Nauka czystości wymaga od opiekuna wiele cierpliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o szczeniaki, ale jest też istotna np. w przypadku dorosłych psów ze schroniska. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć psa załatwiać się na dworze, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Szczeniaki są trochę jak ludzkie dzieci – nie są jeszcze w stanie w pełni zapanować nad swoimi potrzebami fizjologicznymi. Ponadto nie wiedzą jeszcze, które miejsce jest, w rozumieniu człowieka, odpowiednie na toaletę, a które nie. Na początku warto więc nauczyć zwierzaka załatwiania się na podkład higieniczny lub specjalną matę wielokrotnego użytku. Przenoś szczeniaka na nią za każdym razem, kiedy wiesz, że chce mu się siku. Możesz także zaopatrzyć się w specjalną kuwetę dla psa. Przyda się ona również w przypadku bardzo młodych psów, które nie mają jeszcze kompletu szczepień, ponieważ powinny one unikać miejsc, w których pojawia się dużo innych zwierząt.

Obserwacja, cierpliwość i wyrozumiałość kluczem do sukcesu

Bardzo ważna jest obserwacja pieska i zabieranie go na zewnątrz jak najczęściej. Po jedzeniu lub zabawie wybierzcie się na krótki spacer. Kiedy piesek się załatwi, nagradzaj go i okazuj entuzjazm. Z czasem nauczy się, że funkcję toalety powinien pełnić wyłącznie trawnik.

U szczeniaka trening czystości może trochę potrwać, dlatego zachowaj cierpliwość i daj szczeniakowi przestrzeń na wpadki.Najprostszy sposób na to, jak nauczyć psa sikać poza domem, to zabieranie go na częste spacery. Oczywiście raczej nie będziesz w stanie wychodzić ze szczeniakiem na dwór zawsze, kiedy potrzebuje on opróżnić pęcherz, dlatego pierwszym krokiem powinna być nauka sikania na matę.

Układ moczowy u młodych psów cały czas się rozwija, dlatego trzeba dać im czas i być bardzo wyrozumiałym. Szczenięta mają mało pojemny pęcherz, dlatego bardzo często oddają mocz. Pamiętaj także, że nie ma jednego klucza do tego jak nauczyć szczeniaka czystości. Każdy pies jest inny i każdy potrzebuje nieco innej ilości czasu oraz uwagi. Wykaż się cierpliwością i wspieraj psa, a trening na pewno skończy się sukcesem.

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Wielu początkujących właścicieli zastanawia się, w jaki sposób nauczyć psa załatwiać się na dworze. Nauka czystości jest bardzo ważna, na pewno nie chcesz, aby twój pies zabrudził kanapę lub dywan. Należy więc, krok po kroku, uczyć małego psiaka czystości już od pierwszych godzin w nowym domu. Pies musi poznać akceptowalne miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych. W tym, jak nauczyć psa załatwiać się na dworze, pomocna będzie rutyna, czyli stałe pory karmienia oraz spacerów.

Sposoby uczenia zależą też od wieku psa. Młode psy potrzebują zdecydowanie częstszych wyjść, dlatego staraj się nie pomijać spacerów! Zwracaj uwagę na zachowanie swojego psa, jeżeli po drzemce wydaje się on być niespokojny, to warto wyjść z nim na dwór. Nie kończ spaceru zaraz po załatwieniu spraw pilnych przez psa, ponieważ może on błędnie cię zrozumieć i potraktować to jako karę. Daj mu jeszcze trochę pobiegać lub pobaw się z nim.

Częste spacery sposobem na to, jak nauczyć psa załatwiać się na dworze!

Jednym z najlepszych sposobów na to, jak nauczyć psa załatwiać się na dworze, są częste spacery, szczególnie u młodych pupili. W tym czasie bardzo często zabieraj psa na spacery. Każde załatwienie potrzeby na trawnik nagradzaj dobrym smakołykiem oraz entuzjastyczną radością. Staraj się często wyprowadzać psiaka na spacer, a po jakimś czasie zauważysz, że zacznie on sam sygnalizować chęć wyjścia na spacer!

Co zrobić, gdy pies już nabrudził w domu?

W tym, jak nauczyć psa sikać w przeznaczonych do tego miejscach, ważna jest także twoja reakcja na sytuację, gdy pies już nabrudzi w domu. Staraj się zachowywać spokój, nie wymierzaj czworonogowi kary, a już z pewnością nie wkładaj jego pyska w odchody! Nie pomoże to w nauce, a jedynie zestresuje twojego psa. Nie możesz jednak dopuścić do tego, by zwierzę wielokrotnie brudziło w tym samym miejscu. Powinieneś więc dokładnie posprzątać miejsca, które zwierzę zanieczyściło. Możesz też utrudnić mu dostęp do tych miejsc.Dobrze może też sprawdzić się przeniesienie posłania w okolice „miejsca zbrodni”. Zwierzęta unikają wypróżniania się w pobliżu miejsc, w których śpią, jedzą czy się bawią.

Sposoby na oduczenie psa sikania w domu

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Zacznij od oduczenia go załatwiania się w domu! Nie tylko szczenięta mają problem z brudzeniem wewnątrz domu. Problem ten często dotyczy także dorosłych psów, świeżo adoptowanych ze schroniska lub innych warunków, w których nie miały możliwości nauczyć się podstaw czystości.

Zdarza się również, że załatwianie się w domu może być związane ze stanem zdrowia pupila. Może być ono spowodowane przez:

  • choroby dróg moczowych;
  • cukrzycę;
  • niedoczynność kory nadnerczy.

Powodem bywają również stany lękowe u psa lub inne zaburzenia psychiczne. Jeżeli twój dorosły zwierzak brudzi w domu, to warto udać się do weterynarza, który go zbada i zdiagnozuje przyczynę takiego zachowania. Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze, jeśli z badań wynika, że jest zdrowy i nic nie stoi na przeszkodzie, by mógł to robić poza domem, ale nie chce? Możesz wówczas skorzystać z pomocy behawiorysty. Pomoże on ustalić przyczyny łamania domowych zasad i wyrobić u psa odpowiednie nawyki.

Należy w tym miejscu zauważyć, że niektóre psy popuszczają mocz w wyniku nadmiernej ekscytacji, np. podczas wizyty gości lub w trakcie zabawy. Również w tym przypadku nie wolno psa karcić.

Komunikacja z psem a sikanie w domu

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Wiele osób pomija aspekt komunikacyjny, który jest bardzo ważny podczas nauki. Warto nauczyć swojego zwierzaka nawiązywania kontaktu wzrokowego lub określonego zachowania, np. drapania w drzwi czy potrącania nosem małego dzwoneczka, będzie on wtedy mógł jasno komunikować swoje potrzeby. Nauka takiego zachowania może nie być łatwa, ale przyniesie wiele korzyści w przyszłości.

Niektóry psy miewają problem z wydalaniem, kiedy są na smyczy, dlatego warto spacerować w miejscach, które nie wymagają ciągłego trzymania psa na uwięzi. Oczywiście należy wtedy uważnie obserwować pupila i nigdy nie puszczać go luzem bez obroży z adresówką, by się nie zgubił.

Nauka u szczeniaka nie różni się w dużym stopniu od uczenia dorosłego psa czystości, poza tym, że szczenię trzeba czasem szybko wynieść na trawnik lub matę. W obu przypadkach konieczna będzie cierpliwość oraz zdecydowanie. Spacery powinny być odpowiednio długie, a psu należy zapewnić komfortowe warunki w czasie ich trwania. Jeżeli twój pies jest strachliwy, to warto udawać się z nim w miejsca rzadko uczęszczane przez ludzi oraz inne zwierzęta. Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Ważne jest tutaj odpowiednie podejście. Nie należy stosować kar, za to warto swojego pupila nagrodzić i pochwalić za każde poprawne zachowanie. Stosując się do określonych zasad, sprawisz, że twój pies przestanie tworzyć kałuże wewnątrz mieszkania!

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.