Buldog może być niewielkim, uroczym psiakiem kanapowym albo całkiem sporych rozmiarów kompanem idealnym dla rodzin mieszkających w domach z dużym ogrodem. Wszystko zależy od tego, jaką dokładnie rasę psa wybierzesz. Nie jesteś pewien? Sprawdź nasze zestawienie!

Psy rasy buldog, czyli jakie?

Nazwa wszystkich psów tej kategorii – buldog – wywodzi się jeszcze z początków istnienia ras. „Bulldog” oznacza psa, który był przeznaczony do walki z bykami, a także chwytania i mocnego trzymania szczękami ludzi oraz innych zwierząt. Dziś buldogi to przede wszystkim psy do towarzystwa. Nadają się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i seniorów. Buldogi nie wymagają zbyt wiele wysiłku fizycznego – nie trzeba więc odbywać długich, męczących spacerów, aby zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu. W trakcie wycieczek terenowych nie będziesz także musiał martwić się tym, czy buldog cię usłucha, czy też zwycięży jego instynkt i pogna za zwierzyną. Dlaczego? Buldogi po prostu nie odczuwają potrzeby uczestniczenia w takiej pogodni!

Czworonogi tej rasy są przyjazne, ugodowe i bardzo wesołe. Lubią bawić się wspólnie z właścicielami, tolerują także obecność innych zwierząt domowych. Chętnie spędzają czas z dziećmi, dla których szybko stają się najlepszymi przyjaciółmi. Buldogi nie nadają się jednak na psy stróżujące – są zbyt ufne i przyjacielskie w stosunku do ludzi.

Wśród grupy buldogów wyróżnić można kilka różnych ras psów. Jakich?

  • najbardziej znana obecnie rasa to buldogi francuskie. Niewielkie pieski tej rasy cieszą się dużym zainteresowaniem i chętnie wybierane są jako psiaki do towarzystwa. Wynika to z ich pociesznego wyglądu oraz niewielkich rozmiarów. Buldogi francuskie często osiągają wysokość jedynie 30 cm w kłębie i ważą od 8 do 14 kg. Charakter buldoga francuskiego również sprawia, że piesek szybko zjednuje sobie ludzi: jest on towarzyski, radosny oraz praktycznie nieszczekliwy;
  • buldogi angielskie to psy nieco mniej popularne niż małe buldożki francuskie. Psy te osiągają średnie rozmiary – ich wzrost dochodzi do 35 cm, a waga waha się w granicach 22–25 kg. Buldogi angielskie, z uwagi na budowę ciała i bardzo krótką czaszkę, podatne są na wiele schorzeń i rzadko dożywają sędziwego wieku. Średnia długość życia dla tej rasy wynosi 10 lat;
  • buldog amerykański to z kolei duży pies, który osiąga ok. 60–70 cm wysokości i waży do 70 kg. W Polsce hodowla buldogów amerykańskich wymaga stosownego pozwolenia – psy te zaliczane są do ras uznawanych za agresywne;
  • Alapaha Blue Blood Bulldog – rasa wywodząca się z buldogów amerykańskich, które starano się krzyżować z innymi psami. Buldogi tej rasy są jednak nieco mniejsze od oryginału – osiągają do 60 cm wysokości w kłębie i ważą maksymalnie ok. 40 kg;
  • buldog kontynentalny – rasa, która przez międzynarodowy związek kynologiczny została uznana dopiero w 2011 r. Buldog kontynentalny to średniej wielkości pies o cechach typowych dla innych przedstawicieli tego typu. Osiąga wzrost ok. 45 cm, a jego waga dochodzi do 30 kg;
  • buldog staroangielski – mimo nazwy jest to amerykańska rasa psów uznana przez FCI w 2014 r. Psy osiągają średnią wielkość (do 45 cm wzrostu i 30 kg wagi);
  • Valley Bulldog – rasa wyhodowana pierwotnie w Kanadzie. Psy są lojalne i towarzyskie, choć dość rzadko wybierane do domów. Przedstawicieli tej rasy trudno spotkać w Polsce. Psy rasy Valley Bulldog osiągają do 46 cm wzrostu, a ich waga dobiega do 35 kg;
  • Australian Bulldog – przedstawicieli tej rasy charakteryzuje temperament i muskulatura ciała podobne do pozostałych ras buldogów. Psy mierzą do 50 cm i ważą maksymalnie 35 kg.

Żywienie buldoga francuskiego i innych przedstawicieli tego typu psów

Buldogi nie są wymagające w kwestiach odżywiania. Właściwe wszystkie rasy tych psów to łakomczuchy! Stąd też ich problemy związane z często występującą otyłością, wzdęciami czy innymi problemami żołądkowymi. Buldogi mają także skłonność do alergii pokarmowych. Dlatego też uważnie dobieraj karmę dla psów – sprawdzaj jej skład i decyduj się na zakup jedynie takiej z dużą zawartością mięsa.

Buldogi dobrze jest karmić w takim samym systemie jak inne psy: zapewnij pupilowi stały dostęp do wody, a stałe pokarmy podawaj mu 2 razy dziennie. Może to być karma sucha lub mokra – wówczas porcjuj ją, kierując się instrukcjami producenta podanymi na opakowaniu. Możesz też sam przygotowywać posiłki dla psiaka w oparciu o zalecenia diety BARF. Posiłki komponujesz wtedy z surowego mięsa, krwi, podrobów, kości i ścięgien z niewielkim dodatkiem jaj, warzyw i owoców.

Pamiętaj też, że inaczej należy karmić szczenięta oraz ciężarne i karmiące suczki. Małym psom i sukom w tej szczególnej sytuacji podawać trzeba odpowiednio dobrany pokarm. Zwierzaki karmi się też częściej niż dorosłe psy. Przy porcjowaniu karmy (zarówno dla szczeniaków, jak i psów dorosłych) weź też pod uwagę ich aktywność w ciągu dnia. Psy, które większość dnia spędzają na kanapie, potrzebują znacznie mniej pożywienia niż psi sportowcy!

Budowa ciała (wzorzec rasy)

Każdy buldog to pies krępy, o przysadzistej budowie ciała. Na głowie, szyi i barkach bardzo często widoczna jest zwisająca skóra. Głowa ma charakterystyczną budowę: nieco spłaszczoną, z silnymi szczękami i wysuniętą żuchwą umożliwiającą mocne zaciśnięcie szczęk. Kufa jest krótka, a kończyny proste, masywne i muskularne. Buldogi wszystkich ras najczęściej występują w umaszczeniu czarnym, rudym, płowym albo białym. Sierść może być także pręgowana, z białymi znaczeniami albo w odcieniu bieli z dodatkiem innych wymienionych kolorów.

Najczęstsze problemy zdrowotne buldogów

Dorosły buldog, z uwagi na budowę ciała, często boryka się z różnego typu schorzeniami. Do najczęściej występujących należą niedrożność dróg oddechowych i problemy z oddychaniem, co jest bezpośrednim następstwem budowy ciała psów i czasem wymaga operacyjnego usunięcia żagielka podniebienia. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu chorób, należy unikać przegrzania psa (buldogi mają trudności z regulowaniem temperatury ciała), a także nadmiernej aktywności fizycznej. Nie wolno jednak całkowicie jej zaniechać, bo buldogi mogą wówczas cierpieć na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. To schorzenie znacznie utrudni psu poruszanie się, a także wywoła silny ból.

Każdy pies tej rasy podatny jest także na różne infekcje skórne (wywołują je drobnoustroje zbierające się w fałdach skóry), schorzenia oczu i inne choroby o podłożu genetycznym.

Częste, choć mniej groźne przypadłości to np. wynikające z budowy pyska, chrapanie psów. Opiekunowie mogą także zauważyć u swojego pupila pojawienie się tzw. „trzeciej powieki”. Najczęściej widoczna staje się ona wówczas, gdy u psa dochodzi do wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki. Schorzenie to wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii.

Z uwagi na liczne choroby, które mogą wystąpić (i często występują!) u przedstawicieli buldogów, psy te nie należą do zbyt długowiecznych ras. Najczęściej buldogi, niezależnie od rozmiarów, dożywają ok. 10 lat. Zadbane psy, często poddawane kontroli weterynaryjnej i odpowiednio pielęgnowane mogą jednak nawet dożyć ok. 14–15 lat.

Pielęgnacja psów rasy buldog

Krótka, pozbawiona podszerstka sierść buldogów nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze jest czesać ją regularnie przy użyciu gumowej rękawicy, aby w ten sposób usunąć martwe włosi i naskórek. Więcej uwagi trzeba natomiast poświęcić fałdom skórnym oraz silnie skręconemu ogonowi psiaka. Te miejsca należy często i dokładnie oczyszczać, np. używając mokrych chusteczek. Można przecierać je nawet codziennie! W ten sposób ograniczysz ryzyko infekcji skórnych oraz odparzeń u psa.

Regularnie trzeba też wykonywać przycinanie pazurów – zwłaszcza u tych psów, które mają na co dzień niewiele ruchu i psich seniorów. Przy normalnej aktywności, działanie to nie jest konieczne. Pazury ścierają się podczas spacerów – zwłaszcza na twardym podłożu, takim jak miejskie chodniki.

Szczeniaki, czyli jak wybrać hodowlę i ile trzeba zapłacić za psiaka

Chcesz, aby to właśnie jeden z buldogów stał się członkiem twojej rodziny? Dobrze wybierz hodowlę oferującą szczeniaki buldoga. Sprawdź, czy hodowca może pochwalić się certyfikatem FCI – w ten sposób zyskasz pewność, że jego działalność jest w pełni legalna, a psy na pewno wykazują właściwe dla rasy cechy. W dobrej hodowli szczenięta niemal od początku są socjalizowane i właściwie karmione. Hodowca, sprzedając psa, powinien udzielić ci wskazówek co do dalszego postępowania: karmienia, szkolenia czy zdrowia pupila.

Czy zakup buldoga to duży wydatek?

Cena buldoga zależy od konkretnej rasy. Im bardziej jest ona popularna lub przeciwnie – rzadka i wymagająca sprowadzenia psa spoza granic Polski z tym większym wydatkiem powinieneś się liczyć.

Historia rasy

Buldogi to psy o bardzo długiej historii. Za ich przodków uznawane są bullenbeissersy – psy obronne hodowane w starożytności na terenie Asyrii, Grecji, Rzymu i Egiptu. Z czasem psy te krzyżowano z mniejszymi rasami, dążąc do stworzenia idealnego psa do walk z bykami. Krwawe widowiska tego typu były bardzo popularne i przyciągały tłumy w robotniczych dzielnicach dużych miast całego świata.

Od 1835 roku, kiedy to w Anglii zakazano walk byków, sytuacja zaczęła ulegać zmianie. Buldogi nadal krzyżowano – teraz jednak w taki sposób, aby wyeliminować agresywne zachowania i stworzyć spokojnego, domowego psa o łagodnym usposobieniu. Obecnie buldogi są cenionymi, wesołymi towarzyszami rodzin. Walki psów natomiast stały się nielegalne we wszystkich zakątkach świata.

Buldogi to w większości łagodne psy rodzinne. Przedstawiciele mniejszych ras cieszą się powodzeniem i popularnością zwłaszcza w dużych miastach. Większe psy wybierane bywają z kolei do hodowli przydomowych. Niezależnie jednak od tego, na jakiego rozmiaru buldoga się zdecydujesz, zyskasz oddanego towarzysza, który codziennie z radością będzie witał cię w domu. Socjalizacja i szkolenie psa będzie dla ciebie przyjemnością, bo buldogi to również psy bardzo ugodowe. Warto poświęcić im czas i znaleźć dla nich miejsce w swoim domu!

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.