Opis psa rasy bokser zazwyczaj skupia się na jego dużej żywiołowości. Tymczasem te zwierzaki są obdarzone bardzo dużą inteligencją i szybko się uczą. Ich temperament czasami trudno okiełznać, dlatego nie będą najlepszym wyborem dla niedoświadczonego opiekuna. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o ich potrzebach, wymaganiach i usposobieniu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o bokserach.

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwzrost psa – 57–63 cm, waga psa – od 30 kg
wzrost suczki – 53–59 cm, waga suczki – ok. 25 kg
Szatasierść: krótka, twarda, lśniąca, bez podszerstka
maść: żółta i pręgowana z czarną maską
❤️ Długość życia10-12 lat
🐶 Charakterżywiołowe, rodzinne, nieufne wobec obcych

Bokser – wzorzec rasy

Bokser oblizuje się

Jaki jest opis rasy boksera? Głowa powinna być proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Tę rasę wyróżnia mocna, wyraźna i szeroka szczęka. Boksery to rasa brachycefaliczna, czyli taka, która ma skróconą kufę. Cechą charakterystyczną tych psów jest także przodozgryz. Wyróżniają go też fafle, które dopełniają kształtu kufy. Oczy bokserów powinny być ciemne, niezbyt wyłupiaste ani zbyt głęboko osadzone. Uszy psów ulokowane są w najwyższej części mózgoczaszki. Ogony bokserów – niegdyś cięte – obecnie zachowuje się w ich naturalnym stanie. 

Bokser pies – waga

Bokser pies stoi na dworze

Bokser należy do psów średnich, o mocnej, nieco kwadratowej budowie ciała i wyraźnie zaznaczonych mięśniach. Charakterystyka rasy pokazuje, że sprawia on wrażenie przede wszystkim silnego oraz energicznego, nie może być ani zbyt lekki, ani ociężały. Psy rasy bokser mierzą ok. 57-63 cm i ważą od 30 do 38 kg. Suki natomiast są nieco mniejsze – ich wysokość w kłębie to ok. 53-59 cm, a waga wynosi 24-32 kg. 

Bokser – charakterystyka sierści i umaszczenia

Bokser łaciaty patrzy w górę

Sierść bokserów jest krótka i twarda. Przylega do skóry. Maść występuje w barwie żółtej i pręgowanej. Żółty kolor może przyjmować różne odcienie, np. jasnożółte, czerwonożółte, a nawet ciemną odmianę barwy rudobrązowej. Zwykle występuje także czarna maska. Druga odmiana charakteryzuje się ciemnymi pręgami, które kontrastują z żółtym tłem. Dopuszczalne są także białe znaczenia, o ile nie obejmują ponad jednej trzeciej powierzchni barwy podstawowej. 

Zobacz także:  Sealyham terrier

Bokser – charakter i usposobienie

Boksery należą do niezwykle żywiołowych ras psów. To sprawia, że spokojna przechadzka na smyczy na pewno nie wystarczy, aby zaspokoić ich potrzebę ruchu. Prócz codziennych spacerów należy zapewniać im stałą rozrywkę, np.:

 • agility;
 • tropienie;
 • canicross. 
Boksery obwąchują się

W ten sposób psy pozostaną w dobrej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Pamiętaj, że boksery pozbawione ruchu mogą stać się sfrustrowane i z nudów zająć się niszczeniem wszystkiego, co uda im się znaleźć w domu. 

Bokser, czyli nieodłączny towarzysz rodziny

Boksery to zdecydowanie psy rodzinne – szybko się przywiązują, są niezwykle towarzyskie, często wręcz nie odstępują swoich opiekunów na krok. Największą karą dla bokserów jest samotność. Jeżeli planujesz dłuższe wyjazdy, powinieneś oddać psa pod opiekę kogoś znajomego lub zabrać go na wycieczkę ze sobą. W przeciwnym razie ryzykujesz ogromnym stresem naszego pupila. 

Boksery dwa leżą koło siebie

Pies rasy bokser a obce osoby

Boksery są dosyć nieufne w stosunku do obcych osób. Jeżeli poczują się zagrożone lub uznają, że niebezpieczeństwo grozi ich bliskim, ich zachowanie może stać się nieprzewidywalne. Jeśli jednak zostaną odpowiednio wychowane oraz wcześnie zsocjalizowane z innymi ludźmi, nie powinny być agresywne. 

Bokser – wychowanie

Bokser patrzy w obiektyw

Wychowanie psa boksera może stanowić wyzwanie dla osób początkujących, które nie znają potrzeb rasy. Jeśli jednak opiekun ma dość determinacji oraz cierpliwości, praca z psem okaże się samą przyjemnością. Boksery to bowiem psy inteligentne, a pod właściwym nadzorem bardzo szybko uczą się nowych komend i sztuczek. 

Psy boksery – zdrowie i pielęgnacja

Wiele osób zastanawia się, ile lat żyją psy opisywanej rasy i jak wygląda kwestia zdrowia tych czworonogów. Już wyjaśniamy.

bokser pysk

Boksery dożywają około 10 lat, ale ich długość życia może być niestety trochę krótsza. Chociaż są to psy stosunkowo wytrzymałe, niestety okazują się podatne na niektóre choroby. Psom dość często zdarza się dysplazja stawów biodrowych. Cierpią też one inne schorzenia stawów i kości. Ze względu na brachycefaliczną budowę kufy, psy rasy bokser nierzadko doświadczają również problemów z oddychaniem. 

Częste schorzenia psa boksera

Do częstych chorób, które dotykają bokserów, należą także problemy kardiologiczne, m.in.:

 • zwężenie zastawki tętnicy płucnej;
 • zwężenie ujścia aorty;
 • kardiomiopatia rozstrzeniowa. 
bokser portret

Boksery mogą także zapadać na choroby nowotworowe. Dość często u psów dochodzi do skrętu żołądka oraz alergii, zarówno wziewnych, jak i pokarmowych. 

Profilaktyka przede wszystkim

Odpowiedzialni hodowcy wykonują wszelkie badania, dzięki którym można szukać genetycznych predyspozycji psa do wymienionych chorób. Dzięki temu w przyszłości łatwiej jest im zapobiegać. Mimo to warto mieć psie schorzenia na uwadze podczas podejmowania decyzji o zakupie boksera. 

Psy boksery – pielęgnacja 

bokser z kopiowanymi uszami

Krótka sierść bokserów sprawia, że nie jest wymagana tak intensywna i skomplikowana pielęgnacja, jak w przypadku ras o dłuższych włosach. Nie oznacza to jednak, że można całkowicie zaniechać dbania o sierść psów tej rasy. Chociaż gubią ją one w sposób umiarkowany, wyczesywanie powinno odbywać się co najmniej dwa razy w tygodniu. W okresie linienia natomiast konieczne będzie codzienne czesanie. Należy także dbać o stan uszu oraz oczu boksera. Regularnie je czyść i sprawdzaj, czy nie wymagają leczenia. 

Żywienie psa boksera

Opisywane psy nie należą do wybrednych i ze smakiem zjedzą większość serwowanych im pokarmów. Musisz mieć jednak na uwadze, że boksery dość często cierpią z powodu skrętu żołądka, dlatego wydzielane im porcje powinny być nieduże i podawane po wysiłku fizycznym, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów z żołądkiem.

Bokser a skrajne temperatury

Ze względu na brachycefaliczną budowę kufy, boksery nie najlepiej czują się w trakcie znacznych upałów. Wysoka temperatura ogranicza bowiem ich zdolność do swobodnego oddychania. Latem należy zapewnić psom dostęp do chłodnego, zacienionego miejsca i dużo czystej wody. Możesz także nakryć boksera zimnym, mokrym ręcznikiem. Zima jest dużo łaskawszą porą roku dla bokserów. Mimo to nie powinieneś trzymać go zbyt długo na dworze, szczególnie podczas wyjątkowo mroźnych dni. 

Zobacz także:  Thai ridgeback
bokser siedzi na chodniku

Bokserki – szczeniaki i hodowla

Boksery należą do psów dosyć popularnych w Polsce. Znalezienie hodowli, która oferuje sprzedaż czworonogów tej rasy, nie będzie trudne. Warto jednak poświęcić czas na dokładne poszukiwania, ponieważ nie każdy hodowca będzie godny zaufania. Brak doświadczenia w krzyżowaniu poszczególnych osobników może skutkować występowaniem wielu chorób i wad genetycznych u kolejnych pokoleń psów. Ponadto nie wszyscy hodowcy dokładają starań, aby ich boksery były odpowiednio zsocjalizowane z ludźmi i innymi zwierzętami, a jest to szczególnie istotny aspekt w przypadku psów tej rasy. W związku z tym powinieneś poświęcić odpowiednio dużo czasu na znalezienie dobrej hodowli.

Bokser – cena 

bokser patrzy w górę

Jeśli chcesz kupić psa rasy bokser z zarejestrowanej hodowli FCI, zapłacisz od 2500 do nawet 5500 zł. Rozbieżność cen wynikać może zarówno z jakości hodowli, jak i płci i wieku danego osobnika. 

Bokser – historia rasy 

Bezpośrednim przodkiem bokserów najprawdopodobniej jest buldog angielski oraz obecnie nieistniejący już pies rasy bullenbeisser. Zadaniem tych bullenbeisserów było towarzyszenie ludziom w polowaniach i przytrzymywanie ofiar do czasu przybycia myśliwego Ich mocne i szerokie szczęki obecne są również u dzisiejszych bokserów. Pierwszy klub rasy bokser powstał w Niemczech w 1895 r., natomiast wzorzec opublikowano siedem lat później. 

bokser na niebieskim tle

Boksery wykorzystywano w różnych okolicznościach:

 • uczestniczyły w polowaniach;
 • towarzyszyły wojsku w czasie I wojny światowej;
 • w 1924 r. wzięły udział w mistrzostwach psów pracujących. 

Obecnie boksery są głównie czworonogami towarzyszącymi, jednak wciąż wykorzystuje się je w jako psy obronne i użytkowe. 

Bokser – opinie. Dla kogo ten pies? 

Bokser biegnie po łące

Boksery raczej nie będą rasą odpowiednią dla każdego. Chociaż są to psy bystre, to osoby niedoświadczone, które nie znają dobrze potrzeb owych czworonogów, mogą mieć problem z ich odpowiednim wychowaniem. Jeśli to twój pierwszy bokser, poważnie zastanów się, czy powinieneś wybrać tę rasę.

Bokser, czyli pies dla aktywnych

Boksery będą czuły się dobrze w towarzystwie sportowca, który znajdzie czas i ochotę na codzienne, intensywne treningi ze swoim czworonogiem. Zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu sprawi, że będzie on szczęśliwy i spokojny przez większą część dnia. Może okazać się to szczególnie ważne dla właścicieli niedużych mieszkań. Bokser odnajdzie się bowiem zarówno w niewielkim lokum, jak i domu z ogrodem. Warunkiem, aby był zadowolony, jest oczywiście codzienna dawka treningów. 

Bokser na łące

Jaki jest bokser dla dzieci i innych zwierząt?

Boksery bardzo dobrze dogadują się z dziećmi. Traktują najmłodszych łagodnie i przyjaźnie. Podobnie sprawa ma się z mniejszymi zwierzętami, np. kotami. Boksery szczególnie przywiązują się do zwierząt, z którymi przyszło im dorastać, dlatego odpowiednio wczesna socjalizacja czworonogów jest bardzo istotna. Jest to szczególnie ważne w przypadku kontaktów pomiędzy psami. Niewychowane boksery mogą dążyć do konfliktów, zwłaszcza z psami tej samej płci. Dlatego tym ważniejsze jest ich odpowiednie zaznajomienie z innymi zwierzętami.

Bokser jako pies dla seniora? To zależy

Bokser leży i żuje gryzak

Osoby starsze, które zastanawiają się nad przygarnięciem boksera, powinny rozważyć, czy będą w stanie zapewnić psu odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Przeważnie udaje się zorganizować treningi tak, aby zarówno bokser, jak i jego opiekun byli zadowoleni. Zwykle osobom starszym odradza się branie szczeniaków boksera. Te wymagają bowiem wyjątkowo dużo uwagi i czasu. 

Bokser – zdjęcia

Bokser – ciekawostki 

 • Do słynnych wielbicieli rasy bokser należą m.in. Justin Timberlake, Ryan Reynolds, George Clooney i Chelsea Handler;
 • wbrew niektórym opiniom nie istnieje bokser miniaturka. Taka rasa to wymysł pseudohodowców. 
Zobacz także:  Jamnik długowłosy
Bokser biegnie z kolbą kukurydzy

Bokser to pies, który świetnie potrafi się odnaleźć w towarzystwie dzieci oraz innych zwierzaków. Pamiętaj jednak, że każdy czworonóg musi być odpowiednio wychowany i nie inaczej jest w tym przypadku. Jeśli zadbasz o tę kwestię, na pewno zyskasz towarzysza aktywnego i żywiołowego, który będzie mocno do ciebie przywiązany.

Popularne imiona dla psa rasy bokser

Popularne imiona dla psa rasy bokser to:

 • Luna;
 • Lola;
 • Maks;
 • Bruno;
 • Nela.

Najczęściej zadawane pytania

Czy pies bokser jest niebezpieczny?

Charakterystyczny wygląd boksera z wysuniętą żuchwą i dolnymi siekaczami jest efektem działania genów z bullenbeissera, niegdyś używanego do polowania na dużą zwierzynę, np. dziki czy niedźwiedzie. Nie oznacza jednak, że pies jest niebezpieczny. Bokser to pewny siebie, średniej wielkości czworonóg, który ma przede wszystkim groźny wygląd, ale łagodny, przyjazny charakter.

Ile kosztuje pies rasy bokser?

Boksera z hodowli zarejestrowanej w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI, której członkiem jest ZKwP, kupisz w cenie od 2000 zł do nawet 6000 zł.

Jakim psem jest bokser?

Bokser to pies cierpliwy w stosunku do dzieci, wesoły i przyjazny, skłonny do zabaw. Okazuje duże przywiązanie w stosunku do opiekuna. Może być nieufny wobec obcych. Ceni sobie czas spędzany na świeżym powietrzu i lubi długie spacery, zwłaszcza aktywne. Łatwo można go wyszkolić, a przy tym jest odważny, przez co stanowi jedną z bardziej wszechstronnych ras.

Do jakiego wieku rośnie pies bokser?

Pies tej rasy rośnie nawet do około drugiego roku życia.

Ile razy dziennie karmić boksera?

Dorosły pies może być karmiony raz albo dwa razy dziennie. Pamiętaj, że jest to rasa predysponowana do skrętu żołądka. W związku z tym karm psa w odstępach minimum 30 minut od aktywności czy spaceru.

Jak często kąpać psa boksera?

Nie ma potrzeby kąpać psa, gdy tego nie wymaga. Bokser jest bardzo łatwy w pielęgnacji.

Czy boksery lubią wodę?

Choć wiele bokserów lubi bawić się w płytkiej wodzie, raczej unikają one pływania. Wszystko z uwagi na anatomię czaszki – podtopienie może skutkować nawet infekcją górnych dróg oddechowych, a do takich chorób rasa ma skłonności.

Jak wychować psa boksera?

Nawet początkujący opiekunowie nie powinni mieć z tym większego problemu. Najważniejsze są cierpliwość, konsekwencja i pozytywne podejście do czworonoga.

Czy pies bokser się ślini?

Z uwagi na budowę kufy pies ten może się ślinić bardziej niż inne czworonogi.

Czy bokser gubi sierść?

Tak, krótki włos boksera jest zostawiany praktycznie w całym domu. Przy jasnej sierści, np. żółtej lub pręgowanej, włos jest wyraźnie widoczny np. na obiciach czy odzieży.

Na co najczęściej chorują boksery?

Psy te mają skłonność do chorób serca i infekcji dróg oddechowych. Są predysponowane do nowotworów, np. trzustki czy mastocytozy. Dotykają je neuropatia, zespół Cushinga i dysplazje stawów biodrowych.

Ile kosztuje pies bokser bez rodowodu?

Bokser bez rodowodu kosztuje ok. 1000 zł. Nie warto jednak oszczędzać na czworonogu! Boksery znane z pochodzenia z pseudohodowli częściej chorują i nie mają niektórych cech rasy. W hodowli, która wydaje metryki uprawniające do wyrobienia rodowodu FCI, dla opiekunów ważna jest historia rasy, bokser jest zadbany, a jego rodzice często mają wykonane najważniejsze badania.

Czy bokser dogada się z kotem?

Zazwyczaj tak, jeśli zwierzęta zostaną do siebie przyzwyczajone w odpowiedni sposób. Bokser z rodowodem chętnie się uczy, a dodatkowo jest cierpliwy nie tylko wobec najmłodszych członków rodziny, ale i innych zwierząt.

Ile najwięcej żyją boksery?

Średnia długość życia boksera wynosi 10–12 lat.

Co gotować bokserowi?

Jeśli chcesz przygotować psu gotowane posiłki, wybierz przede wszystkim wysokiej jakości mięso oraz warzywa. Wypełniacze dostarczające węglowodanów, np. ryż, są w tym przypadku niepotrzebne. Pamiętaj jednak o konieczności suplementowania diety.

Ile powinien ważyć bokser?

Dorosła suka waży ok. 25 kg, a dorosły pies ok. 30 kg.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 144/09.07.2008/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/144.pdf, rewizja tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 01.04.2008.

Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.