Nie wszystkie psy to urodzeni pływacy 🙂

Czy wszystkie psy potrafią pływać pethomer

Wiele osób błędnie myśli, że wszystkie psy potrafią pływać z natury. To nieprawda. Chociaż większość psów aktywnie próbuje pływać, jak już się znajdzie w wodzie, to nie wszystkie psy są dobrymi pływakami lub są w stanie utrzymać się na powierzchni. Psy zwykle dzielą się na trzy kategorie:

  1. Psy, które kochają wodę. Te psy mają zwykle grubą, wodoodporną sierść i płetwiaste łapy. 
  1. Psy, które niechętnie pływają, ale można je nauczyć.
  1. Psy, które mają problemy z utrzymaniem się na powierzchni z powodów fizjologicznych, są to głównie rasy brachycefaliczne, rasy ciężkie lub rasy krótkonogie. Dodatkowo, psy bezwłose lub o delikatnej sierści często nie lubią wody, ponieważ łatwo się schładzają. Choć oczywiście są wyjątki od każdej reguły.

Jakie rasy psów lubią pływać?

Niektóre psy były hodowane do ratownictwa wodnego i pływania. Rasy te zazwyczaj są nie tylko doskonałymi pływakami, ale również bardzo lubią wodę. Do ras kochających wodę należą Retrievery i Spaniele, takie jak:

Rasy te mają zwykle mocne i długie, tylne nogi, które doskonale nadają się do pływania. 

Pamiętaj, że nawet silni pływacy mogą się zgubić w wodzie, zostać wciągnięci przez prądy, doznać kontuzji lub spaść z łodzi i nie będą w stanie utrzymać się nad powierzchnią. Wszystkie psy powinny korzystać z kamizelki ratunkowej, gdy znajdują się w pobliżu wody.

Które rasy nie potrafią pływać z natury?

Czy wszystkie psy potrafią pływać pethomer

Z reguły rasy psów, które nie potrafią pływać, mają pewne wspólne cechy. Na przykład rasy brachycefaliczne – te o płaskich lub wyjątkowo krótkich pyskach – na ogół nie nadają się do pływania, ponieważ zbyt łatwo jest im nabrać wody do nosa, co grozi utonięciem. Psy o dużych, beczkowatych ciałach mają trudności z utrzymaniem się na powierzchni, podobnie jak psy o długich ciałach i krótkich nogach. Psy o długiej sierści lub grubej podwójnej sierści również mogą zmagać się z pływaniem. – mówią eksperci z Pethomer.com

Niektóre rasy wydają się umieć pływać od momentu zobaczenia zbiornika wodnego, podczas gdy inne po prostu nie widzą sensu pływania. 😉 Istnieją również rasy, które mają taki rozkład masy (na przykład buldogi), który nie pozwala im dobrze pływać bez kamizelki ratunkowej. Oto przykłady ras, które nie potrafią z natury pływać:

Chociaż mitem jest, że wszystkie psy są naturalnymi pływakami, to z kamizelką ratunkową i kilkoma lekcjami pływania dla psów, każda rasa powinna być w stanie sprawnie poruszać się w wodzie.

Jak oswoić psa z wodą?

Kiedy zaczynasz naukę pływania z psem, kluczem do sukcesu jest kamizelka ratunkowa zarówno dla psa, jak i dla Ciebie. Ale ważne jest także sprytne przywołanie psa do wody, tak aby sam chciał do niej wejść. Niezależnie od tego, czy będzie to zabawa z Tobą, czy z zabawką, stwórz sytuację, która zachęci psa do samodzielnego wejścia do wody. Warto wziąć ze sobą ulubioną zabawkę lub piłkę psa. Gdy zwierzak już przyjdzie do Ciebie, możesz delikatnie unosić go w wodzie, trzymając za uchwyt kamizelki ratunkowej, aby umożliwić psu wiosłowanie. Nie wciągaj psa do wody na siłę i pamiętaj o założeniu własnej kamizelki ratunkowej. Jeśli Twój pies wpadnie w panikę, może wspiąć się na ciebie, aby uciec, a zwłaszcza z dużym psem, może to zagrozić Waszemu bezpieczeństwu.

Inną metodą zalecaną przez behawiorystów jest znalezienie przyjaciela z psem, który już jest pewnym pływakiem. Zaaranżuj czas swojemu pupilowi, aby obserwował, jak inny pies pływa. Jeśli zwierzaki się zaprzyjaźnią, pozwól swojemu czworonogi (oczywiście w kamizelce ratunkowej) podążać swobodnie za tym drugim psem. Dzięki tej technice psiak może obserwować i uczyć się od najlepszych. 😉 Ale co ważniejsze, zobaczy, jak fajna i zabawna może być woda.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.