Jak nauczyć psa sikać na matę? Nie zrażaj się i bądź cierpliwy! Każdy psiak uczy się w swoim tempie, a wpadki zdarzają się każdemu. Przepis na to, jak nauczyć psa sikać na matę wcale nie jest trudny. Właściciel przede wszystkim nie powinien karać swojego pupila, jeżeli ten załatwi się w nieodpowiednim miejscu. Nie chcesz przecież, aby twój pies się niepotrzebnie stresował. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak nauczyć swojego psa czystości, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Czym jest mata higieniczna dla psa?

Mata higieniczna to sposób na to, by uniknąć kałuż w mieszkaniu. Jeżeli zastanawiasz się, jak nauczyć psa sikać na matę, to warto najpierw zrozumieć, czym jest mata higieniczna. Produkt ten pomoże ci nauczyć psa załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w wyznaczonym miejscu. Najczęściej taki podkład pokryty jest specjalnym żelem, który pochłania brzydkie zapachy. Dolna część maty wykonana jest z folii, co sprawia, że podłoga pod nią nie ulegnie zabrudzeniu. Większości mat nie trzeba wymieniać po jednym użyciu, mocz bardzo szybko wchłania się w żelową powierzchnię.

Na rynku dostępne są maty o różnych zapachach. Zwykle ma to na celu zniwelowanie przykrych woni, ale są również maty pachnące trawą. W tym przypadku zapach ma kojarzyć się psu z naturalnym środowiskiem. Może to znacznie wpłynąć na szybkość nauki załatwiania się na zewnątrz. Podkłady higieniczne bardzo dobrze spełniają swoją rolę. Dzięki swojej praktyczności i wygodzie spodobają się większości zwierzaków. Jeżeli zastanawiasz się, jak nauczyć szczeniaka sikać na matę, to odpowiedź znajdziesz poniżej!

Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę?

Małe psy potrafią załatwić się na podłogę bez żadnego sygnału ostrzegawczego. Jednak w większości przypadków można spokojnie zauważyć, kiedy maluch szykuje się do załatwienia swoich spraw. Najczęściej dzieje się to około dwudziestu minut po jedzeniu, a także tuż po wstaniu. Staraj się obserwować szczeniaka i kiedy masz podejrzenia, że chce mu się siku, jak najszybciej przenieś psa na matę. Ważne jest budowanie pozytywnych skojarzeń. Za każdym razem, kiedy maluch z sukcesem załatwi się w odpowiednie miejsce, nagradzaj go smaczkami oraz bądź jak najbardziej entuzjastyczny. Oczywiście bardzo ważna jest równoległa nauka czystości na spacerach, natomiast mata będzie bardzo dobrym pierwszym krokiem w treningu!

Nie zwlekaj z nauką higieny u swojego psa. Już podczas pierwszych godzin pobytu w domu należy zacząć uczyć psa pewnych nawyków. Jak nauczyć psa sikać na matę? Rozłóż ją i pokaż swojemu pieskowi. Obserwacja jest bardzo ważna. Kiedy tylko zauważysz dziwne zachowanie u szczeniaka, umieść go na macie. Po każdym jego przebudzeniu i posiłku również należy to zrobić. Dzięki temu szybko nauczy się on załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w odpowiednim miejscu. Za każdym razem po udanym skorzystaniu z maty koniecznie pochwal swojego pupila i nagródź go przysmakiem. W okolicy maty dbaj o czystość. Mata nie może być brudna lub mokra, ponieważ może to znacznie zniechęcić pupila. Odchody należy usuwać na bieżąco. Jeżeli twojemu psiakowi zdarzy się wpadka, to nie krzycz na niego. Nauka może czasami trwać dosyć długo, jest to sprawa indywidualna dla każdego psa. Wspieraj swojego psa i staraj się, by czuł się bezpiecznie!

Jak wybrać odpowiednią matę dla psa?

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę? Ważny jest wybór odpowiedniej toalety! Specjalna mata musi być chłonna, czyli dobrze absorbować wilgoć oraz zatrzymywać nieprzyjemne zapachy. Jej dolna warstwa powinna być wykonana z nieprzemakalnego materiału. Chłonność to bardzo ważna cecha maty, dzięki temu twój pies nie będzie wynosił wilgoci na łapach. Rozmiar maty zależy od wielkości psa. Istotne jest również miejsce, w którym mata będzie się znajdowała. Staraj się nie umieszczać jej w pobliżu misek do jedzenia oraz legowiska. Na początku możesz rozłożyć kilka mat, a później ograniczyć ich liczbę do jednej. Jak nauczyć psa sikać na matę? Staraj się nie zmieniać jej położenia w czasie nauki!

Jak nauczyć dorosłego psa sikać na matę?

Wiesz już, jak nauczyć szczeniaka sikać na matę. A co ze starszymi psami? Wiele z nich może mieć problem z wytrzymaniem do spaceru. Starsze psy bardzo często załatwiają się w jedno wybrane miejsce. To właśnie tam powinieneś umieścić matę higieniczną. Jeżeli twój czworonóg załatwi się na matę, to powinieneś nagrodzić go smakołykiem i pochwalić. Pies szybko zrozumie, że wybrał właściwe miejsce do załatwienia swojej potrzeby. Nie będzie już zestresowany wpadką! Jeżeli psi przyjaciel nie chce załatwiać się na matę w domu, to można zabrać ją ze sobą na spacer i tam przeprowadzić proces nauki. Jeżeli twój pies ma problemy zdrowotne związane z oddawaniem moczu, to rozwiązaniem może być także pielucha dla psa.

Dlaczego powinieneś zdecydować się na matę dla psa?

Szczególnie opiekunowie szczeniąt powinni zastanowić się nad zakupem maty higienicznej. Szczeniaki, które nie zostały jeszcze w pełni zaszczepione, nie powinny wychodzić na spacery, ponieważ mogłyby mieć tam bezpośredni lub pośredni kontakt z innymi zwierzętami. Jeżeli nie masz ogródka i nie chcesz ryzykować zdrowia szczeniaka podczas spaceru, to wybierz matę higieniczną dla psa! Szczeniaki nie mają jeszcze do końca rozwiniętego układu moczowego, dlatego załatwiać swoje potrzeby mogą nawet kilkanaście razy dziennie. Bardzo pomocna w takim wypadku może być właśnie mata higieniczna.Pamiętaj jednak, że mata lub kuweta nigdy nie powinny zastępować prawdziwego spaceru!

Pies nie chce załatwiać się na matę – co zrobić?

Jeżeli masz problem z nauczeniem swojego psa załatwiania się na matę lub masz inne problemy z jego wychowaniem, to możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Szkółki dla psów dysponują wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, która pomoże ci w wychowaniu pupila. Po podstawowym kursie posłuszeństwa powinieneś móc już zapanować nad swoim zwierzęciem. Ważna jest tutaj jednak regularność ćwiczeń. Bardzo często problem z załatwianiem się leży w sferze psychologicznej psa. Pies musi zrozumieć, że samo sikanie jest dobre, ale ważne jest miejsce, w którym czynność ta jest wykonywana. Dlatego właśnie nie powinieneś karać swojego czworonoga za wpadki. Jest to klucz do tego, jak nauczyć psa sikać na matę. Jeżeli pies będzie bał się załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, to może to przysporzyć ci wielu problemów. Może on nawet bać się wypróżniania podczas spacerów w twojej obecności.

Sprawdź zdrowie pupila

Problemy z sikaniem na matę mogą być również spowodowane przez kwestie zdrowotne. Przyczyny mogą być tutaj bardzo zróżnicowane. Powodem może być cukrzyca lub choroby związane z układem moczowym. Takie sytuacje wymagają pilnego kontaktu z weterynarzem, który będzie mógł określić dokładną przyczynę problemów z wypróżnianiem. Weterynarz dobierze również odpowiednie leczenie oraz przekaże, jak prawidłowo dbać o chorego czworonoga. Stały kontakt z lekarzem weterynarii jest bardzo ważny. Przewlekły ból może sprawić, że twój pies będzie sikał bardzo niechętnie, co może doprowadzić do wielu komplikacji. Problem z tym, jak nauczyć psa sikać na matę, może rozwiązać właśnie weterynarz. Skontaktuj się z nim, zanim przejdziesz do terapii behawioralnej.

Jak nauczyć psa sikać na matę? Ważna jest tutaj cierpliwość właściciela. Powinien on rozumieć, że wpadki się po prostu zdarzają. Po pewnym czasie twój pupil zrozumie, gdzie znajduje się odpowiednie miejsce do tego, by się załatwić.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.