Opis psa rasy bokser zazwyczaj skupia się na jego dużej żywiołowości. Tymczasem te zwierzaki są obdarzone bardzo dużą inteligencją i szybko się uczą. Ich temperament czasami trudno okiełznać, dlatego nie będą najlepszym wyborem dla niedoświadczonego opiekuna. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o ich potrzebach, wymaganiach i usposobieniu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o bokserach.

Podstawowe informacje

Wyglądwzrost psa – 57-63 cm, waga psa – od 30 do 38 kg
wzrost suczki – 53-59 cm, waga suczki – 24-32 kg
Umaszczenieżółte i pręgowane
Charakterżywiołowe, rodzinne, nieufne wobec obcych
Długość życia10-12 lat

Bokser – wzorzec rasy

Jaki jest opis rasy boksera? Głowa powinna być proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Tę rasę wyróżnia mocna, wyraźna i szeroka szczęka. Boksery to rasa brachycefaliczna, czyli taka, która ma skróconą kufę. Cechą charakterystyczną tych psów jest także przodozgryz. Wyróżniają go też fafle, które dopełniają kształtu kufy. Oczy bokserów powinny być ciemne, niezbyt wyłupiaste ani zbyt głęboko osadzone. Uszy psów ulokowane są w najwyższej części mózgoczaszki. Ogony bokserów – niegdyś cięte – obecnie zachowuje się w ich naturalnym stanie. 

Kliknij!
Gończy bałkański – opis rasy psa o długiej historii

Bokser pies – waga

Bokser należy do psów średnich, o mocnej, nieco kwadratowej budowie ciała i wyraźnie zaznaczonych mięśniach. Charakterystyka rasy pokazuje, że sprawia on wrażenie przede wszystkim silnego oraz energicznego, nie może być ani zbyt lekki, ani ociężały. Psy rasy bokser mierzą ok. 57-63 cm i ważą od 30 do 38 kg. Suki natomiast są nieco mniejsze – ich wysokość w kłębie to ok. 53-59 cm, a waga wynosi 24-32 kg. 

Bokser charakterystyka sierści i umaszczenia

Sierść bokserów jest krótka i twarda. Przylega do skóry. Maść występuje w barwie żółtej i pręgowanej. Żółty kolor może przyjmować różne odcienie, np. jasnożółte, czerwonożółte, a nawet ciemną odmianę barwy rudobrązowej. Przy żółtej maści zwykle występuje także czarna maska. Druga odmiana charakteryzuje się ciemnymi pręgami, które kontrastują z żółtym tłem. Dopuszczalne są także białe znaczenia, o ile nie obejmują ponad jednej trzeciej powierzchni barwy podstawowej. 

Bokser – charakter i usposobienie

Boksery należą do niezwykle żywiołowych ras psów. To sprawia, że spokojna przechadzka na smyczy na pewno nie wystarczy, aby zaspokoić ich potrzebę ruchu. Prócz codziennych spacerów należy zapewniać im stałą rozrywkę, np.:

 • agility;
 • tropienie;
 • canicross. 
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie bokser-charakter.jpg

W ten sposób psy pozostaną w dobrej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Pamiętaj, że boksery pozbawione ruchu mogą stać się sfrustrowane i z nudów zająć się niszczeniem wszystkiego, co uda im się znaleźć w domu. 

Bokser, czyli nieodłączny towarzysz rodziny

Boksery to zdecydowanie psy rodzinne – szybko się przywiązują, są niezwykle towarzyskie, często wręcz nie odstępują swoich opiekunów na krok. Największą karą dla bokserów jest samotność. Jeżeli planujesz dłuższe wyjazdy, powinieneś oddać psa pod opiekę kogoś znajomego lub zabrać go na wycieczkę ze sobą. W przeciwnym razie ryzykujesz ogromnym stresem naszego pupila. 

Kliknij!
Charakterystyka rasy psa terier irlandzki – temperamentnego towarzysz o ogromnej inteligencji. Pielęgnacja, hodowla, żywienie i opis rasy

Pies rasy bokser a obce osoby

Boksery są dosyć nieufne w stosunku do obcych osób. Jeżeli poczują się zagrożone lub uznają, że niebezpieczeństwo grozi ich bliskim, ich zachowanie może stać się nieprzewidywalne. Jeśli jednak zostaną odpowiednio wychowane oraz wcześnie zsocjalizowane z innymi ludźmi, nie powinny być agresywne. 

Bokser – wychowanie

Wychowanie psa boksera może stanowić wyzwanie dla osób początkujących, które nie znają potrzeb rasy. Jeśli jednak opiekun ma dość determinacji oraz cierpliwości, praca z psem okaże się samą przyjemnością. Boksery to bowiem psy inteligentne, a pod właściwym nadzorem bardzo szybko uczą się nowych komend i sztuczek. 

Psy boksery – zdrowie i pielęgnacja

Wiele osób zastanawia się, ile lat żyją psy opisywanej rasy i jak wygląda kwestia zdrowia tych czworonogów. Już wyjaśniamy.

Boksery dożywają około 10 lat, ale ich długość życia może być niestety trochę krótsza. Chociaż są to psy stosunkowo wytrzymałe, niestety okazują się podatne na niektóre choroby. Psom dość często zdarza się dysplazja stawów biodrowych. Cierpią też one inne schorzenia stawów i kości. Ze względu na brachycefaliczną budowę kufy, psy rasy bokser nierzadko doświadczają również problemów z oddychaniem. 

Częste schorzenia psa boksera

Do częstych chorób, które dotykają bokserów, należą także problemy kardiologiczne, m.in.:

 • zwężenie zastawki tętnicy płucnej;
 • zwężenie ujścia aorty;
 • kardiomiopatia rozstrzeniowa. 

Boksery mogą także zapadać na choroby nowotworowe. Dość często u psów dochodzi do skrętu żołądka oraz alergii, zarówno wziewnych, jak i pokarmowych. 

Profilaktyka przede wszystkim

Odpowiedzialni hodowcy wykonują wszelkie badania, dzięki którym można szukać genetycznych predyspozycji psa do wymienionych chorób. Dzięki temu w przyszłości łatwiej jest im zapobiegać. Mimo to warto mieć psie schorzenia na uwadze podczas podejmowania decyzji o zakupie boksera. 

Kliknij!
Pitbull red nose – czym wyróżnia się amerykański pit bull o tym umaszczeniu?

Psy boksery – pielęgnacja 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie bokser-pielegnacja.jpg

Krótka sierść bokserów sprawia, że nie jest wymagana tak intensywna i skomplikowana pielęgnacja, jak w przypadku ras o dłuższych włosach. Nie oznacza to jednak, że można całkowicie zaniechać dbania o sierść psów tej rasy. Chociaż gubią ją one w sposób umiarkowany, wyczesywanie powinno odbywać się co najmniej dwa razy w tygodniu. W okresie linienia natomiast konieczne będzie codzienne czesanie. Należy także dbać o stan uszu oraz oczu boksera. Regularnie je czyść i sprawdzaj, czy nie wymagają leczenia. 

Żywienie psa boksera

Opisywane psy nie należą do wybrednych i ze smakiem zjedzą większość serwowanych im pokarmów. Musisz mieć jednak na uwadze, że boksery dość często cierpią z powodu skrętu żołądka, dlatego wydzielane im porcje powinny być nieduże i podawane po wysiłku fizycznym, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów z żołądkiem.

Bokser a skrajne temperatury

Ze względu na brachycefaliczną budowę kufy, boksery nie najlepiej czują się w trakcie znacznych upałów. Wysoka temperatura ogranicza bowiem ich zdolność do swobodnego oddychania. Latem należy zapewnić psom dostęp do chłodnego, zacienionego miejsca i dużo czystej wody. Możesz także nakryć boksera zimnym, mokrym ręcznikiem. Zima jest dużo łaskawszą porą roku dla bokserów. Mimo to nie powinieneś trzymać go zbyt długo na dworze, szczególnie podczas wyjątkowo mroźnych dni. 

bokser - pies bokser

Bokserki – szczeniaki i hodowla

Boksery należą do psów dosyć popularnych w Polsce. Znalezienie hodowli, która oferuje sprzedaż czworonogów tej rasy, nie będzie trudne. Warto jednak poświęcić czas na dokładne poszukiwania, ponieważ nie każdy hodowca będzie godny zaufania. Brak doświadczenia w krzyżowaniu poszczególnych osobników może skutkować występowaniem wielu chorób i wad genetycznych u kolejnych pokoleń psów. Ponadto nie wszyscy hodowcy dokładają starań, aby ich boksery były odpowiednio zsocjalizowane z ludźmi i innymi zwierzętami, a jest to szczególnie istotny aspekt w przypadku psów tej rasy. W związku z tym powinieneś poświęcić odpowiednio dużo czasu na znalezienie dobrej hodowli.

Kliknij!
Australian silky terrier – dla miłośników małych psów

Bokser – cena 

Jeśli chcesz kupić psa rasy bokser z zarejestrowanej hodowli FCI, zapłacisz od 2500 do nawet 5000 zł. Rozbieżność cen wynikać może zarówno z jakości hodowli, jak i płci i wieku danego osobnika. 

Bokser – historia rasy 

Bezpośrednim przodkiem bokserów najprawdopodobniej jest buldog angielski oraz obecnie nieistniejący już pies rasy bullenbeisser. Zadaniem tych bullenbeisserów było towarzyszenie ludziom w polowaniach i przytrzymywanie ofiar do czasu przybycia myśliwego Ich mocne i szerokie szczęki obecne są również u dzisiejszych bokserów. Pierwszy klub rasy bokser powstał w Niemczech w 1895 r., natomiast wzorzec opublikowano siedem lat później. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie bokser-historia.jpg

Boksery wykorzystywano w różnych okolicznościach:

 • uczestniczyły w polowaniach;
 • towarzyszyły wojsku w czasie I wojny światowej;
 • w 1924 r. wzięły udział w mistrzostwach psów pracujących. 

Obecnie boksery są głównie czworonogami towarzyszącymi, jednak wciąż wykorzystuje się je w jako psy obronne i użytkowe. 

Bokser – opinie. Dla kogo ten pies? 

Boksery raczej nie będą rasą odpowiednią dla każdego. Chociaż są to psy bystre, to osoby niedoświadczone, które nie znają dobrze potrzeb owych czworonogów, mogą mieć problem z ich odpowiednim wychowaniem. Jeśli to twój pierwszy bokser, poważnie zastanów się, czy powinieneś wybrać tę rasę.

Bokser, czyli pies dla aktywnych

Boksery będą czuły się dobrze w towarzystwie sportowca, który znajdzie czas i ochotę na codzienne, intensywne treningi ze swoim czworonogiem. Zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu sprawi, że będzie on szczęśliwy i spokojny przez większą część dnia. Może okazać się to szczególnie ważne dla właścicieli niedużych mieszkań. Bokser odnajdzie się bowiem zarówno w niewielkim lokum, jak i domu z ogrodem. Warunkiem, aby był zadowolony, jest oczywiście codzienna dawka treningów. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie bokser-dla-aktywnych.jpg

Jaki jest bokser dla dzieci i innych zwierząt?

Boksery bardzo dobrze dogadują się z dziećmi. Traktują najmłodszych łagodnie i przyjaźnie. Podobnie sprawa ma się z mniejszymi zwierzętami, np. kotami. Boksery szczególnie przywiązują się do zwierząt, z którymi przyszło im dorastać, dlatego odpowiednio wczesna socjalizacja czworonogów jest bardzo istotna. Jest to szczególnie ważne w przypadku kontaktów pomiędzy psami. Niewychowane boksery mogą dążyć do konfliktów, zwłaszcza z psami tej samej płci. Dlatego tym ważniejsze jest ich odpowiednie zaznajomienie z innymi zwierzętami.

Kliknij!
Belgijski malinois – charakter, wygląd i potrzeby hodowlane

Bokser jako pies dla seniora? To zależy

Osoby starsze, które zastanawiają się nad przygarnięciem boksera, powinny rozważyć, czy będą w stanie zapewnić psu odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Przeważnie udaje się zorganizować treningi tak, aby zarówno bokser, jak i jego opiekun byli zadowoleni. Zwykle osobom starszym odradza się branie szczeniaków boksera. Te wymagają bowiem wyjątkowo dużo uwagi i czasu. 

bokser - pies bokser

Bokser – ciekawostki 

 • Do słynnych wielbicieli rasy bokser należą m.in. Justin Timberlake, Ryan Reynolds, George Clooney i Chelsea Handler;
 • wbrew niektórym opiniom nie istnieje bokser miniaturka. Taka rasa to wymysł pseudohodowców. 

Bokser to pies, który świetnie potrafi się odnaleźć w towarzystwie dzieci oraz innych zwierzaków. Pamiętaj jednak, że każdy czworonóg musi być odpowiednio wychowany i nie inaczej jest w tym przypadku. Jeśli zadbasz o tę kwestię, na pewno zyskasz towarzysza aktywnego i żywiołowego, który będzie mocno do ciebie przywiązany.

Popularne imiona dla psa rasy bokser

Popularne imiona dla psa rasy bokser to:

 • Luna;
 • Lola;
 • Maks;
 • Bruno;
 • Nela.