresywne (chociaż część ras obronnych znajduje się na liście psów uznawanych za niebezpieczne).

Cechy psów obronnych to duży rozmiar, rozbudowana masa mięśniowa, wrodzona odwaga oraz instynkt stróżowania. Powinny one pochodzić z dobrych hodowli i być odpowiednio szkolone. Będą wówczas w stanie odstraszyć intruza i zapanować nad sytuacją bez nadmiernej agresji. 

Najważniejsze kwestie

  • Pies powinien pochodzić z dobrej hodowli i być odpowiednio zsocjalizowany ✔️
  • Każdy pies wymaga odpowiedniego wychowania ⚠️
  • Nie każdy masywny pies będzie miał instynkt obronny i odpowiednią czujność

Pies obronny – anatolijski pies pasterski

Anatolian to bardzo duży pies obronny w typie molosa górskiego. Pochodzi z Turcji, gdzie został wyhodowany do ochrony dużych stad owiec. Rasę cechuje duża lojalność względem przewodnika oraz niezależność i samodzielność w podejmowaniu decyzji. 

Szkolenie

Wzorcowo są to psy zrównoważone i czujne, które jednak potrzebują szkolenia z posłuszeństwa. Braki w wychowaniu mogą doprowadzić do tego, że pies będzie reagował na sytuację bez oglądania się na właściciela.

Ze względu na duże rozmiary i siłę anatoliana może mieć to przykre konsekwencje i stanowić zagrożenie dla otoczenia. Dobrze wyszkolony anatolijski pies pasterski może natomiast samodzielnie zapanować nad trudną sytuacją. 

Airedale terrier

psy obronne Airedale terrier

Airedale terriery to psy obronne, łagodne dla dzieci, na co dzień są doskonałymi towarzyszami. Początkowo była to rasa przede wszystkim myśliwska, przeznaczona do polowań na grubego zwierza. W późniejszym czasie w Niemczech psy te z doskonałym skutkiem pełniły funkcje obronne. Ze względu na silny instynkt myśliwski zwierzęta te potrzebują intensywnego i konsekwentnego szkolenia. 

Charakter airdale terriera

Są wesołe i uwielbiają zabawę, dlatego doskonale sprawdzą się w domach osób, które chcą mieć w psie dobrego towarzysza, który jednocześnie będzie pełnił funkcje obronne. W żadnym wypadku nie nadają się one do kojca, muszą mieszkać w domu wśród swoich bliskich. Mocno przywiązują się do człowieka, ale są też zacięte.

Doberman

psy obronne - doberman

Dobermany to duże, silne psy obronne, które są dosyć popularne w naszym kraju. Ze względu na silny instynkt stróżowania przez wiele lat pełniły przede wszystkim funkcje użytkowe. Obecnie psy tej rasy są bardzo cenione jako zwierzaki do towarzystwa. Wśród psów wyróżnia je przede wszystkim wygląd.

Jaki jest doberman?

Wbrew powszechnej opinii doberman nie nadaje się do życia w kojcu i to nie tylko ze względu na sierść. Bardzo przywiązuje się do swojej rodziny i najszczęśliwszy jest w momencie, kiedy ma ją blisko siebie. Szkolenie tych psów powinno zacząć się wcześnie, najlepiej jeszcze w hodowli.

Doberman słynie z wyjątkowej inteligencji i bardzo szybko się uczy, cechują go cierpliwość i odwaga. Jego relacje z opiekunem powinny jednak być oparte na szacunku do potrzeb psa.

Catahoula leopard dog

psy obronne - catahoula leopard dog

Catahoula to rasa psów obronnych, która w naszym kraju nie jest szczególnie popularna. Zwierzęta te zostały ukształtowane w Stanach Zjednoczonych, gdzie spełniają się jako psy bojowe i obronne. To bardzo odporna, zdrowa i długowieczna rasa, która swoimi cechami charakteru przekonuje do siebie kolejne osoby.

Cechy psa rasy catahoula

Catahoula leopard dog występuje w przepięknych umaszczeniach. Wymaga bardzo intensywnego szkolenia metodami pozytywnymi, ponieważ ma mocny charakter i skłonności do silnego uporu.

Jako pies obronny sprawdza się świetnie, chociaż pozostawiony sam sobie i niewychowany może wykazywać agresję. To rasa przeznaczona wyłącznie dla doświadczonych opiekunów, którzy odpowiednio wykorzystają jej umiejętność samodzielnej pracy.

Komondor

psy obronne komondor

Komondor to pies o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Jego sierść układa się w długie sznury, które sięgają niekiedy aż do samej ziemi. To spokojne i raczej zdystansowane zwierzęta, które nie okazują na co dzień nadmiernej czułości. Swoją rodzinę darzą jednak uczuciem i są gotowe zaciekle jej bronić. Ze względu na silny instynkt stróżujący służą jako duże psy obronne, zajmowały się m.in. pilnowaniem zwierząt hodowlanych. 

Komondor ma skłonność do chodzenia własnymi drogami i jest trudny w wyszkoleniu. Pracę z nim należy zaczynać wcześnie, a socjalizacja koniecznie musi odbyć się jeszcze w hodowli. Psy tej rasy dobrze radzą sobie z samotnością, nie można jednak wykluczać ich z życia rodzinnego. Potrzebują regularnego kontaktu z człowiekiem.

Od Redakcji

Komondor to tylko jedna z ras zaliczanych do węgierskich psów pasterskich. Bardzo często mylony jest z puli. Ten pies jest jednak nieco mniejszy i ma krótsze dredy.

Bulterier – czy to pies obronny?

Bulterier, szczególnie w kolorze białym, wciąż kojarzy się z szalenie niebezpiecznym zwierzęciem. Tymczasem ten mały pies obronny jest na co dzień wesołym i kochającym pieszczochem, który uwielbia zarówno dzieci, jak i inne zwierzęta.

Są to psy niezwykle inteligentne, które jednak słyną z uporu i w szkoleniu uczestniczą przede wszystkim wtedy, kiedy mają na to chęć. Należy zaczynać pracę wcześnie, aby nie doprowadzić do utrwalenia się złych nawyków. 

psy obronne - bulterier

Bulteriery na ogół mogą akceptować obcych ludzi. Mimo wszystko nieproszonych gości potrafią świetnie odstraszyć. Nie są agresywne i z reguły nie robią nikomu krzywdy, jednak efekt psychologiczny, który wywołują, sprawia, że nikt niepożądany raczej nie zbliży się do twojej posesji.

Owczarek belgijski malinois

Malinois, w zależności od linii, służy obecnie do stróżowania, psich sportów lub, rzadziej, jest psem pasterskim. Psy tej rasy często bywają wykorzystywane w służbach mundurowych lub ratowniczych. Te wszechstronne psy pracujące świetnie sprawdzają się jako stróże.

Mogą zachwycić swoją inteligencją, jednak zanim się na nie zdecydujesz, zbierz wszystkie informacje na temat ich wychowania. Z natury są bardzo odważne i niezwykle szybko reagują na bodźce, przez co wykazują sporą samodzielność i źle znoszą brak zdecydowanego prowadzenia.

psy obronne - owczarek belgijski malinois

Szczególnie ta ostatnia cecha powinna być przyczynkiem do wczesnego rozpoczynania szkolenia. Nie wolno zaniedbywać wychowania psów tej rasy, ponieważ niewyszkolone mogą działać w sposób, który nie jest przez nas pożądany. Budzą respekt i mogą bronić swoich terytorium i rodziny.

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie to jedna z najczęściej kupowanych w Polsce ras. Psy te są nie tylko dobrymi towarzyszami rodziny, ale także świetnymi stróżami. Wynika to z ich ogromnej odwagi oraz dużej inteligencji. W przeciwieństwie do innych obronnych ras psów wilczury nie przejawiają praktycznie żadnej niezależności. Przewodnik jest dla nich najważniejszym punktem odniesienia i uwielbiają z nim współpracować. 

psy obronne - owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki powinien być poddany szkoleniu, które zaczyna się wcześnie. W przeciwnym razie może cechować się zbyt dużą brawurą, a nawet stawać się agresywny. Dodatkowo jest to rasa bardzo lubiana przez pseudohodowców, dlatego warto zwracać uwagę na dokumenty wybieranych przez ciebie szczeniaków. 

Psy obronne – owczarek środkowoazjatycki

Uważany jest za jedną z najstarszych ras psów. Potocznie owczarka środkowoazjatyckiego nazywa się azjatą lub ałabajem. Ten czworonóg charakteryzuje się silną i proporcjonalną budową ciała. Jego tułów jest umięśniony i szeroki.

Głowę ma masywną, a uszy krótkie o trójkątnym kształcie. Ałabaj jest psem dumnym, pewnym siebie i wytrzymałym fizycznie. Potrzebuje on codziennych, długich spacerów, świetnie czuje się na otwartej przestrzeni.

psy obronne - owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki po odpowiednim wyszkolenie będzie psem zrównoważonym i bezpiecznym. Aby tak się stało, socjalizację azjaty należy rozpocząć już od wieku szczenięcego. Potrzebuje on często kontaktu z członkami rodziny, aby w pełni czuł swoją przynależność.

Nie wykazuje zachowań agresywnych wobec dzieci, aczkolwiek trzeba pamiętać, aby kontakt ałabaja z młodszymi członkami rodziny był pod nadzorem osób starszych. Owczarek środkowoazjatycki jest psem, który rzadko choruje, a jego średnia długość życia wynosi 11-15 lat. 

Pirenejski pies górski 

Pirenejskie psy górskie to bardzo duże zwierzęta, które wyróżniają się grubym białym futrem. Zostały ukształtowane w okolicach Pirenejów, gdzie służyły do obrony dużych stad przed drapieżnikami. Z tamtych czasów pozostał im bardzo silny instynkt stróżowania. 

psy obronne - pirenejski pies górski

Obecnie psy tej rasy chętnie wybierane są przez właścicieli dużych posesji. Na co dzień bardzo zrównoważone i spokojne, przywiązują się do opiekunów i lubią mieć z nimi kontakt. Dla nieproszonych gości są bezlitosne i potrafią szybko rozprawić się z intruzami.

Ze względu na bardzo duże rozmiary i siłę fizyczną szkolenie pirenejskich psów górskich powinno zacząć się wcześnie i być intensywne. Zyskamy w ten sposób stabilnego i skutecznego stróża. 

Rhodesian ridgeback

Spośród rasowych psów obronnych rhodesiany wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale także historią. Rasa ma swoje korzenie w Afryce, gdzie jej potomkowie byli używani do polowania na lwy. Wykazuje wyjątkową odwagę tam, gdzie inne psy się wycofują.

W Polsce nie jest to obecnie rasa szczególnie popularna, ma jednak swoich ogromnych miłośników. 

psy obronne - rhodesian ridgeback

Rhodesian świetnie sprawdza się jako stróż. Warto jednak pamiętać, że jest to pies bardzo wymagający, który wymaga intensywnego szkolenia kynologicznego.

Najlepiej, aby rozpoczęło się ono wcześnie i było połączone z socjalizacją. W przeciwnym razie ten majestatyczny i piękny pies może zachowywać się w sposób, który będzie nie tylko nieskuteczny, ale wręcz zagrażający bezpieczeństwu.

Psy obronne – podsumowanie

Lista psów obronnych jest długa i z łatwością można znaleźć na niej rasę, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Warto jednak pamiętać o tym, że aby pies był skutecznym obrońcą, nieufnym wobec obcych, potrzebuje nie tylko konkretnych genów i linii, z której się wywodzi, ale także odpowiedniego wychowania.

Właśnie dlatego są to zwierzęta dla doświadczonych właścicieli, którzy są gotowi przejść razem z nimi odpowiednie szkolenie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz owczarka niemieckiego, czy dobermana, kluczem do sukcesu będzie odpowiednie wychowanie.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najgroźniejsze psy?

Istnieje urzędowa lista ras psów agresywnych, na których posiadanie trzeba mieć zezwolenie. Zaliczają się do nich:

Nie oznacza to jednak, że psy te są najgroźniejsze. Ogromną rolę w kształtowaniu zachowań agresywnych odgrywa bowiem wychowanie psa.

Jaki pies ma najsilniejszy uścisk szczęk?

Jest to owczarek anatolijski, który gryzie z siłą ok. 337 kg. Na następnym miejscu jest przedstawiciel rasy tosa inu z siłą szczęk na poziomie 252 kg.

Czy większe psy są mądrzejsze?

Nie udowodniono w żaden sposób, aby rozmiar szedł w parze z inteligencją. Za najbardziej inteligentne często uznane są rasy pracujące, ale to, że pies jest niezależny i niechętny do pracy nie świadczy o inteligencji, a raczej – chęci do współpracy. Mit ten jest powielany, bo wiele małych psów nie jest wychowywanych, przez co wydają się nieposłuszne.

Jak wytresować psa na psa obronnego?

Jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy i wykształcenia, nie rób tego sam! Możesz sprawić, że pies będzie nieobliczalny. Udaj się raczej na kurs obrony.

Jaka rasa psa obronnego?

Oprócz wymienionych wyżej ras sprawdzą się też inne psy obronne, terytorialne, nieufne w stosunku do obcych, a przy tym opanowane, jak np. mastif tybetański, owczarek podhalański. Pamiętaj jednak, że każdy pies potrzebuje odpowiedniego szkolenia, już od okresu szczenięcego. Co więcej, nie każdego muskularnego psa cechują nieufność i czujność. Bokser czy dog niemiecki, choć duże, należą do specyficznych ras raczej przyjaznych człowiekowi.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.